kajkape
15.08.06,13:07
Potrebovala by som radu. Kolegyna ma v zmluve 22 000 Sk v hrubom (vychadza okolo 17 000 v citom). Avsak v praci nedostavaju stravne listky ale cisty priplatok ku mzde, ktory sa nezdanuje. Ale na vyplatu dostala len tych 17 000. Je to spravne? nema dostat 17 000 + ten cisty priplatok?
Moze mi pls. niekto poradit?
Tweety
15.08.06,11:16
Potrebovala by som radu. Kolegyna ma v zmluve 22 000 Sk v hrubom (vychadza okolo 17 000 v citom). Avsak v praci nedostavaju stravne listky ale cisty priplatok ku mzde, ktory sa nezdanuje. Ale na vyplatu dostala len tych 17 000. Je to spravne? nema dostat 17 000 + ten cisty priplatok?
Moze mi pls. niekto poradit? Príplatok v hotovosti namiesto straveniek podlieha zdaneniu.
cepeva
15.08.06,11:17
Podla mojho nazoru, ak je to priplatok ku mzde v peniazoch, mal by sa zdanovat. Ine je to v pripade stravnych listkov. Rada by som si vypocula nazory aj inych..
Stina
15.08.06,11:22
Tiež si myslím, že príplatok podliehy zdaneniu. A tak je lepšie poskytnúť stravný lístok.
JTOMA
15.08.06,13:54
Zákonník práce v § 152, odsek 1 a 2 stanovuje povinnosť zamestnávateľa poskytovať zamestnancom stravovanie. Podľa ods. 4 už uvedeného § ZP umožňuje
(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.
Z uvedeného vyplýva, že ak sa nedá poskytnúť stravovanie "in natura" ani náhradné -stravné lístky, a sú naplnené podmienky vyššie uvedeného odseku, obstojí aj finančný príspevok, ktorý sa nezdaňuje rovnako ako sa nezdaňujú stravné lístky.
Takýto stav by som pre prípad prípadnej kontroly vhodne písomne zadokumentoval.
endrju
15.08.06,13:57
Potrebovala by som radu. Kolegyna ma v zmluve 22 000 Sk v hrubom (vychadza okolo 17 000 v citom). Avsak v praci nedostavaju stravne listky ale cisty priplatok ku mzde, ktory sa nezdanuje. Ale na vyplatu dostala len tych 17 000. Je to spravne? nema dostat 17 000 + ten cisty priplatok?
Moze mi pls. niekto poradit? Formulácia otázky je veľmi všeobecná a aj neúplná. Odpovedať presne je nemožné.

Pri mesačnej hrubej mzde 22 000,- Sk (ak uplatňuje iba nezdaniteľnú časť a odpracovala celý mesiac bez nadčasov, sviatkov a akýchkoľvek neprítomností a zamestnávateľ jej ani neprispieva na DDP) je čistá mzda 16 871,- Sk (880 ZP / 308 NP / 880 SP / 660 IP / 220 PvN / 2181 preddavok dane).
Dostala túto sumu alebo inú?

Súhlasím s vyjadreniami v predchádzajúcich príspevkoch o tom, že "náhrada" za neposkytnuté stravné lístky musí byť tiež zdanená.

P.S.
Ak aj zamestnávateľ v rozpore so zákonom vypláca zamestnancom nezdanené peniaze, asi by museli byť vedúci pracovníci zamestnávateľa "blázni", ak by "preháňali" takéto peniaze cez výplatné pásky.
Denda
15.08.06,14:08
Zákonník práce v § 152, odsek 1 a 2 stanovuje povinnosť zamestnávateľa poskytovať zamestnancom stravovanie. Podľa ods. 4 už uvedeného § ZP umožňuje
(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.
Z uvedeného vyplýva, že ak sa nedá poskytnúť stravovanie "in natura" ani náhradné -stravné lístky, a sú naplnené podmienky vyššie uvedeného odseku, obstojí aj finančný príspevok, ktorý sa nezdaňuje rovnako ako sa nezdaňujú stravné lístky.
Takýto stav by som pre prípad prípadnej kontroly vhodne písomne zadokumentoval.
O tom či sa príspevok na stravovanie zdaňuje alebo nezdaňuje nám však Zákonník práce nehovorí, ale hovorí nám o tom Zákon o dani z príjmov.
Finančný príspevok v tomto prípade ako oslobodený od dani z príjmu nezadokumentujete.
endrju
15.08.06,14:16
Zákonník práce v § 152, odsek 1 a 2 stanovuje povinnosť zamestnávateľa poskytovať zamestnancom stravovanie. Podľa ods. 4 už uvedeného § ZP umožňuje
(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.
Z uvedeného vyplýva, že ak sa nedá poskytnúť stravovanie "in natura" ani náhradné -stravné lístky, a sú naplnené podmienky vyššie uvedeného odseku, obstojí aj finančný príspevok, ktorý sa nezdaňuje rovnako ako sa nezdaňujú stravné lístky.
Takýto stav by som pre prípad prípadnej kontroly vhodne písomne zadokumentoval.
Zákonník práce hovorí o tom, že v niektorých prípadoch je možné namiesto zabezpečenia teplej stravy poskytnúť peňažné plnenie. O zdaňovaní takéhoto plnenia Zákonník práce nehovorí.

