Terezia13
28.07.18,21:47
Tento rok sa nám urodilo množstvo sliviek, ale: padajú od sucha, tz ni sú zrelé, padajú ringloty, tie sú prezreté, máme na stromoch ešte veľké množstvo sliviek, môžem zmiešať slivky nezrelé s ringlotami? môžem postupne "dokladať" padajúce slivky a ringloty? Nemali sme nikdy takúto úrodu a nikdy sme nezbierali na slivovicu
- už viem aj správnu odpoveď, ale za každú snahu pomôcť ďakujem
rada aj pre iných - slivky na kvas sa nesmú dozbieravať, každý dozber musí byť v nádobe veľkosti objemu sliviek - teda do menších nádob a pridávať už do skôr nazbieraného teda už vykvaseného ovocia až potom, keď bude aj ten dozber vykvasený
buchač
28.07.18,20:09
Môžeš....ALE bacha na hnilobu, respektíve plieseň.

Slivky a ringloty sú podobný druh ovocia...a nič sa s ich zmiešaním nepokazí.
Kvas z tohoto ovocia má oproti inému druhu ovocia tú výhodu, že sa nepokazí = nezkysne. Kvas môže ostať v nádobách mesiace a mesiace.
Poniektorí páliči dokonca tvrdia, že čím starší kvas, tým lepší výsledok.
Z dobrého kvasu by mal vyjsť pomer 10 : 1...čiže z 10 litrov kvasu 1 liter destilátu.
KoxXxo
28.07.18,20:25
Terezia13
29.07.18,18:16
nepokazí? my sme sa báli, že sa to ani nemôže dlho "dozbierávať", lebo to prvé už bude vykysnuté a tie neskôr opadané nestihnú dokvasiť, hnilobu myslíš už toho kvasu? keď je to už v sude? to zbadám?
Terezia13
29.07.18,18:23
toto je perfektná odpoveď, pobavilo, aj keď nevysvetlilo problém
buchač
29.07.18,18:28
buchač
30.07.18,12:07
Terezia13 (Včera 20:16) hnilobu myslíš už toho kvasu?
=============
To si kde čítala ?
Šak jasné, že NIE ovocie s hnilobou !!!
buchač
30.07.18,18:09
rada aj pre iných - slivky na kvas sa nesmú dozbieravať
==================
Povedal kto ?
Nedoporučuje sa a nie, že sa nesmie. Predsa všetko záleží od rôznych okolností.

Ale šak na druhej strane mne je jedno. Každý robí na vlastné riziko.
Pár krát som si nechal vypáliť...všetko bolo v pohode.
Terezia13
30.07.18,18:10
povedal páleničiar
buchač
30.07.18,18:19
Šak ja sa nehádam...

Ten môj vypálil fasácku šlifku...aj pacerky mala parádne... a ani sme neoslepli.