val007
19.07.18,14:34
Chcel by som sa poradiť. Taktiež máme ílovitú ťažkú pôdu, ktorá nám zostala z výkopov a chceli by sme ňou vyrovnať terén, na ktorom bude z časti trávnik a z časti predná záhradka - nejaké trvalky prípadne dreviny.
Dočítal som sa teda, že vlastnosti takejto pôdy vylepším pieskom. Stačí taký, čo kúpim v stavebninách? Existuje aj nejaký pomer piesku a zeme?
A ešte jedna otázka, či by ste do takejto zeme primiešali aj nejaký záhradnícky substrát, prípadne rašelinu? Tiež by ma zaujímal pomer.
Ďakujem.
ZahradnikAmater
19.07.18,20:42
Pôda pre pestovanie (čohokoľvek) musí byť humózna, aby udržala vodu aj živiny a umožňovala recykláciu pôdnymi baktériami a hmyzom. Na to piesok nestačí. Riešením je mulčovanie a trvalé prihnojovanie dážďovkami. Pre začiatok treba pri výsadbe použiť "hniezda" so substrátom, rastliny si potom vytvoria korene aj do ílu a po rokoch za pomoci dážďoviek dôjde k zúrodeniu aj ťažkej pôdy, všetko z mulču a zo zvyškov rastlín.
Niekto zaoráva hnoj alebo používa zaorané zelené hnojenie, ale tým sa len prerušuje proces zúrodňovania. Stačí trvalé mulčovanie zhora.
bjuty smis
31.07.18,12:18
hnojením sa prerušuje proces zúrodňovania :)))))))))))))))))))))))))))

ty si jaký mičurin .....
bodliak
31.07.18,14:04
Prerušuje. Možno aj na 15 minút ! ;-)
ZahradnikAmater
31.07.18,20:57
Ty si jaký komenský. Nauč sa čítať. Zaorávaním... a možno aj premýšľať v súvislostiach.
bjuty smis
01.08.18,05:56
mičurin

vačšiu sprostosť som už dlho nečítal....

ešte si stále neodpovedal v inej téme...len si pomazal príspevky :))

vieš...tie tvoje tajomné procesy v pôde..
bodliak
01.08.18,06:51
Kedze si len amater, bude ti odpustene.
ZahradnikAmater
01.08.18,20:49
Hlavne aby tebe odpustila tvoja záhrada, ak robíš niečo čo "sa vždy robilo" a nerozmýšľať o tom, len slepo nasleduješ. "Profesionáli" síce majú školy, a často aj skvelú produkciu, ale z dlhodobého hľadiska napáchajú veľa škôd, žiaľ nie na svoje pôde, lež prenajatej, ktorú potom "vrátia".

Ozaj,máš dačo aj k téme, poradíš niečo zo svojej bohatej skúsenosti, praxe a vzdelania? Iste si už všeličo videl, vyskúšal a môžeš to zhodnotiť.
ZahradnikAmater
01.08.18,20:51
Nepoznám ťa, ale obdivujem tvoje skúsenosti. Čo by si s tou pôdou urobil ty?
misoft
01.08.18,21:02
Nie som záhradník, ani amatér... ale môj nebohý starý otec bol skutočným záhradníkom (a žiadny amatér). Pokiaľ mal ílovitú pôdu, tak 1/3 ílovitej, 1/3 piesku (prípadne ľahšej pôdy), 1/3 rašeliny - vpremiešať a mal pôdu, ktorá bola vcelku vhodná aj na pestovanie kvetín i zeleniny.
To mulčovanie zhora - to je pekná píchovina.... a prerušovanie procesu - tak to je volovina na N-tú.......
pavol54
02.08.18,05:41
Presne preto zeleninári robia len plytkú orbu, nechaj tak niekto nevie čo je štruktúra pôdy (ornica -vysoko humózna, podložie- nedostatok humusu, ale to nie je dôkladné vysvetlenie na dva riadky)
bodliak
02.08.18,07:58
To je aká definícia: "čo sa vždy robilo" ? No vždy sa akurát sexovalo, inak by sme tu neboli.
Iné robil "vždy" tvoj dedo a iné robil môj dedo, lebo môj dedo mal dátum narodenia 1890 a pôdu naozaj zúrodňoval, lebo začínal od nuly. Na kamenitých stráňach, na podmočených lúkach, na rúbaniskách... A vždy to bolo iné. Akurát komunisti a smeráci "vždy" všetko rovnako pojebabrali...
bjuty smis
02.08.18,10:16
štrk, čo mi zostal z poteru a fúru kvalitnej hliny...
mulčovač by som nechal v garáži a dáždovky hodil sliepkam...majú potom pekné žltka...
pavol54
02.08.18,13:00
dáždovky neobsahujú karotén
bjuty smis
02.08.18,18:55
tak prečo sú červeno -bordové ?
bjuty smis
02.08.18,19:58
no proste sa recyklovala hmyzom....však píše ...
ZahradnikAmater
02.08.18,20:32
Čistá teoria, že (by som..)? Koľko živín obsahuje štrk? Koľko by stála tá zemina? To by bola "lacná" zelenina" :D
bjuty smis
03.08.18,07:53
aká teoria ??
ja som tak spravil

by som -to je na tvoj nezmysel s mulčovačom, nevieš čítať ?

štrk neobsahuje žiadne živiny
čítal si vôbec zadanie ?
aká zelenina ?
on chce zlahčiť pôdu pod trávnik trvalky, dreviny....
ZahradnikAmater
03.08.18,20:59
Trvalky nepotrebujú živiny? Dreviny nepotrebujú živiny? Kde som ja spomínal mulčovač? Nevieš čítať? Či ti robí problém chápať písaný text?
Ako pomôže trávniku a drevinám "zľahčená" pôda pieskom alebo štrkom?

Kľudne si používaj svoj vedecký pieskový postup, ja ostanem pri svojom amatérskom zúrodňovacom postupe. A autor otázky si vyberie, či chce za svoj trávnik trvale platiť alebo si zvolí automatický prírodný a trvalý postup.
bjuty smis
05.08.18,09:07
potrebujú...preto píšem, že fúry kvalitnej hliny..
ty len tak strielaš sprostosti a nečítaš ??

Riešením je mulčovanie .. .... Stačí trvalé mulčovanie zhora. ..

tu píšeš o mulčovaní.....ako mulčuješ bez mulčovača ??

ako pomôže trávniku zľahčená pôda pieskom :))

však to je zadanie od autora...mne sa snád sníva :))
dúfam, že nechodíš voliť....