mulda
24.07.18,16:55
Používanie zimných pneumatík usmerňuje legislatíva, ako je to s univerzálnymi? Môžu nahradiť, v období keď sú prikázané, zimné pneumatiky a to u nás i v zahraničí?
misoft
24.07.18,15:01
Označovanie na bočnici pneu M+S značí Mud+Snow (Blato+Sneh) - takže v tom prípade sú to aj ako zimné.
Pokiaľ univerzálna (celoročná) pneu bude mať také označenie, tak používaj.
Ovšem: celoročná nemá presne také vlastnosti ako zimná (týka sa to priľnavosti, brzdnej dráhy) v zime a naopak ani také vlastnosti ako letná v lete. Je to kompromis.
V zahraničí - záleží od ich legislatívy. U nás môžu byť povolené, ale v AT napr. nemusia.
buchač
24.07.18,15:16
U nás to podľa legislatívy je v poriadku. Zahraničie má svoje podmienky...od štátu po štát.

Svojho času som uvažoval o univerzálnych, nakoľko na moje auto sú pneu v trochu inej (vyššej) cenovej relácii.
Po konzultácii s daným odborníkom som sa ale predsa len rozhodol pre drahšiu variantu...čiže mám dve sady pneu.

Každý by mal zvážiť to svoje...kde sa pohybuje, aký má nábeh kilometrov, spôsob jazdy...atď. Ani nevravím, že auto sa správa na ceste úplne inak...tzv. pláva.
Ja som tie zimné kúpil hlavne preto, že sa pravidelnejšie pohybujem v prostredí, kde sa cesty neposypujú (úplný zákaz) a snehu je tam habadej.

...apropó...zimné sa v lete opotrebúvajú oveľa viac. Viacerí tie svoje zimušky len dojazdia a kúpia nové.