maped
20.07.18,09:32
Poprosím o poradenie. Ak dávam cez RP úhradu faktúry v KV sa mi toto prenesie takto: do odd. A1 je faktúra s rozpisom DPH a potom v D1 mám súčet celkovú sumu obratov evidovaných RP v r.1.
Robím Q.-tálne a teraz sa mi v D1 ukázala aj faktúra kt. bola vystavená ešte v I.Q 22.03.-teda išla do A1 v I.Q. ale do D1 mi ide teraz v II.Q. lebo bola uhradená cez RP 5.4.
Je to takto prosím správne?
Ďakujem pekne.

Dopĺňam moju otázku, pochopila som, že úhrady faktúr nemám uvádzať do KV do odd. D1 do r.1. Je to údaj ktorý nemá nič spoločné s dph a je navyše. Ak som to doteraz uvádzala cca od r. 2014 pri každom štvrťroku, je to ako údaj navyše, netreba mať obavy a robiť nejaké spätné opravy? Už budem pokračovať s tým že úhrady faktúr cez RP tam jednoducho neuvediem. My totižto iné tržby neevidujeme cez RP, iba úhrady faktúr.
Prosím kolegov-skúsených účtovníkov, ako by ste postupovali?
Ďakujem pekne.
monika474
20.07.18,07:42
maped
20.07.18,07:48
Ach, ja to takto stále robím, našla som toto v poučení, kde píšu že môže sa to tam uvádzať. Uvádzam to informačne iba v D1 r.1 bez rozpisu DPH. Práve že teraz mi nastal prípad že faktúra bola vystavená 22.3. a úhrada bola 4.5. cez RP a tento údaj o úhrade sa mi prenáša do D1 do r.1:
D.1. Údaje o celkových sumách obratov evidovaných ERP
Údaje uvádza platiteľ dane (dodávateľ), ktorý je povinný evidovať tržby ERP podľa
osobitného predpisu.
Ak sa prostredníctvom ERP vyhotoví doklad, ktorý má všetky náležitosti faktúry
podľa § 74 ods. 1 zákona o DPH, platiteľ dane uvádza tieto faktúry do A.1. a ak ich nie je
možné vylúčiť z celkového obratu evidovaného ERP, môže ich mať duplicitne zahrnuté
v údaji o celkovom obrate v D.1.
Do obratu platiteľ dane nemusí zahrnúť faktúry, ktoré už boli vyhotovené so všetkými
náležitosťami faktúry a následne sú uhradené v hotovosti a evidované prostredníctvom ERP
(faktúry sú uvedené v A.1.).

Poprosím je to teda chybou ako to robím alebo to môže byť aj takto a čo s tou úhradou ako píšem? Ďakujem srdečne!
monika474
20.07.18,07:50
Áno, máte pravdu. Pokiaľ ich neviete odtiaľ vylúčiť, tak úhrada môže byť zahrnutá v celkovom obrate D.1
maped
20.07.18,07:51
A úhrada ktorá nastala až 4.5. z faktúry z 22.3. môže byť za II.Q.v D1 r.1 prosím Vás?
avalik
21.07.18,03:57
ako nahadzujete uhradu fa do ERP? s rozpisom DPH????
maped
21.07.18,04:20
Úhradu fa nahadzujem bez rozpisu DPH teda v KV mi to dávalo iba ako informáciu obratov spolu do odd. D1 r.1,
a_je_to
21.07.18,14:25
Je to v poriadku a v súlade s poučením ku KV. Nič robiť nemusíš. Ak chceš, tak v ďalších KV po exporte xml súboru do KV môžeš sekciu D.1 celú manuálne vymazať a podať KV bez nej. Lebo neobsahuje údaje o DPH a je tam zbytočne. Ale nič sa nestane, ak ju tam aj necháš.