Svetlana1
15.08.06,12:38
Vie mi niekto poradiť ako je to s náhradným plnením za nesplnenie povinnosti zamestnávania ZTP? Nechceme platiť tú pokutu, tie peniaze chceme využiť na niečo pre zamestnancov. Čo to môže byť, aby to bol aj daňovo uznaný náklad? Chceli sme zadať objednávku chránenej dielni ktorá poskytuje masáže.
Stina
15.08.06,10:43
§ 64



Zadávanie zákaziek na účely plnenia povinného podielu

zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím



(1) Povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a) vo výške povinného podielu podľa § 63 ods. 1 písm. d) môže zamestnávateľ plniť aj zadaním zákazky vhodnej na zamestnávanie týchto občanov v rozsahu podľa odseku 2, ktorú preukázateľne bude realizovať občan so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a).



(2) Na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím podľa odseku 1 je potrebné zadať zákazku vo výške trojnásobku mesačnej minimálnej mzdy platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, v ktorom sa odvod za nesplnenie povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím odvádza.



(3) Zamestnávateľ, ktorý zadaním zákazky podľa odseku 1 splní povinnosť podľa § 63 ods. 1 písm. d), je povinný úradu preukázať prepočet podľa odseku 2 najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka.
Svetlana1
15.08.06,12:07
To som pochopila, ak ja zadám zákazku chránenej dielni splním si túto povinnosť a nebudem musieť zaplatiť ten odvod. Ale čo s tým ďalej? Čo potom z pohľadu daňového.Odvod je daňovo uznaný náklad a náhradné plnenie? A okrem toho náhradné plnenie je trojnásobok minimálnej ceny práce na rozdiel od odvodu, kde je to trojnásobok minimálnej mzdy.
tori
20.09.06,07:51
Až dnes som si prečítala tvoju otázku, takže neviem,či moja odpoveď je ešte aktuálna, ale odpoviem ti. Tak ako náklady súvisiace s výplatou mzdy a odvodov za zdravotne postihnutého sú daňovo uznateľné, tak aj výdavky na náhradné plnenie sú daňovo uznateľné.
Mimochodom aj naše občianske združenie prevádzkuje chránené dielne, takže sa kľudne ozvi:)
majamiro
14.11.06,07:19
Zákazky je možné zadať viacerým chráneným dielňam do výšky povinného odvodu a na konci roka zosumarizovať, alebo sa zadáva len u jednej firmy v potrebnej výške. Ak nebude zákazka v potrebnej výške, povinný odvod je možné doplatiť úradu práce na účet (v hotovosti)? Vopred ďakujem
tori
14.11.06,10:58
Zákazku môžeš zadať viacerým chráneným dielňam. Napr. máš mať 5 ZP zamestnancov. Za 2 zadáš jednej dielni za 2 druhej a za 1 zaplatíš povinný odvod. Nie je s tým problém, ale podľa mňa je výhodnejšie zadať kompletnú zákazku CHD, tak máš aspoň konkrétny tovar alebo službu a nie len peniaze odovzdané štátu:).
Svetlana1
14.11.06,13:05
Je to stále aktuálne, lebo sme to ešte neporiešili, ale naša auditorka nám povedala, že to nie je daňovo uznaný náklad.A okrem toho je to vyššia suma lebo to je trojnásobok ceny práce a nie trojnásobok min. mzdy. Takže asi to znovu zaplatíme štátu.Je to pre nás bezproblémovejšie. Ale aj tak ďakujem.
bezradná
14.11.06,13:57
Je to stále aktuálne, lebo sme to ešte neporiešili, ale naša auditorka nám povedala, že to nie je daňovo uznaný náklad.A okrem toho je to vyššia suma lebo to je trojnásobok ceny práce a nie trojnásobok min. mzdy. Takže asi to znovu zaplatíme štátu.Je to pre nás bezproblémovejšie. Ale aj tak ďakujem. Tak s týmto by som nesúhlasila. Prečo by to nemal byť daňovo uznateľný náklad? Napr. si zadám zákazku do chránenej dielne, aby mi ušili pracovné odevy pre zamestnancov - pracovný odev je OOP, tým pádom daňovo uznateľný náklad. Samozrejme, ak by som zadala do chr. dielne požiadavku na plnenie, ktorá nemá súvis s mojou činnosťou, v tom prípade by to už bolo spochybniteľné.
tori
15.11.06,08:23
Nám to bolo vysvetlené tak, že v účtovníctve sa ten výdavok berie tak, ako keby ste zamestnávali toho zdravotne postihnutého. Peniaze, ktoré prevyšujú cenu práce, resp. jej trojnásobok sa účtujú podľa toho, kde sú tie veci z CHD použité. My napr. dodávame obrusy, posteľné prádlo, tkané koberce a pod. do škôl a škôlok, takže to je daňovo uznateľný náklad.
