Nikaaqua
30.07.18,14:33
Dobrý deň, dostala som na starosť urobiť inventarizáciu pokladnice. Spravila som si inventúrny súpis a všetko je mi jasné, len neviem, čo s darčekovými poukážkami (Doxx, Vaša Slovensko,...) sú to ceniny takže má to byť aj súčasťou inventúrneho súpisu? Ak áno viete mi poslať, prosím, nejaký vzor ako to robíte? Vopred ďakujem za odpovede.
Mila123
30.07.18,13:17
určite....

Cieľom inventarizácie je preukázať či stavu majetku záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnému stavu.


Inventarizácia zahŕňa

Zistenie skutočného stavu majetku a záväzkov – aktív a pasív a následné zapísanie stavov do inventárnych súpisov
Porovnanie zistených stavov s účtovným stavom – vyčíslenie inventarizačných rozdielov
Zistenie príčin inventarizačných rozdielov – určenie zodpovedných pracovníkov
Rozhodnutie o vysporiadaní inventarizačných rozdielov
Zaúčtovanie inventarizačných rozdielov
Posúdenie ocenenia majetku v účtovníctve
Poznáme dva druhy inventarizácie:

Riadna inventarizácia – zostavuje sa k poslednému dňu účtovného obdobia
Mimoriadna inventarizácia – zostavuje sa pri zostavovaní mimoriadnej účtovnej závierky, zvyčajne je to pri ukončení činnosti účtovnej jednotky z dôvodu vstupu do likvidácie, vyhlásenia konkurzu, splynutia, zlúčenia či rozdelenia účtovnej jednotky. Mimoriadna inventarizácia sa môže zostavovať aj pri iných udalostiach účtovnej jednotky, napr. pri nástupe nového pracovníka, ktorý hmotne zodpovedá za majetok, pri vzniku mimoriadnych udalostí, atď.


Inventúrne súpisy sú neoddeliteľnou súčasťou účtovníctva a účtovnej závierky, spolu s účtovnými dokladmi. Súpisy sa musia archivovať 5 rokov a majú presne stanovené čo majú obsahovať podľa §30 odst. 2 zákona o účtovníctve. Inventúrny súpis slúži ako účtovný doklad na zaúčtovanie inventarizačného rozdielu.

Po vykonaní inventarizácie musia členovia inventarizačnej komisie zhotoviť inventarizačný záznam o priebehu a výsledku inventúry. Tento záznam je v podstate súhrnná správa pre potreby ďalších úkonov, ktoré nadväzujú na výsledky inventarizácie.


Inventarizačný rozdiel a jeho vysporiadanie
Za inventarizačný rozdiel sa považuje:

Ak je zistený skutočný stav nižší ako evidovaný účtovný stav a rozdiel medzi týmito stavmi nemožno preukázať účtovným dokladom, v tomto prípade sa jedná o schodok (u cenín a pokladnice), resp o manko (pri majetku).
Ak je zistený skutočný stav vyšší ako evidovaný stav a rozdiel medzi týmito stavmi nemožno preukázať účtovným dokladom, jedná sa o prebytok.
Zistené inventarizačné rozdiely je nutné posúdiť a zistiť príčiny ich vzniku. Zo zákona o účtovníctve vyplýva jednoznačná požiadavka a povinnosť vyúčtovať zistené inventarizačné rozdiely ešte do účtovného obdobia , s ktorým súvisia a kvôli ktorému sa inventarizácia vykonávala.