Zdaňovanie príjmov zamestnanca upravuje Zákon o dani z príjmov. Konkrétne je to §5.

V tomto paragrafe je v odsekoch 1 a 2 uvedené:
" (1) Príjmami zo závislej činnosti sú
...
g) príjmy plynúce v súvislosti s minulým, súčasným alebo budúcim výkonom závislej činnosti alebo funkcie bez ohľadu na to, či daňovník pre platiteľa príjmu skutočne vykonával, vykonáva alebo bude vykonávať túto závislú činnosť alebo funkciu,"
...
(2) Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len zamestnanec ) od platiteľa týchto príjmov (ďalej len zamestnávateľ ) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti..."

Vo viacerých ďalších odsekoch tohoto paragrafu sú menovite uvedené príjmy, ktoré dani nepodliehajú.
Peňažné plnenie poskytované ako náhrada za plnenie povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť stravovanie v zozname "oslobodených" príjmov nie je.
kajkape
15.08.06,15:23
Mno, co sa tyka tych cistych priplatkov.... mali by sa zdanovat, to viem aj sama... mzdy im robi externa firma, urcite ich upovedomi (chcela som sa uistit)


Endrju: ano, dostala len tych cca 17 000. V zmluve ma len hrubu mzdu a vobec ziadna spomienka o stravnych listkoch. Ale vsetci zamestnanci dostavaju "priplatok" a tak jej prislo divne, ze jej dali len tych 17 000 a ziadne priplatky na stravne.

Skuste mi pls. pomoct co sa tyka tohoto... moj nazor je, ze ju zamestnavatel mierne oklamal.
Tweety
15.08.06,15:34
Mno, co sa tyka tych cistych priplatkov.... mali by sa zdanovat, to viem aj sama... mzdy im robi externa firma, urcite ich upovedomi (chcela som sa uistit)


Endrju: ano, dostala len tych cca 17 000. V zmluve ma len hrubu mzdu a vobec ziadna spomienka o stravnych listkoch. Ale vsetci zamestnanci dostavaju "priplatok" a tak jej prislo divne, ze jej dali len tych 17 000 a ziadne priplatky na stravne.

Skuste mi pls. pomoct co sa tyka tohoto... moj nazor je, ze ju zamestnavatel mierne oklamal. AK dostala výplatu, tak musela dostať aj výplatnú pásku, kde si môže hravo skontrolovať, čo a ako mala vyplatené. :cool:
endrju
15.08.06,16:31
Mno, co sa tyka tych cistych priplatkov.... mali by sa zdanovat, to viem aj sama... mzdy im robi externa firma, urcite ich upovedomi (chcela som sa uistit)


Endrju: ano, dostala len tych cca 17 000. V zmluve ma len hrubu mzdu a vobec ziadna spomienka o stravnych listkoch. Ale vsetci zamestnanci dostavaju "priplatok" a tak jej prislo divne, ze jej dali len tych 17 000 a ziadne priplatky na stravne.

Skuste mi pls. pomoct co sa tyka tohoto... moj nazor je, ze ju zamestnavatel mierne oklamal. Hovorila o probléme so šéfom / šéfkou?
Bola sa spýtať niekoho zodpovedného na dôvody nevyplatenia toho, čo dostali všetci?
Mzdy spracúvajú ľudia, ktorí sa môžu pomýliť a nenahrať niečo do výpočtu mzdy. Pri väčšom počte zamestnancov si prípadnú chybu nemusia všimnúť ihneď. :)
Rozvíjať ďalšie dohady o (ne)vyplatení spomenutého "príplatku" na tomto fóre je asi zbytočné dovtedy, pokiaľ nebude známe stanovisko zamestnávateľa. ;)