Alvar
15.08.06,08:53
Ahojte.

Zamestnávateľ odmeňuje zamestnancov viaczložkovou mzdou - základná mzda a prémiová zložka. Akú mzdu a mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas je zamestnávateľ povinný vyplatiť zamestnancovi? Základnú mzdu + prémiovú zložku + mzdové zvýhodnenie alebo len základnú mzdu a k tomu mzdové zvýhodnenie?
Ďakujem
azuz
15.08.06,09:24
Za hodinu práce nadčas je povinný mu vyplatiť alikvótnu časť mzdy + alikvótna časť prémií a príplatok za prácu nadčas vo výške min. 25% z priemeru pre pracovnoprávne účely.
cepeva
15.08.06,10:27
Moc nechapem, preco by im mal automaticky davat aj alikvotnu cast premii? Podla mojho nazoru to zavisi od smernice (pracovnej zmluvy), podla ktorej sa premie vyplacaju. Napr. ja mam v spolocnosti vyplacanie premii ako percento len zo zakladnej tarifnej mzdy kratenej o dochadzku, potom ak pracuju nadcas premiu im k tomu nepocitam, len zakladna mzda za nadcas + mzdove zvyhodnenie za nadcas.
azuz
15.08.06,12:43
Moc nechapem, preco by im mal automaticky davat aj alikvotnu cast premii? Podla mojho nazoru to zavisi od smernice (pracovnej zmluvy), podla ktorej sa premie vyplacaju. Napr. ja mam v spolocnosti vyplacanie premii ako percento len zo zakladnej tarifnej mzdy kratenej o dochadzku, potom ak pracuju nadcas premiu im k tomu nepocitam, len zakladna mzda za nadcas + mzdove zvyhodnenie za nadcas.
Ja si myslím, že na tú prémiu máš nárok aj keď závisí od dochádzky. Veď keď si čerpáš 1 deň dovolenky (8 hodín) a zároveň máš 8 hodín nadčas, tak odpracuješ plný počet hodín. Takže logicky mi vychádza, že za dovolenku Ti prémiu skráti (lebo si pracovala menej ako si mala) a za nadčas Ti prémiu dá (lebo si pracovala viac ako si mala):eek: .
Máš ale pravdu, presný postup poskytovania prémií má riešiť pracovná zmluva, smernica alebo kolektívna zmluva.
Alvar
15.08.06,12:52
Tiež som toho názoru, že by v mzde za nadčas mala byť zohľadnená okrem základnej mzdy aj prémiová zložka. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že za hodinu práce v rámci fondu pracovnej doby (základná mzda + prémie) dostaneš viac ako za hodinu práce nadčas (základná mzda + mzdové zvýhodnenie). A to podľa mňa nie je správne. Veď nadčas má byť zvýhodnený, nie znevýhodnený v porovnaním s prácou v rámci FPD.
endrju
15.08.06,13:45
Tiež som toho názoru, že by v mzde za nadčas mala byť zohľadnená okrem základnej mzdy aj prémiová zložka. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že za hodinu práce v rámci fondu pracovnej doby (základná mzda + prémie) dostaneš viac ako za hodinu práce nadčas (základná mzda + mzdové zvýhodnenie). A to podľa mňa nie je správne. Veď nadčas má byť zvýhodnený, nie znevýhodnený v porovnaním s prácou v rámci FPD.

Je pravda, že pre zamestnanca môže byť hodina práce v riadnom pracovnom čase výhodnejšia ako hodina nadčasovej práce.
Nepovažoval by som to ani za nelogické. Nariadenie nadčasovej práce by predsa nemalo byť pravidlom, ale výnimkou. Zároveň si nemyslím, že "naháňanie" vyššej mzdy by malo byť realizované práve cez nadčasové hodiny. Ak zamestnávateľ nariaďovanie nadčasov zjavne zneužíva, zamestnanec má možnosti brániť sa voči takémuto zneužívaniu viacerými spôsobmi.

Zákon nehovorí o tom, že prémie musia byť pripočítavané k základnému tarifu aj v prípade nadčasov.
Poznám viacerých zamestnávateľov, ktorí prémie priznávajú aj k nadčasovým hodinám.
Rovnako poznám viacerých zamestnávateľov, ktorí prémie k nadčasovým hodinám nepriznávajú.
Rovnako existujú zamestnávatelia, ktorí prípadné nadčasové hodiny majú zahŕňajú do základnej mzdy.
Ani jeden z nich nepostupuje v rozpore so Zákonníkom práce. Je to záležitosť, ktorá musí byť upresnená v interných predpisoch, kolektívnej zmluve a pracovných zmluvách.
elPi
15.08.06,14:42
V § 121 ods. 1 ZP prvá veta hovorí:
(1)Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku.
Som toho názoru, že priznanie prémií k základnej mzde za prácu nadčas by sa malo odvíjať od v pracovnej zmluve dohodnutého nejakého výkonového ukazovateľa, resp. časovej jednotky (hodina, celý mesiac) na ktorý je priznávanie premií viazané.
Ak je to mesačná prémia (nepriamo mi to vyplýva zo zadania otázky), a táto sa alikvotne kráti podľa neodpracovaných dní, na druhej strane by sa za nadpracovanie malo postupovať analogicky a alikvotnú časť prémií priznať aj na dadčasy. Veď pre zamestnávateľa aj táto práca nadčas prinesie zrejme ten istý úžitok ako práca v normálnom pracovnom čase. Prečo by ho to malo vyjsť “lacnejšie“ ? Príplatok za nadčas 25 % je akoby poplatok za to, že zamestnanec musí niečo strpieť, čo nie je obvyklé.