Tatianka
15.08.06,10:33
Prosim poradte, potrebujem vediet, ak s.r.o. si prenajme os.auto od inej pravnickej osoby, ma s nim spisanu zmluvu o najme,v ktorej definuje,ze najomca si hradi vsetky naklady spojene s uzivanim auta+PHM, su tieto naklady danovým vydavkom?
Co sa tyka cestnej dane, tu hradi najomca. Predpokladam ze je to tak.
Vopred dakujem za skore odpovede.
Milan Benka
15.08.06,08:40
Prosim poradte, potrebujem vediet, ak s.r.o. si prenajme os.auto od inej pravnickej osoby, ma s nim spisanu zmluvu o najme,v ktorej definuje,ze najomca si hradi vsetky naklady spojene s uzivanim auta+PHM, su tieto naklady danovým vydavkom?
Co sa tyka cestnej dane, tu hradi najomca. Predpokladam ze je to tak.
Vopred dakujem za skore odpovede.

náklady spojené s užívaním + PHM - daňový náklad.

čo sa týka cestnej dane, bolo by dobré, keby bolo v zmluve jasne uvedené, kto ju bude platiť, pretože nie je jednoznačné zo zákona, kto z nich je povinný ju zaplatiť
Danila
15.08.06,08:47
Daň z motorových vozidiel platí ten, kto vozidlo využíva za účelom dosahovania ziskov, teda v tomto prípade nájomca.
Milan Benka
15.08.06,08:52
Daň z motorových vozidiel platí ten, kto vozidlo využíva za účelom dosahovania ziskov, teda v tomto prípade nájomca.

A ten, čo to auto prenajal, nedosahuje z prenájmu zisk ? A teda nevyužíva auto za účelom dosiahnutia zisku ?


To na okraj, ináč súhlasím s predchádzajúcim príspevkom.
Danila
15.08.06,10:58
benka, prijímam Tvoju pripomienku. Dodávam - kto vozidlo používa na pracovné cesty, na základe ktorých si uplatňuje cestovné náhrady, ktoré sú daňovým výdavkom daňovníka v účtovnom období s ktoým časovo a vecne súvisia.
Milan Benka
15.08.06,11:11
Je tu ešte jedna možnosť, auto používam 1/2 roka na vlastné služobné cesty a 1/2 roka ho prenajímam obch. partnerovi ( dajme tomu že mesiac užívam ja, druhý mesiac obch.partner, ďalší zase ja, násl. partner a t ď.)


Kto v tomto prípade bude platiť daň z MV ?

Podotýkam,že dochádza k prípadu, keď obaja budeme účtovať o cestovných náhradach v súvislosti s používaním daného auta.
Tatianka
15.08.06,11:11
dakujem za odpovede
Danila
15.08.06,11:19
Je tu ešte jedna možnosť, auto používam 1/2 roka na vlastné služobné cesty a 1/2 roka ho prenajímam obch. partnerovi ( dajme tomu že mesiac užívam ja, druhý mesiac obch.partner, ďalší zase ja, násl. partner a t ď.)



Kto v tomto prípade bude platiť daň z MV ?


Podotýkam,že dochádza k prípadu, keď obaja budeme účtovať o cestovných náhradach v súvislosti s používaním daného auta.
Je to prípad v praxi skôr ojedinelý, ale za príslušné obdobie bude plátcom dane ten, kto automobil využíva na služobné cesty.
Jara
15.08.06,11:21
Je tu ešte jedna možnosť, auto používam 1/2 roka na vlastné služobné cesty a 1/2 roka ho prenajímam obch. partnerovi ( dajme tomu že mesiac užívam ja, druhý mesiac obch.partner, ďalší zase ja, násl. partner a t ď.)



Kto v tomto prípade bude platiť daň z MV ?


Podotýkam,že dochádza k prípadu, keď obaja budeme účtovať o cestovných náhradach v súvislosti s používaním daného auta.

Pôjdete na pivo a dohodnete sa aj kto ho zaplatí aj ako to urobíte s daňou :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Tatianka
15.08.06,11:48
tak kto vlastne ma platit dan z MV? v zakone o daniach c.582/2004 z.z. §85 sa pise o danovnikovi,ktory pouziva vozidlo na podnikanie
Danila
16.08.06,11:03
tak kto vlastne ma platit dan z MV? v zakone o daniach c.582/2004 z.z. §85 sa pise o danovnikovi,ktory pouziva vozidlo na podnikanieAk Vám postačí výklad jedného z riaditeľov DÚ, ktorého pravidelne obťažujem k zodpovedaniu mojich otravných otázok, tak je to ten, kto ho využíva na pracovné cesty, nie ten, kto prenajíma vozidlo za účelom príjmu z prenájmu. Ak sa mýlim, tak sa mýli aj príslušný riaditeľ.
sybila3
07.11.06,10:32
A prenájom účtujete ako službu na 518?
Tweety
07.11.06,10:36
A prenájom účtujete ako službu na 518?
Prenájom MV je služba, účet 518AE.
Paula
07.11.06,10:36
A prenájom účtujete ako službu na 518?

Áno, a bez nároku na odpočet DPH v prípade, že ide o osobný automobil a nájom je s DPH a nájomca je platiteľ.
sybila3
07.11.06,10:52
Jeden automobil je dodávka od platiteľa dph, fa bola vystavená s dph a ja som odpočítala dph. Osobný automobil je od neplatcu dph, takže bez dph.