ivetaM
15.08.06,09:20
Prosim mozete mi prosim poradit, lebo akosi sa v tom neviem vyznat. Sestra nastupila na matersku v roku 2005 a teraz je na rodicovskej dovolenke. Pri cerpani RD sa jej prerusuje nem. p., doch. p. a poistenie v nezam. (pokial myslim spravne) A teraz ide o to ze ci mala na socialnu poistovnu poslat list o prihlaseni na dochod. poistenie aby za nu platil stat. Asi sme uz sice presvihli termin ale mohli by ste ma dat nejako do obrazu, lebo potom som si nastudovala ze sa moze aj prihlasit ako dobrovolne plataiac osoba a bude si poistne zatial platit sama. Ako je to vlastne s tym dochod. poistenim , ked ma este aj II. pilier?

Prosim poradte!
jankasm
15.08.06,07:55
Pokiaľ je zamestnaná, teda nástup na MD a RD nahlasoval zamestnávateľ, tak zamestnávateľ rovnako musí nahlásiť na SP prerušenie poistení, tak ako píšeš. Sama by si platiť nemala, lebo dôchodkové poistenie za ňu platí štát, aj keď je vlastne prerušené.
Len pokiaľ ju náhodou nenahlásil zamestnávateľ, alebo ak je na RD ako nezamestnaná, tak to mala urobiť sama, musí tak urobiť myslím do 31.08.2006.
ivetaM
15.08.06,11:25
ano je zamestnana, takze nemusi na socialnu poistovnu posielam ona sama ziaden papier aby za nu platil stat dochodkove aj ostatne poistne stat? rozumiem dobre? a to znamena ze aj ked ho ma ako zamestnankyna prerusene plati za nu dalej stat. ano?
Jana Motyčková
15.08.06,11:30
A teraz ide o to ze ci mala na socialnu poistovnu poslat list o prihlaseni na dochod. poistenie aby za nu platil stat.
Zákon doteraz neprikazoval pri starostlivosti o dieťa do 6 rokov, aby sa táto osoba prihlasovala na dôchodkové poistenie. Táto osoba je ale povinne dôchodkovo poistená. Či SP vie aj bez prihlásenia, že sa stará o dieťa, to neviem. K tomu modrému opravujem - v poznámkach mám, že doteraz sa stačilo prihlkásiť do 30 dní od začiatku starostlivosti, ale momentálne to v starom zákone neviem nájsť.

Po 1.8.2006 je zmena, dôchodkové poistenie takejto osoby vzniká až od dátumu prihlásenia sa na dôchodkové poistenie. Pri narodení dieťaťa vzniká dôchodkové poistenie od dátumu narodenia dieťaťa, ak táto osoba podá prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní od narodenia dieťaťa.
U osôb, ktoré sa starali o dieťa do 6 rokov k 1.8.2006 vzniká dôchodkové poistenie k 1.8.2006 ak podajú prihlkášku na povinné dôchodkové poistenie do 31.8.2006.
Viď zákon o sociálnom poistení - §15 ods.1 písm c), §22 ods. 1 a §293g.
ivetaM
16.08.06,08:34
takze aj ked je na materskej od februara 2005 a teraz stale na rodicovskej, tak musi poslat prihlasku sama za seba na dochodkove poistenie (aj ked je zamestnana a zamestnavatel jej poslal list na prerusenie ) a bude za nu platit stat, hej?
jankasm
16.08.06,08:38
takze aj ked je na materskej od februara 2005 a teraz stale na rodicovskej, tak musi poslat prihlasku sama za seba na dochodkove poistenie (aj ked je zamestnana a zamestnavatel jej poslal list na prerusenie ) a bude za nu platit stat, hej?

Tak teraz si ma dobehla. To neviem. Ja som myslela, že zamestnávateľ nahlási RD + prerušenie a tým je to vybavené. Však prihlásená v poisťovni je vlastne stále ako zamestnanec tak prečo by sa mala prihlasovať znova.
Práve dnes sa chystám na SP, pretože mám viaceré kolegyne, vrátane seba, ktoré sú na RD. Zajtra napíšem čo som zistila.
ivetaM
16.08.06,08:45
Podla mna je to tiez zbytocne, len akosi som sa k tomuto vlastne nemohla v zakone dopatrat ale tato otazka vznikla na zaklade toho ze kolega prihlasoval sovju manzelku touto prihlaskou, lebo jej to povedali na SP. Tak som z toho blba. Ked nieco zistis a das vediet budem ti moc povdacna. Pekny den. :)
Netka
16.08.06,09:11
prosim viete mi poradiť, mame zamestnankyňu na materskej dovolenke na výkaze do SP mám uj uviesť v počte zamestnancov?
Výkaz posielam elektronicky a tam mi program vygeneruje zamestnancov a ju ako na materskej dovolenke. Mám ich zrátať alebo mam dať zamestnacov zvlášť a ju nechať v kolonke Materské samostatne?
Netka
16.08.06,09:19
Podla mna je to tiez zbytocne, len akosi som sa k tomuto vlastne nemohla v zakone dopatrat ale tato otazka vznikla na zaklade toho ze kolega prihlasoval sovju manzelku touto prihlaskou, lebo jej to povedali na SP. Tak som z toho blba. Ked nieco zistis a das vediet budem ti moc povdacna. Pekny den. :)

nenahlasoval kolega manželku z dôvodu, že podniká na ŽL?
Ako čítam tak čítam tieto príspevky a som z nich už blbá, nemiešajú sa tam zamestnankyne a SZČO?
Jana Motyčková
16.08.06,09:41
Takže ešte raz (do 31.7. som si nie istá), ale po 1.8. žena ktorá sa stará o dieťa ak chce aby bola dôchodkovo poisená musí sa prihlásiť na dôchodkové poistenie! Nie je dôležité, či je na RD zo zamestnania alebo má prerušenú živnosť, alebo je doma nezamestnaná. Za zamestnankyňu pri nástupe na RD zamestnávateľ nahlasuje prerušenie poistného (t.j. ruší aj dôchodkové poistenie), ale zamestnankyňa ak chce naďalej byť dôchodkovo poistená, musí sa tam ísť sama prihlásiť na DP. Ešte upozorňujem, nebude si sama platiť poistné na DP, ale bude poistné za ňu platiť štát.
ivetaM
16.08.06,09:52
tak presne toto som myslela, takze sa musi prihlasit a bude za nu platit stat. len som sa potrebovala uistit.
ivetaM
16.08.06,10:00
nenahlasoval kolega manželku z dôvodu, že podniká na ŽL?
Ako čítam tak čítam tieto príspevky a som z nich už blbá, nemiešajú sa tam zamestnankyne a SZČO?


nie nemiesaju sa tam zamestnankyne a SZCO. len som si potrebovala nieco overit a pomoct sa v tom vyznat a konecne som uspela. :)
ivetaM
16.08.06,10:06
prosim viete mi poradiť, mame zamestnankyňu na materskej dovolenke na výkaze do SP mám uj uviesť v počte zamestnancov?
Výkaz posielam elektronicky a tam mi program vygeneruje zamestnancov a ju ako na materskej dovolenke. Mám ich zrátať alebo mam dať zamestnacov zvlášť a ju nechať v kolonke Materské samostatne?

neviem ale mne sa toto stava len vo vykazoch pre zdravotne poistovne ale nie pre socialku. neviem ako to mam v PC nastavene ale mne tam zamestnankyne na RD nevyhadzuje. sice uz si presne nepamatam ako to vyzeralo ked sli na MD vo vykaze (vtedy este bolo inak) a teraz su na RD.