Bubasis
15.08.06,12:24
Ahojte vsetci, mam mensii probleem s jedným zamestnancom, ktorý má viacero exekučných konaní...Jedná sa konkrétne o 9 bežných (z ktorých prvá prišla 20.11.2001) - tieto by som mala zrážať z 1 tretiny. Taktiež má ale 6 prednostných - (z ktorých prvá prišla 25.3.2002), ktoré by som mala zrážať z 2 tretín... Žiadna z prednostných pohľadávok nie je výživné (jedná sa o pohľ. voči Daňovému úradu, sociálke...)
Výpočet tretín mi je jasný ale mám problém s uhrádzaním resp. prerozdelením tretín na jednotlivé exekúcie...Totižto exek. poriadok ma totálne pletie...:
§ 71

(1) Z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli smerom nadol na sumu deliteľnú troma a vyjadrenú v celých korunách, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Na prednostné pohľadávky uvedené v odseku 2 sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny, a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.


§ 72
(1) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.

No proste som v koncoch lebo neviem ako rozdelit tie dve tretiny medzi jednotlivé exekúcie...Zdá sa mi to alebo si zákon v tomto odporuje?
Prosím poraďte...ďakujem Vám vopred
Bubasis
15.08.06,11:30
prosim, prosím, je tu niekto kto mi vie odpovedat, blíži sa mi termín výplat...a nevime si s tým poradiť...hmmm?
endrju
15.08.06,11:37
prosim, prosím, je tu niekto kto mi vie odpovedat, blíži sa mi termín výplat...a nevime si s tým poradiť...hmmm?

Skús si prečítať dnešné príspevky v mzdovom účtovníctve. Podobné otázky sa tu dnes objavili už viackrát. Existuje tu aj rubrika "vypracované otázky", v ktorej tiež nájdeš návod ako postupovať. ;)
Jana Motyčková
15.08.06,11:51
V tom príspevku sú dva linky k téme.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=271433&postcount=3
Bubasis
15.08.06,13:02
ďakujem Vám krásne, šprtám to celý deň...asi sa musím vyspať a možno ráno k niečomu dospejem...najlepsie je, ze ani pán exekútor, ktorému som volala mi nevie poradit...že nemá pred sebou zákon...tak potom neviem co sa vzrušujem... pekný popracovný deň všetkým...ahojte:p