Ešte k tej sume prevyšujúcej 3-násobok ceny práce: pridávame cca 20% ceny za použitý materiál, samotná cena práce nestačí, to by zase CHD neuznal daňový úrad.
anaka
19.11.07,14:44
Chcem sa spýtať, či pri zadaní zákazky chránenej dielni musí byť táto zákazka aj v tom istom roku uhradená, aby sme mohli vydať za ten rok Potvrdenie o zadaní a zrealizovaní zákazky CHD. (napr. zákazka zadaná aj výrobky dodané v decembri 07, ale splatnosť do januára 08).
A dokedy sa musí vystaviť to potvrdenie o zadaní zákazky? Hneď po úhrade fa? Ak niekto viete poraďte mi prosím.
ľudka
23.11.07,10:47
Od 7.2.2007 zamestnávame jedného ZPS (do 70%). Spolu by sme mali zamestnávať 3 takýchto ľudí. Ako sa teraz počíta suma, ktorú musím odviesť, resp. zadať zákazku, keď som ZPS-kara nezamestnávala celý rok? Môžem zadať zákazku už iba za dvoch ľudí? Alebo sa to nejak alikvotne počíta? Vie mi niekto poradiť?
196500
23.11.07,10:51
Chránená dielňa ti vystaví fa, ktorú uhradíš v bežnej splatnosti /možno až v januári 2008/ a náklady na obstaranie napr. kalendárov,vian.pozdravov sú daňovo uznané, uplatníš si DPH a o túto sumu ponížiš odvod
/ak nevyčerpáš celú sumu/.
Potvrdenie priložíš až k výkazu do soc.poist. o povinnom zamestnávaní zťp ...
Jarka 1
23.11.07,11:31
Prosím, správne som pochopila, že ak zadám zákazku ku koncu októbra 2007 nevidiacemu masérovi so štatútom chráneného pracoviska v hodnote 24 300,-Sk splním si povinnosť, ale nie je to môj daňový náklad?
Katika02
21.01.10,06:51
Vie niekto poradiť ako vypočítam sumu pre náhradné plnenie inej firme keď zamestnávam ZP osoby?Berie sa do úvahy ich príjem ? Môžem tam započítať nejaké percento nákladov na materiál?
JAJA11
03.02.10,11:12
Ja by som tiež potrebovala poradiť - kde nájdem tú priemernú mesačnú mzdu za 1-3 q. 2008? Našla som rúzne čísla a mám v tom zmätok :-(
suzvedava
24.05.10,08:01
Ako náhradné plnenie sme doteraz využívali odoberanie výrobkov a služieb z chránenej dielne. ÚPSVAR mi však tento rok vytýkal, že sme odobrali kancelárske potreby, teda výrobky,ktoré chránená dielňa nevyrobila. Máte niekto podobnú skúsenosť?
Krisstinna
12.10.10,10:46
Dobry den, pracujem v chránenej dielni v senici a ponúkame kancelárske potreby, skolske potreby... ak by ste mali zaujem dajte mi vediet.
lydus2001
21.03.11,08:06
ahojte, aj ja potrebujem poradiť...
ako je to s tým zamestnávaním... máme zamestnávať 1 osobu ZŤP, lebo máme priemerný evidenčný počet Zcov 37. Ale zamestnávame iba 1 dôchodcu, kt. je ZŤP a aj to na dohodu. Šéfka tvrdí, že ak mu dáme pracovnú zmluvu, tak si ho môžeme počítať ako zamestnanca so zdravotným postihnutím. No mne sa to veľmi nezdá, nevadí, že ide o dôchodcu? Kde v zákone by som to našla? ďakujem :)
monika74
22.03.11,13:45
ahojte, aj ja potrebujem poradiť...
ako je to s tým zamestnávaním... máme zamestnávať 1 osobu ZŤP, lebo máme priemerný evidenčný počet Zcov 37. Ale zamestnávame iba 1 dôchodcu, kt. je ZŤP a aj to na dohodu. Šéfka tvrdí, že ak mu dáme pracovnú zmluvu, tak si ho môžeme počítať ako zamestnanca so zdravotným postihnutím. No mne sa to veľmi nezdá, nevadí, že ide o dôchodcu? Kde v zákone by som to našla? ďakujem :)
v zákone o službách zamestnanosti je zamestnanec definovaný podľa:

§ 4
Zamestnanec

(1) Zamestnanec na účely tohto zákona je fyzická osoba v pracovnom pomere

5) alebo v obdobnom pracovnom vzťahu 6) alebo doktorand v dennej forme doktorandského štúdia.7)



odvolávka č.5 je na Zákonník práce a č.6 na obchodný zákonník, z čoho vyplýva, že ZP v § 11 definuje:
(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.


takže v príslušných zákonoch sa nepíše či sa jedná o dôchodcu alebo nie, dôležité je či má pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy, vtedy je zamestnancom. Čo sa týky dohodárov tí vykonávajú prácu na základe dohody mimo pracovného pomeru.
Santal11
28.11.11,09:23
dobry den,

v roku 2011 sme mali zamestnanych v mesiaci
1 -2 - dvoch invalidov
3 - 4 - jedneho invalida
5 -12 - dvoch invalidov

podla vypoctu mi vychadza ze v roku 2011 sme mali zamestnanych 1,8 ludi so zdravotnym postihnutim.
ako mam dany pocet zaokruhlit? Ze zamestnavame dvoch?

Dakujem,