yaro105
30.07.18,10:43
Dobrý deň. Som živnostník v oblasti tvorby webstránok. Poskytol som služby pre živnostníka z ČR. Ja nie som platiteľ DPH, ale čítal som, že pred dodaním služby do zahraničia sa musím zaregistrovať pre DPH, takže som zaregistrovaný podľa paragrafu 7a. On mi poslal svoje IČ a nie je platca DPH. Ako správne vystaviť faktúru? Mám na faktúre uviesť svoje IČ DPH a sumu na faktúre uviesť aj s DPH? A budem musieť odviesť DPH zo sumy na faktúre?
Ďakujem.
VkO
30.07.18,12:45
Sumu uvadzas bez DPH, sluzby a tovar poskytovany v ramci EU medzi dvoma zahranicnymi subjektami je dph 0%. Vo fakture akurat uvedies svoje DIČ v tvare SK........ tak ako mas na karticke z danoveho uradu podla paragrafu 7a. Takze len uvadzas ico a ic DPH. Niektorí uctovnici odporucaju uvadzaj do faktury aj vetu ze nie si platca dph a to odporucanie davam aj tebe. To je cele co potrebujes spravit. Teba v podstate ani nezaujima ci dany subjekt v cechach je alebo nie je platca DPH, kedze je v tomto pripade dph 0% ani zahranicny subjekt nema odviest aku dan z pridanej hodnoty v pripade ak by aj bol platcom dph. Samozrejme, nezabudni este na to, ze taketo faktury ktore su uctovane do zahranicia sa kvartalne hlasia na danovy urad, tak na toto potom nezabudni cize v tvojom pripade najneskor do konca oktobra za predosly kvartal - jul, august, september.
a_je_to
31.07.18,23:28
No ... trošku to skúsim doplniť. Pre § 7a si zaregistrovaný preto, aby si mal právo preniesť daňovú povinnosť na službu, spotrebovanú v inej krajine EU a mal povinnosť podať súhrnný výkaz. Službu vyfakturuješ bez DPH, s poznámkou Prenos daňovej povinnosti. Priznanie nepodávaš, ale na konci štvrťroka musíš elektronicky podať cez eDane súhrnný výkaz, do 25.10.2018. Kde uvedieš IČ DPH prijímateľa služby a sumu služby v EUR. Príjemca musí prijatú službu samozdaniť v CZ. Ak nie, tak podľa SV si ho v CZ nájdu, nato sa podáva. Asi tak, ako keby si ty prijal službu od IČ CZ, tak ju musíš zdaniť v svojom priznaní podľa § 69, ods. 3.