hhanča
05.08.18,21:41
Vykopala som pár koreňov zemiakov, sú krásne žltučké aj keď ešte pomenšie. Suseda mi povedala, že je to ešte skoro.

Ďakujem všetkým za odpovede, pestujem len prvý rok tak nemám skúsenosti.
Zemiaky som posadila len zo zvedavosti, na bežnú konzumáciu do jesene, už sú odkvitnuté a vyše 60 dní po vysadení. Na odbornej stránke som sa dočítala, že nedozreté hľuzy obsahujú veľa solaninu preto som sa bála konzumácie.
Martuk
05.08.18,20:18
ak to boli 60-dňové, tak cca 2 mesiace po výsadbe sú vhodné na konzumáciu.
pavol54
06.08.18,03:36
Záleží na vňati, pred dozretím zemiakov začína žltnúť
ivka70
06.08.18,05:54
Myslim, ze su vhodne na konzumaciu, suseda skor berie ekonomicke hladisko - je je to este skoda kopat take male, keby si pockala este mesiac, mas vacsiu urodu.
Ale casto sme taketo male brali len odhrnutim, par ks napr. do jarnej polievky :)
lubko6394
06.08.18,05:58
Záleží na tom čo si predstavuješ pod pojmom konzumácia. Ak vykopať a dať do pivnice tak je to priskoro.
Ak vykopeš kilo, uvaríš posypeš vňaťou z petržela a priložíš maslo tak je možno aj neskoro. My sme to tento rok celkom nestihli a boli už pomerne veľké a tak zbytok čaká na skladovací zber podľa vňate ako píšu kolegovia.
Mila123
06.08.18,06:06
odkvitli už? ak áno, môžeš veselo kopať, ale nie ešte na zimné uskladnenie
kukučka
06.08.18,07:25
A prečo by neboli? Nemali by sa jesť len tie, ktoré trčali von zo zeme a sú zelené. V cudzine na trhu sú najdrahšie tie najdrobnejšie, ktoré sme my niekedy nechávali na kŕmenie domácim zvieratám, mali sme dosť veľkých. Francúzi majú špeciálnu drobnú odrodu a množstvo receptov, jedia sa aj so šupkou. Článok je síce o pestovaní, link dávam kvôli ilustrácii. Kto chodí na pinterest, pozrite grenailles
http://justsimplyme.com/grow-potatoes/
pavol54
06.08.18,10:37
veľmi skoré zemiaky vybraté v júni, oprané, podrozmerné vytriedené ako sadba a na jar sú normálne aj konzumovateľné
lubko6394
06.08.18,10:54
Ty to robíš profesionálne, takže vieš čo a ako. My tu veštíme z gule, nevieme ani odrodu ani termín sadenia ani región a ani či a kedy u nich pršalo resp. či sa aj vody dostalo vtedy keď bolo treba.
a_je_to
06.08.18,17:51
hmmm ... na Ukrajine 3. mája zemiaky sadia a 7 mája vyberajú. Lebo niet čo do hrnca :-) . Ale teraz vážne ... je škoda vykopať zemiaky, ak vńať nie vyschntá, ale živá. Lebo pricházdaš o prírastok. Ak je vńať odumretá, zemiak je zrelý na vykopanie. Solaním obsahujú zelené časti hľuzy, bez ohľadu na čas vykopania.