man2len
15.08.06,10:20
zdravím,
mám jeden veľký problém. Vykonávame servisné opravy pre zahraničného odberateľa s IČ DPH v inom členskom štáte EÚ. My sme tiež platcami DPH s prideleným IČ DPH na Slovensku. Doteraz sme faktúrovali nášmu odberateľovi bez DPH, tak ako tovar, on to bral ako službu a si to nesamozdanil a následne neuplatnil. Podľa §15 ods. 1 zák. o DPH je miesto dodania služby miesto,kde má dodávateľ služby svoje sídlo (teda Slovenská republika-keďže opravy a servis nepatria pod §15 ods.8). T.j. podľa mňa som mal uvádzať na faktúrach aj DPH a môj odberateľ, ak si chcel túto DPH uplatniť, sa musí prihlásiť na DÚ Blava 1 aby mu tu pridelili slovenské IČ DPH.Chápem to správne???
Teraz to mám spätne dodaniť? Alebo aký postup mám uplatniť
Vopred vďaka :mee:
sway
15.08.06,08:27
zdravím,
mám jeden veľký problém. Vykonávame servisné opravy pre zahraničného odberateľa s IČ DPH v inom členskom štáte EÚ. My sme tiež platcami DPH s prideleným IČ DPH na Slovensku. Doteraz sme faktúrovali nášmu odberateľovi bez DPH, tak ako tovar, on to bral ako službu a si to nesamozdanil a následne neuplatnil. Podľa §15 ods. 1 zák. o DPH je miesto dodania služby miesto,kde má dodávateľ služby svoje sídlo (teda Slovenská republika-keďže opravy a servis nepatria pod §15 ods.8). T.j. podľa mňa som mal uvádzať na faktúrach aj DPH a môj odberateľ, ak si chcel túto DPH uplatniť, sa musí prihlásiť na DÚ Blava 1 aby mu tu pridelili slovenské IČ DPH.Chápem to správne???
Teraz to mám spätne dodaniť? Alebo aký postup mám uplatniť
Vopred vďaka :mee:

Môj názor:
- ak si vykonával službu na území SR tak fakturuješ s DPH
- ak službu vykonávaš v inom čl. št. tak bez DPH
Milan Benka
15.08.06,08:35
Keďže po vykonaní servisných opráv hnuteľný majetok neopustí územie SR, tak sa nedá uplatniť § 16/7, potom platí § 15/6 a miestom dodania je miesto, kde sa služba fyzicky vykonala t.j. v SR - fakturácia s DPH.
man2len
15.08.06,08:45
takze servis(oprava) sú podľa zákona o DPH práce na hnuteľnom hmotnom majetku a tento hnutneľný hmotný majetok sa po oprave prepravý spat do členského štátu odberateľa, miesto dodania služieb je krajina, ktorá vydala IČ DPH odberateľovi. takže správne sme neuvadzali DPH na faktúrach a náš odberateľ si to mal samozdaniť a uplatniť v svojom štáte. správne to chápem???
tento paragraf som uplne prehliadol
dik
Milan Benka
15.08.06,08:53
takze servis(oprava) sú podľa zákona o DPH práce na hnuteľnom hmotnom majetku a tento hnutneľný hmotný majetok sa po oprave prepravý spat do členského štátu odberateľa, miesto dodania služieb je krajina, ktorá vydala IČ DPH odberateľovi. takže správne sme neuvadzali DPH na faktúrach a náš odberateľ si to mal samozdaniť a uplatniť v svojom štáte. správne to chápem???
tento paragraf som uplne prehliadol
dik

Ak hmotný majetok na servisnú opravu vám pošlú na územie SR a po vykonaní opravy ho odvezú mimo územia SR, potom v zmysle §§ 15/6 a 16/7 je miestom dodania krajina, ktorá pridelila odberateľovi ICO DPH, pod kt. si predmetnú prácu na hnut. majetku objednal. V skratke fa bez DPH.
Bobina
20.08.06,20:06
A ak vystavujem fa do Eu za vykonanie služby podla par 15/ ods.8.,
čo je potrebné uviesť do faktúry ?? aký text s odvolávkou na aký paragraf??..niečo ako..prijemca je povinný na zaklade paragrafu toho a toho priznať DPH....viete niekto presný text ??

a ak prefakturovávam letenku, bude to bez DPH .

a akým textom ..prijemca je povinný na zaklade paragrafu toho a toho priznať aleb nepriznat DPH..??
Petosev
21.08.06,06:02
Man2len, jednoznačne uplatniť par. 16, ods. 7 zákona, ak opraveny tovar opusti SR. Odberateľ je povinny samozdaniť plnenie v krajine, ktora mu pridelila IČ DPH, pod ktorym objednal tuto službu u Vas. Vo fakture k tejto sluzbe je dodavatel povinny uviest odkaz na par. 15, resp. 16, ze sa jedna o sluzbu s miestom dodania v krajine registracie odberatela a ten je povinny si vypocitat a odviest DPH podla legislativy platnej v tomto state. Presna citacia odkazu neexistuje. Par. 73, ktory pojednava o fakture za sluzbu dodanu do ineho clenskeho statu, tento odkaz presne neupravuje, iba urcil, ze faktura ho musi obsahovat.
Jana Acsová
21.08.06,08:02
A ak vystavujem fa do Eu za vykonanie služby podla par 15/ ods.8.,
čo je potrebné uviesť do faktúry ?? aký text s odvolávkou na aký paragraf??..niečo ako..prijemca je povinný na zaklade paragrafu toho a toho priznať DPH....viete niekto presný text ?
Odvolávku skúste pozrieť napr. tu:
http://www.porada.sk/t28758-najpouivanejie-odvolavky-pri-fakturach-z-eu.html

A čo sa týka náležitostí faktúry, tie sú riešené v § 73 ZDPH. V prípade, že máte problémy so štylizáciou uveďte text v slovenčine ... vyžaduje sa odkaz na § 15, podľa ktorého je miestom dodania iný členský štát.