hrozno1963
19.07.18,12:53
pracovala som cez PJ servis.Na stranke brigada.sk bola zverejnena ponuka brigady do pokladne so sumou 4,30 eura na hodinu .Brigada trvala 13 hod .
Ake bolo moje sklamanie ,ked mi poslali 40,50 eura na učet.Pritom som podpisovala nezdanitelne minimum 319 euro.V agenture mi povedali , že suma 4,30 na hod neplati pre mňa ale pre študentov a moja hodinova sadzba bola 3,50 eura na hodinu .Kto tu klame a na koho sa mam obratit ? ďakujem Som evidovana na UP a nemam iny zdoj prijmu
misoft
19.07.18,11:01
IP - nesprávne vyúčtovanie mzdy, MPSVaR - neuvedenie kategórie študent/neštudent v ponuke, podať podnet na prešetrenie agentúry.
Aspoň si myslím, že tam by to mali vedieť, aké svinstvá tie agentúry stále vytvárajú s pracovným trhom.
Keby si ešte tak mala aj dôkaz (printscreen, alebo vytlačenú ponuku) - tak to by bolo ešte lepšie...
hrozno1963
19.07.18,11:13
mam ponuku prace aj sms oznam o datume brigady ,nie je tam však suma
ivka70
19.07.18,11:18
suma v inzerate bola uvedena v hrubom alebo v cistom? bolo tam specifikovane, ze ide o brigadu pre studentov? aku si mala hrubu mzdu?
hrozno1963
19.07.18,11:35
citujem z emailu den pred nastupom na brigadu :firma Billa adresa Mlynske Nivy 45 Apolo BC ,prevadzka c.121. Bratislava Ruzinov Datum 13.7.2018 cas 6-20 hod , MHD 70,202,208 Novohradska kontaktna osoba , kontaktny telefon
hrozno1963
19.07.18,12:31
suma 4,30 hod bola na portali brigada.sk a tak isto zones.sk .O žiadnej taxe pre študentov a ostatných brigádnikov sa tam nerozlišovalo.
ivka70
19.07.18,12:43
Tak ak to vies podlozit, podaj podnet kvoli nedodrzaniu zakona. Pzori sa, co si podpisala v dohode, tam predsa musi byt uvedena vyska odmeny ... uz vtedy si mala protestovat, ak to nesedelo.
hrozno1963
20.07.18,11:13
na MPSVR mi povedali že ony nič nepreverujú ,treba napísať na IP.Okrem toho každa brigada ma inú hod sadzbu/pokladna a j dokladanie ,tak isto manualna praca vo vyrobe je to 4,30., 4 eura, 3,60 .Takže na dohode nie je napisane za kolko pracuješ.Keď tu čítam tie svinstva ako agentury zneuzivaju brigadnikov, tak toto je iba malina ...
korela
20.07.18,17:48
korela
20.07.18,17:57
https://www.brigada.sk/brigady-na-slovensku/pokladnik-pokladnicka-v-obchodnom-retazci-p-j-servis-s-r-o-175650
Uvádzajú to stále rovnako.
Inak PJ Servis patrí v Bratislave k tým najserióznejším prac. agentúram.
Dáša_
20.07.18,18:19
Problém bude zrejme v tom, že ty si mal 4,3 na hodinu. V hrubom. Rovnako ako študenti. Ale nakoľko nie si študent, tak máš z dohody plné odvody. Študenti do sumy 200€ odvody neplatia

V inzeráte zrejme nie je zverejnená čistá, ale hrubá mzda. Takže všetko je zrejme v poriadku.
hrozno1963
20.07.18,18:46
neviem , kto si Dasa.Možno si zamestnancom PJ servisu.Ale mne pan Ing.Jurkovič povedal že moja taxa je nie je 4,30 ako je uvedene v inzerate ale 3,60 .S danou to nema nič spoločne,takže môžu byť akokoľlvek solidny , ale v tomto pripade to vysvetlili ako im to prave vyhovuje
Dáša_
20.07.18,19:33
Určite nie som pracovníkom firmy. Ja som len počítala - 4,3*13=55,9 v hrubom. Ako neštudent musíš zaplatiť odvody - viac si prečítaj tu https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/3488/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/dohoda-pracovnej-cinnosti-vykonani-prace-2018.xhtml

čiastka 40,5 nevychádza ani tak, ani tak. Je dosť možné, že časť hodín bola odpracovaná v sobotu alebo v nedelu a bol tam ešte príplatok za to.

