mato75
30.07.18,16:10
Dobry den, rad by som Vas pziadal o radu.Zdedili sme dom po starkej ,no zistili sme,ze majitel pozemku je niekto iny, kto dokonca ani nezije a na katastri dokonca ani nie su zapisani ziadni dedici.Ako mame dalej postupovat, aby sme vynali pozemok(orna poda) z podneho fondu a ci o to ma poziadat jeden z dedicov,kedze sme 3.
misoft
30.07.18,16:55
Hmmm.... dom na pozemku, ktorý patril inému.... Ako dlho už pôvodný vlastník nežije?
Pravdepodobne už ten pozemok bude vo "vlastníctve" SPF. Môžete však vyskúšať inštitút vydržania, nakoľko asi starká užívala nielen svoj vlastný dom, ale i pozemok v dobrej viere, že jej patrí....
A stačí jeden, keď ho tí ďalší dvaja splnomocnia v tejto administratívnej úlohe.
mato75
30.07.18,19:37
Neviem ako dlho uz vlasnik nezije, no rok narodenia bol 1898, takze uz nejaky ten rok urcite.Nemoze teda dojst k tomu,ze by ma niekto z dalsich dedicov mohol obist tym sposobom,ze napise pozemok na seba ,ked ho vyjme z pozemkoveho fondu a tym padom sa stane jedinym vlastnikom..
misoft
30.07.18,20:55
Môže (všetko je možné a náhoda je blbec :D)... takže - kto skôr príde, ten skôr melie. Ak budeš šikovný, mohol by si sa (teoreticky) stať majiteľom pozemku, na ktorom by bol dom v podielovom vlastníctve vás troch.
Chobot
31.07.18,07:56
Pokiaľ pozemok má zapísaného vlastníka, tak vydržanie by bolo veľmi obtiažne. Vydržať pozemok sa dá, pokiaľ nemá zapísaného vlastníka. Kto je na liste vlastníctva ako majiteľ pozemku? Ten zosnulý človek?

Ak ako píšeš, že vlastník zomrel, bude treba nájsť dedičov, majetok predediť a potom odkúpiť od vlastníkov - dedičov.

Vyňatie pozemku z pôdneho fondu je niečo úplne iné a nemá nič spoločné s tým, že majiteľom pozemku je niekto iný. O vyňatie pozemku z pôdneho fondu môže požiadať iba majiteľ pozemku.

Spomínaš, že si dedič - predpokladám, že dedič domu, nie pozemku.

A na čo vôbec potrebuješ vynímať pozemok z pôdneho fodnu? Je to orná pôda? Ideš niečo stavať? Kto ti povedal, že to musíš vyňať?

Vyňatím pozemku z pôdneho fondu sa nestaneš majiteľom pozemku.

Príliš vágne napísané zadanie. Z uvedených skutočností viac poradiť neviem.
mato75
31.07.18,09:22
dedici na liste vlastnictva nie su napisani ziadni, no predpokladam,ze nejaki su. To s tym vynatim z podneho fondu mi niekto poradil, takze preto som to spomenul.POda da sa,e je to na dlhe lakte.Dakujem za radu.
Chobot
31.07.18,10:14
Áno, aj v obci (predpokladám, že si mal na mysli intravilán) môže byť pozemok vedený ako orná pôda.

Lebo samotná obec je intravilán a extravilán - dohromady tvoria katastrálne územie obce. A hranica obce je zase niečo iné - nemá to nič spoločné s intravilánom a extravilánom.
Chobot
31.07.18,10:20
Na liste vlastníctva ani nemôžu byť zapísaní dediči. Kataster nevie, kto je dedičom. Ja som sa pýtal, kto je zapísaný ako vlastník pozemku. Ak existuje LV, tak niekto musí byť zapísaný ako vlastník.

A prečo ti radili vynímať pozemok z pôdneho fondu? Ako je teraz vedený ten pozemok? Teda čo je napísané na LV ako druh pozemku. Malo by tam byť niečo ako: "orná pôda" alebo "záhrada" alebo "zastavaná plocha" alebo " iný pozemok" či niečo podobné.

Lezie to z teba ako z chlpatej deky. Ako ti potom máme radiť?
misoft
31.07.18,15:09
Oné.... ak pôvodný vlastník je mŕtvy, nemal žiadnych dedičov, ani niekde v Améryke :D - tak tento pozemok (ľahky zisk) spadá pod SPF
http://www.pozfond.sk/sk/pozemkovy-fond (aspoň mám taký dojem).