Najka
15.08.06,12:32
Ahojte, poprosím o radu. SZČO je platcom DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=104) od 01.06.2006. Má kópiu PPD z apríla 2006 v hodnote 150000,- a ako účel je uvedené platba za pásovú pílu. Dodávateľ je platca DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=104), no DPH na doklade nie je vyčíslené. Môže si z takého PPD uplatniť DPH?
Milan Benka
15.08.06,10:36
Z takého dokladu sa nedá nič uplatniť.
emily
15.08.06,10:40
Ahojte, poprosím o radu. SZČO je platcom DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=104) od 01.06.2006. Má kópiu PPD z apríla 2006 v hodnote 150000,- a ako účel je uvedené platba za pásovú pílu. Dodávateľ je platca DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=104), no DPH na doklade nie je vyčíslené. Môže si z takého PPD uplatniť DPH?
Nestačí PPD, ale musíš mať fa, ku ktorej bol vystavený PPD so všetkými potrebnými údajmi podľa zákona o DPH
Najka
15.08.06,10:43
A ak by mal kúpnu zmluvu, na ktorej je tiež uvedená len jedna cena, pričom nie je stanovené či s DPH alebo bez?
emily
15.08.06,10:48
A ak by mal kúpnu zmluvu, na ktorej je tiež uvedená len jedna cena, pričom nie je stanovené či s DPH alebo bez?
Musí mať platný daňový doklad a keď to splňa KZ tak áno, ale tá Tvoja to nesplňa, keďže tam minimálne nemáš rozpísanú DPH.:mee:
Najka
15.08.06,10:50
Ešte by som sa chcela spýtať, ak mu ten stroj predáva platca DPH, má takisto povinnosť vyčísliť a odviesť daň alebo nie?
Lucia7
15.08.06,10:52
A ak by mal kúpnu zmluvu, na ktorej je tiež uvedená len jedna cena, pričom nie je stanovené či s DPH alebo bez?

Pozri si v zákone o DPH povinné náležitosti, ktoré musí mať daňový doklad a to platí aj na doklad, z ktorého si DPH-cku odpočítavaš. V skratke to znamená, že na zmluve musí byť uvedený základ dane, daň a všetky identifikačné údaje dodávateľa i odberateľa vrátane IČ DPH. Takže, ak je dodávateľ platiteľ DPH mal by zmluvu vystaviť s DPH.
emily
15.08.06,10:56
Ešte by som sa chcela spýtať, ak mu ten stroj predáva platca DPH, má takisto povinnosť vyčísliť a odviesť daň alebo nie?
Ano, má. Očividne si to nesplnil.
Najka
15.08.06,10:59
Takže to zhrniem, ja si DPH nemôžem uplatniť, ale celé to zaradím do majetku a uplatním odpis
Najka
15.08.06,11:05
Ešte jedna vec, v kúpnej zmluve je uvedené, že kupujúci uhradí dohodnutú cenu v hotovosti, v deň podpisu zmluvy. Žiaden PPD nebol vystavený, stačí ak vystavím VPD, že to bolo uhradené a nebudem mať podpis príjemcu?
Najka
15.08.06,11:33
Odpoviete? prosím
Milan Benka
15.08.06,12:01
Ešte jedna vec, v kúpnej zmluve je uvedené, že kupujúci uhradí dohodnutú cenu v hotovosti, v deň podpisu zmluvy. Žiaden PPD nebol vystavený, stačí ak vystavím VPD, že to bolo uhradené a nebudem mať podpis príjemcu?

lepšie by bol podpísaný VPD, veď ak účtujete v JU, výdaje musia byť hodnoverne preukázané.
Najka
15.08.06,12:12
Takže to zhrniem, ja si DPH nemôžem uplatniť, ale celé to zaradím do majetku a uplatním odpis
+ vyžiadam kópiu PPD, o úhrade na základe kúpnej zmluvy
Jana Acsová
15.08.06,12:34
Takže to zhrniem, ja si DPH nemôžem uplatniť, ale celé to zaradím do majetku a uplatním odpisTak jednoducho by som to nevidela. Ak majetok nadobudla zdaniteľná osoba t.j. podnikateľ (bez ohľadu na to, že nebol v čase kúpy platiteľom dane), predávajúci mal povinne vystaviť faktúru, resp. kúpnu zmluvu, ktorá by mala náležitosti podľa § 71 ods. 2 ZDPH. Vám právo na odpočítanie vzniklo pri registrácii, avšak uplatniť ho môžete za splnenia zákonom stanovených podmienok, z ktorých jedna je, že máte faktúru od dodávateľa. V prípade, že neuplatníte právo na odpočítanie dane, daň podľa môjho názoru nemôže vstúpiť do daňových odpisov a mala by byť pripočítateľnou položkou z pohľadu zákona o dani z príjmov.

Doporučenie:
Podľa spomínanej výšky kúpnej ceny sa Vám oplatí dotázať sa u dodávateľa vystavenia riadnej faktúry s náležitosťami podľa § 71 ods. 2. Ak si majetok obstaral podnikateľský subjekt, tak mal tak dodávateľ urobiť už pri vystavení dokladov. To že si to následne potrebujete dožiadať nie je Vaším zavinením, ale jeho.