Dostala si výplatnú pásku? Čo je na nej uvedené? Alebo ak si už skončila, tak potvrdenie o vyplatenej mzde?
misoft
20.07.18,19:39
Nuž.... po tomto, kedy triedia študent/neštudent a nedržia sa uvedenej odmeny za prácu asi najserióznejší NEBUDÚ.
Dáša_
20.07.18,19:59
ja sa obávam, že triedenie študent/neštudent je v rámci zákona o socialnej a zdravotnej poisťovni, respektíve je to dôsledok toho, že odvody sa platia aj z dohôd s výnimkou študentov a po novom aj dôchodcov do výšky 200€/mesačne. Keď to prerátaš, tak to plus mínus vycháddza, nemáme úplne všetky údaje na presný prepočet
hrozno1963
21.07.18,06:36
Daša, brigada bola v jednom dni .Nie , v inzerate nie je špecifikovane študent nestudent .Keď som robila cez Nosluš ako dohodar mala som zo sumy 2,80 eura čiste 2,49.Uzatvaram diskusiu .Nech sa k tomu vyjadri IP.
kopretinka
21.07.18,07:42
čo je v inzeráte,to musíš mať aj v zmluve. Preto sa to do tých inzerátov musí písať.
kopretinka
21.07.18,07:44
Dáša,v inzeráte musí byť potom uvedené,že toľko študenti a toľko neštudenti,ak by to bolo v čistom.
V čistom je podľa mňa blbosť.
Katy a R
21.07.18,08:23
Kým nemáš výplatnú pásku, tak sa zbytočne budeš niekam obracať.
Tá výplata podľa mňa môže byť v poriadku ... pretože odmena sa udáva v hrubom (4,30 na hodín) - presne tak, ako je v inzeráte. A každému pracovníkovi môže čistá odmena vychádzať inak. V tvojom prípade - len odhadujem - máš zrejme zrazenú daň - tak to potom aj vychádza presne. (však si naho´d aj do tej kalkulačky). Ak nemáš iný príjem, podaním DP ju môžeš dostať späť. Alebo môžeš mať nejakú zrážku?? Bez výplatnej pásky nie je čo riešiť! choď si ju zobrať najskôr!
Dáša_
21.07.18,08:50
v inzeráte je uvedená mzda v hrubom. Akurát študent má iné odvody, respektíve nulové odvody. A neštudent má odvody v relatívne dosť vysokej sume. Už to nie je ako kedysi, že z dohôd sa platila iba daň. A čo sa týka inzerátov, nikde nie je povedané, že sa má uvádzať suma na hodinu v čistom. Lebo z rovnakej hrubej mzdy môže mať nakoniec každý inú čistú mzdu. Niekto je študent, niekto invalid, niekto nemôže mať nezdaniteľnú čiastku, lebo je napríklad uplatnená inde.
Dáša_
21.07.18,08:54
Presne tak, tá mzda môže byť vypočítaná správne. Lebo 4,3 v hrubom ( a zákon nekaáže uvádzať mzdu v čistom) môže byť z rôznych, podotýkam zákonných dôvodov rôzna. Študent/dôchodca/ostatní/zdravotne postihnutý s poklesom do 70%/ nad 70%. Každý z týchto ľudí dosiahne inú mzdu. Nehovoriac o odpočitateľnej čiastke. Dá sa uplatniť iba na jednu dohodu v rámci mesiaca, respektíve na jednu prácu. A niekto, napríklad dôchodca ju nemôže uplatniť vôbec. Naozaj je veľa možností. Bez výplatnej pásky sa nedá nič riešiť.
Dáša_
21.07.18,08:54
Jasne, ale uvádza sa hrubá mzda, nie čistá. A hrubá môže byť úplne v poriadku, len takým rýchlym výpočtom
Katy a R
21.07.18,08:58
- len ešte opravím, že o mzde nemôže byť ani reč;) - no a pochybujem, žeby táto firma zle vypočítala odmenu - samozrejme, skontrolovať treba! :)
Dáša_
21.07.18,09:02
Presne tak. Jednoducho takto to je nastavené zákonom. Nie si študent, tak platíš odvody. Bodka. Bez ohľadu na to, že je mzda len pár desiatok €. Treba rozlišovať medzi hrubou a čistou mzdou.
kopretinka
21.07.18,09:56
ale veď ja netvrdím,že to je v čistom.lenže zadávateľka píše,suma 4,30 na hod neplati pre mňa ale pre študentov a moja hodinova sadzba bola 3,50 eura na hodinu.
takže mala mať aj ona takú sumu,ako v inzeráte.Vôbec sa tu nebavíme o odvodoch a daniach,ale o tom,že firma evidentne zavádza.Keď je v inzeráte nejaká suma,tak platí pre všetkých,či je to študent,dôchodca,atď.Aká je výsledná čistá mzda je úplne irelevantné,lebo každý má iné odvody.
Dáša_
21.07.18,10:43
no ale keď to celé spočítaš, tak vychádza, že mala aj ona hrubú mzdu 4,3 a z nej odpočítané odvody. Jednoduchým výpočtom sa to dá overiť
korela
21.07.18,11:55
hrozno1963, prever si to kde chceš, len aby si vedela, že Nosluš mával v ponuke vždy menej atraktívne ponuky ako PJ a aj menej platené. rada by som verila, že je tomu tak podnes. tak si to s nimi nerozhádž. aby si v konečnom dôsledku v budúcnosti neprerobila ešte viac.
ratatata
02.03.21,06:29
Dobrý deň.
Tiež som začala pracovať cez P.J Servis a mám výnimku, lebo som študentka. Túto výnimku mi aj poslali a ja som ju podpísala.
ivka70
02.03.21,06:41
A co tym chces povedat ratatata?
ratatata
02.03.21,06:44
Že pokiaľ nedostala výnimku, tak zarobila koľko zarobila. A v tej výnimke je, že tá moja odmena za vykonanú prácu sa nezdaňuje.
ivka70
02.03.21,06:53
A uvedomujes si ,ze reagujes na 3 roky staru otazku? Ze napriklad aj zakon sa mohol zmenit odvtedy?
A mimochodom, v odpovediach to predsa bolo vyriesene ...
ratatata
02.03.21,06:56
A Vy si uvedomujete, že robíte to isté ?
ivka70
02.03.21,06:59
Ja reagujem iba na tvoj nezmyselny prispevok do starej diskusie, aby si vedela, ze tak sa na porade nediskutuje ....
kn-alka
02.03.21,06:59
.... a ešte sa urazí, keď ju upozornia na jej vlastný omyl :D :D
ratatata
02.03.21,07:03
Pozrite, nikto sa neurazil (neviem odkiaľ ste to zobrali, ale dobre), fajn stalo sa, nevšimla som si dátum, ale potom načo sa pani ozvala a ďalej túto "konverzáciu" rozvíja a Vy tiež ?