cmd
30.07.18,12:21
Dobrý deň,

vedel mi mi niekto poradiť čo je v súvislosti s výškou materskej v budúcom roku výhodnejšie:

(stav: mám pracovný pomer, hrubá mzda 1500 eur, dostali sme "ponuku" na zníženie miezd na 700 brutto. Nesúhlasím, takže pravdepodobne dostanem výpoveď)

a teda čo je výhodnejšie:
a) skončiť pracovný pomer ku koncu októbra (pri zotrvaní na 1500)
b) súhlasiť a zostať v pracovnom pomere aj za cenu nižšej mzdy

resp. možno by sa dalo vyjednať viac, ale určite nie viac ako 1000 brutto.

Moc ďakujem za názory. Neorientujem sa v tomto, dieťa som len teraz začala plánovať a myslím že to môže urobiť rozdiel.
veronikasad
30.07.18,10:37
Ak do konca oktobra otehotnies, tvoja vypovedna doba neskonci 31.10., ale az po skonceni materskej, resp. rodicovskej dovolenky. Nepodpisuj dodatok k pracovnej zmluve, radsej prebratie výpovede...
cmd
30.07.18,12:20
dakujem, toto je výborné, len neviem či mi to niečo pomôže pretože pre nášho šéfa zákon neplatí, hodlá skôr či neskôr presúvať zamestnancov aj tak na inú firmu takže by to nejak spravil aby mi neplatil už výplatu či už zákonne alebo protizákonne, no keby to aj predsa rešpektoval a umožnil mi pracovať aj ďalej, pre prípad, že nestihnem oznámiť zamestnávateľovi tehotenstvo, lebo tehotenskú knižku by som dostala zrejme až niekedy v 3 mesiaci, čo považujete za výhodnejšie? radšej byť zamestnaná do októbra za 1500 alebo do konca roka za 700-max 1000 eur brutto? neviem si to vypočítať, neviem kde hľadať
veronikasad
30.07.18,12:36
Ak na matersku nastupis v roku 2019 a zostanes pracovat v tej istej firme materska sa bude počítať z prijmu za cely rok 2018.

V prípade ze pôjde o zmenu zamestnavatela a pracovný pomer v novej firme bude trvať viac ako 90 kal.dni, tak z prijmu noveho zamestnavatela...

U zamestnavatela musis preukázať ze si v case ukoncenia pracovného pomeru bola tehotna. Takéto potvrdenie ti gynekolog hadam da aj skor ako po troch mesiacoch. Vyriešiť to može aj PN pred koncom výpovednej doby.
martincek1
30.07.18,15:38
Ja osobne by som volila A.
cmd
01.08.18,15:06
A tak som aj zvolila a vysledok? Som jedina komu sa plat neznizil a ziadna vypoved sa necrta. Obcas je lepsie nenechat si skakat po hlave. V tomto pripade vsak zamestnavatel vedel ze nemam problem skoncit.