Yvvetta
17.11.04,12:06
Zamestnancovi pri ukončení pracovného pomeru boli vykonané zrážky zo mzdy. Zamestnanec s tým nesúhlasil a súdne si začal vymáhať späť peniaze. Zamestnávateľ prehral súd, mal vyplatiť bývalému zamestancovi zrazenú sumu, ale neurobil to. Prišlo Upovedomenie o začatí exekúcie na zaplatenie pohľadávky. Zamestnávateľ sa spamätal a vyplatil všetko + úroky + trovy.

Suma, ktorú sme uhradili sa skladala z týchto položiek :

Pohľadávka s príslušenstvom.
Uroky z omeškania - boli vypočítané až do dátumu zaplatenia.
Trovy právneho zastúpenia v exekúčnom konaní.
Poplatok za vydanie poverenia.
Predpežné trovy exekúcie.
Zaúčtovať to jednou sumou, alebo musím každú položku zvlášť :
Mohli by to byť účty 548/379 ? A samozrejme bude v daň. priznaní ako pripočítateľna položka.
Yvvetta
18.11.04,09:43
Dobrý deň. Pomôžete ?
bea
19.11.04,09:59
Ja by som to účtovala položkovite. Zrážka zo mzdy bola asi urobená na základe nejakého predpisu (možno to bol predpis za nejakú škodu?) a vtedy by som zrážku účtovala 335/331(aj keď je to bývalý zamestnanec) a ďalej 548/335.
A teraz neviem, či to všetko, čo uvádzate sa uhrádza bývalému zamestnancovi, alebo niečo sú aj Vaše náklady na právne zastúpenie, trovy exekúcie ...?
Ale to, čo máte zaplatiť bývalému zamestnancovi by som účtovala 548/331. Vaše výdavky (súdne trovy, náklady na právne zastúpenie) by som účtovala do daňovo uznateľných nákladov 518, 538.
Takto by som to urobila ja, možno sa ešte niekto ozve.
Yvvetta
19.11.04,10:46
Ďakujem za odpoveď BEA. Skúste mi ešte poradiť.
Tie náklady ako právne zastúpenie, trovy ex. a pod. platíme a právnikovi, ktorý zastupoval na súde bývalého zamestnanca a nie nás.
Aj tak budú tieto výdavky daňovo uznané ?
bea
19.11.04,10:53
Tak tieto náklady nebudú uznané. Takže ak dobre rozumiem, všetky položky, ktoré ste uvádzali musíte zaplatiť bývalému zamestnancovi? Tak potom by som ich zaúčtovala 548/331. Len tú čiastku, ktorú ste mu zrazili zo mzdy by bolo treba účtovať 335(?podľa pôvodného účtovania pri zrazení zo mzdy) / 331.
Yvvetta
19.11.04,11:18
Ďakujem pekne BEA.