Majka147
05.08.18,15:05
Dobrý deň zaujímalo by ako by ste riešili posedenie na záhrade namieste kde je zčasti starý beton (pomerne pevný) a z druhej časti hlina kde je z jednej strany dom, z druhej základ plotu a z poslednej dreváreň. Miesto je bez prístrešku. Takže jediné miesto kde by bol spád y bol smerom k tráve, teda na štvrtej voľnej strane. No problém je tak by sa zvyšná čast kde je hlina vybetonovala jediná voľná strana by sa olemovala obrubníkmi dala by sa nejaká vrstva štrku a položila som 4 cm vysoká zámková dlažba. No bojím sa aby tá voda tam nestála kvôli obrubníkom. Ako by sa dal vyriešiť ten odtok vody ?
buchač
05.08.18,13:52
Niečo podobné som riešil. Dokonca v rovnakom rohu, no v zrkadlovom obraze. Akurát miesto zámkovej dlažby som dával andezit.

Na foto nie sú označené rozmery, ale odhadom ku strane domu to nebude až tak veľké...tipujem takých 10-12 štvorákov.
Starý (no pomerne) pevný betón nikdy nenahradí nový (pevný) betón. Prilepovanie, dolaďovanie do spádu, do roviny...proste prispôsobovanie sa nie je pravé orechové.
Ja by som ten starý betón vyhodil a robil všetko pekne od začiatku.

Keďže je miesto bez prístrešku a svetové strany uvedené...juh a teda slnko by svietilo priamo na terasku, tak by som pouvažoval aj nad tým tienením a zároveň pred nepriazňou počasia, aby sedenie nezmoklo.
Majka147
05.08.18,14:22
No ten starý betón je pevný vôbec sa nedroli nepraska kedy tam bola za minulého majiteľa letná kuchynka ktorá sa pri prístavovani domu zburala. Zmerať nemám problém keď prestane pršať doplním..... Práveže ta voda má trápi aby tam nestala kvôli obrubníkov
buchač
05.08.18,14:56
No ten starý betón je pevný vôbec sa nedroli nepraska kedy tam bola za minulého majiteľa letná kuchynka ktorá sa pri prístavovani domu zburala. Zmerať nemám problém keď prestane pršať doplním..... Práveže ta voda má trápi aby tam nestala kvôli obrubníkov

Nie je problém z kola von...ALE.
Podklad pod novú zámkovú dlažbu vymerať patrične tak, aby sa táto dostala do určitej výšky = do roviny s tými obrubníkmi.
Na starý betón dať určitú vrstvu betónu/poter a následne (presnejšie priebežne) všetko vyspádovať.

Ale kto zaručí, že sa ten nový betón bude držať starého tak, aby nezačal po nejakej dobe negatívne pracovať.
Takže potom bude roboty ešte viac s tou opravou.
allgreen
05.08.18,21:39
Ja by som obrubnik osadil trochu dalej od betonu aby tam vznikla medzera. Zem v medzere nahradil kamenom. Voda co pojde po dlazbe stece za obrubnik a voda co presiakne cez spary zamkovej dlazby na beton stecie cez kamene do zeme.