Ikea85
31.07.18,09:38
Potrebujem poradiť. K dnešnému dňu mi končí PP v ktorom som pracovala 4 roky. Momentálne som 22tt a na MD nastupujem 2.novembra. Teraz mi ostávajú "visieť " 3 mesiace. Čo v takom prípade robiť aby som nezostala bez príjmu a využila ochrannú lehotu čo najviac?
1. Ísť na túto dobu na PN? Bude sa mi počítať z HM? PN po skončení materskej mi už nebude počítané HM keďže sa mi skončí ochranná lehota, však?
2. Ísť na Upsvr požiadať o podporu do nástupu naMD?
Mohla by som po materskej dovolenke poberať podporu ak manžel bude na rodičovskej dovolenke a ja požiadam o zrušenie príspevku a prihlásim sa len ako osoba starajúcu sa o dieťa?
Veľmipekne ďakujem za akúkoľvek pomoc -odpoved. ☺
ivka70
31.07.18,07:43
1. ano, PN po skonceni PP sa bude pocitat z VZ pocas zamestnania
2. ja odporucam tuto verziu, ist sa evidovat na UP, poziadat o podporu v nezamestnanosti. Ak z nej vycerpas aspon 3 mesiace, mozes potom bud poziadat o vyplatenie polovice zostatku v hotovosti alebo aj ked nie, tak po skonceni MD sa opat evidovat (RP by musel cerpat otec dietata) a docerpat zvysok. Potom mozes ist opat cerpat RP ty.
Ikea85
31.07.18,08:06
Ďakujem Ivka za odpoveď. Ešte jedno doupresnenie. A ak má lekár aj tak vypíše na PN do MD (planoval to kvôli vysokému TK) a ja poziadam o podporu až po skončení MD (potom to preberá manžel ) budem mať nárok na podporu aj potom po tých 34 týždňoch MD? Ďakujem ☺
veronikasad
31.07.18,09:28
Zaeviduj sa na Urade prace a po par dnoch chod na PN. Lekar ti vypise PN-ku na tlacive SP (treba ho upozornit, ze mas narok na nemocenské z ochrannej doby), ktore odnesies do SP a kopiu na Urad práce. Poberanie davky v nezamestnanosti sa prerusi a az do nastupu na materske budes poberat nemocenské.

Po skonceni materskeho nepoziadas o poberanie rodičovského príspevku, ale znova sa zaevidujes na urade prace. Manzel bude poberať materske, ty davku v nezamestnanosti...Je tu vsak riziko, že urad prace ti ponúkne vhodnu prácu, ktoru keď odmietnes, z evidencie ťa vyradia...
ivka70
31.07.18,09:54
Medzi skoncenim PP a evidenciou na UP nesmie byt viac ako rok, lebo potom o podporu prides.
Ak sa najskor evidujes na UP, potom popar dnoch tavypise, potom PN prerusi poberanie podpory ,ale neprides o nu a po MD ju docerpas.
Jana Motyčková
31.07.18,10:26
Od tohto roku môžu byť až 2 roky medzi PP a zaevidovaním na ÚP (v krajnom prípade)
Ikea85
14.08.18,10:55
Ďakujem. V sociálnej poisťovni mi povedali že nemám nárok na PN z HM keďže som nestihla byť PN do 7 dní od ukončenia PP. Nie je pre tehotné 8 mesiacov? Tým že som sa zaevidovala na úrade práce mi to padlo. Čo teraz robiť aby som tu PN dostala? Viem že to budú nejaké triky ale budem vďačná za všetko. Ďakujem
ivka70
14.08.18,10:57
Informator v SP sa myli, ochranna doba tehotnych je 8 mesiacov a plati aj na PN.
Ale mohla si to cele stihnut aj do 7 dni, ved rady si dostala este 31.7.
Katy a R
14.08.18,11:12
Normálne odovzdaj DPN - červené tlačivo v SP - a basta, prilož kópiu tehotenskej knižky (a daj si potvrdiť prevzatie). Ak by bol problém, pošli poštou (niekedy sa stane, že naďabíš na neznalého pracovníka)
veronikasad
14.08.18,15:16
Na akom tlacive si mala vypisanu PN?