mona091
31.07.18,13:52
pekny den, som uplny blb v IT, a zaujima ma, ako sa pouziva citacka cipovych kariet. Ak si ju nainstalujem, budem vidiet udaje zo vsetkych kariet s cipom? napriklad aj udaje z OP? alebo udaje kreditky?

dakujem
ivka70
31.07.18,12:53
Ty nebudes vidiet nic z obsahu kariet, ale prislusna aplikacia, ktora potrebuje overenie, si bude vediet toto overenie z karty ci OP vycitat.
Citacka je len prostriedok na to, aby sa k cipu mohol dostat pocitac.

https://www.slovensko.sk/sk/faq/faq-eid/

11. Ako funguje Online eID Funkcia?
Princíp bude vysvetlený na príklade prihlásenia sa na stránky portálu Ministerstva vnútra SR.
Na stránke portálu si držiteľ občianskeho preukazu vyberie funkciu prihlásenia. Stránka portálu ho presmeruje na prihlasovací systém (nazývaný aj eID autentifikačný systém - eID AS), ktorý sa cez bezpečný šifrovaný kanál pripojí na občiansky preukaz. Následne bude držiteľ vyzvaný zadať bezpečnostný osobný kód. Po zadaní kódu eID AS overí pomocou bezpečných šifrovacích algoritmov, že použitý občiansky preukaz je platný (tzn. nebol stratený, odcudzený, klonovaný a jeho údaje neboli pozmenené) a prečíta z nej držiteľovu identitu. eID AS potom vystaví dočasné potvrdenie o vykonaní elektronickej identifikácie, ktorý prehliadač držiteľa zašle na portál Ministerstva vnútra SR. Toto potvrdenie je takisto zabezpečené šifrovacími prostriedkami pred zneužitím. Portál z potvrdenia o elektronickej identifikácii zistí identitu držiteľa a umožní mu prístup k poskytovaným elektronickým službám.
mona091
31.07.18,13:20
dakujem pekne, tak sa idem dalej trapit s instalaciou soft ku elektronickemu podpisu, dnes sa s tym trapim zatial iba 5 hodin, zatial mi nic nefunguje, no mozno to zmaknem do zajtra :), diky
bodliak
31.07.18,13:47
Čítačka sprostredkuje spojenie - komunikáciu medzi čipom a softvérom. Bez softvéru neuvidíš, neprečítaš, nezapíšeš nič.