misiak18
07.08.18,22:22
Zdravím. Našiel som si podnájom bez zmluvy (na vlastné riziko, viem), pretože majiteľa mi odporučil brat. Keď som prišiel, platil som nájom + depozit. Teda akoby dva mesiace dopredu. Chcel by som končil v polovici septembra, aby som platil len za polovicu mesiaca a zároveň dostal späť celý depozit. Lenže tu je problém. Majiteľ mi napísal, že ak skončím v polovici mesiaca, tak napísal, že dostanem čiastku z polovice nájdu. To nedáva zmysel.

Nič som nepoškodil. Depozit znamená, že keď končím, automaticky dostanem jeden nájom naspamäť. Keď tu budem polovicu mesiaca, buď zaplatím polovicu, alebo celý nájom a polovicu dostanem späť, spolu s depozitom.

Prišiel mi v pohode, neboli problémy, ale teraz skúša toto asi lebo mi má vrátiť viacej peňazí.

Keď sa s ním nebude dať dohodnúť, mám ho postrašiť daňovým úradom? Platil som mu vh otovosti, ale písali sme si veľa krát o veciach súvisiacich s domácnosťou cez mail. Je jasné, že som tu býval aj s ostatnými. Posielal nám hromadné správy. Mám mu teda povedať, že ak mi to nedá celé, pôjdem ho nahlásiť na daňový úrad, že neplatí daň z príjmu? Môžem spraviť ešte niečo, aby som úradom vedel dokázať, že som tu býval na čierno? Nafotiť si to tu so mnou a tak?

Vďaka za odpoveď
Katy a R
07.08.18,20:48
Strašiť môžeš... :) ... lenže on môže byť riadne registrovaný na DU.
A najskôr si uvedom, že podľa toho, čo si napísal - si tam nebýval načierno. - veď si mu riadne platil - či?
No a ak si chcel skončiť, mal si skôr - výpoveď treba písomne - a tam platia výpovedné lehoty (ak podľa OZ - 3 mesiace)
Takže ak chceš odísť v polovici septembra - tak je pre teba najlepšie nejako sa s ním dohodnúť.
sito
07.08.18,21:29
"Teda akoby" Pravdu máš, akoby a od brata, by si mal zmluvu podľa tej by ste sa mohli riadiť. Ale, žiadna nie je! Takže ...

Zo zákona musí platí vlastník bytu správe domu nájom mesiac vopred, takže vlastník aj od nájomník si dohodne úhradu na mesiac vopred. To sú veci súvisiace s bývaním v prenajatom byte. Depozit je kaucia na prenajaté zariadenie v byte, nemá nič spoločné s nákladmi na bývanie v dome, byte domu. Pokiaľ si nič nepoškodil, mal by ti vrátiť kauciu v celej sume. No môže skúšať zrážku za bežné opotrebenie zariadenia bytu prenajatého bytu. Ale, to má v nájme. Z nákladov domu na bývanie, až mu ich správa domu doručí, až potom ti môže objektívne napočítať podiel z nákladov bytu ako tvoju úhradu. V položkách na energie. Tiež tak, ale bývanie má termín obdobia od 1.1. do 31.12. príslušného roka. No fakturácia plynu, elektriny isto nezodpovedá obdobiu za bývanie v byte. Takže ...

Chceš odísť v polovičke mesiaca? Môžeš! Ale na úhrade by ste sa mali nejako dohodnúť. Žiaľ je to veľmi zložité. Vlastník bytu dostane podklady z ktorých ti môže napočítať podiel úhrady Prenájom bytu nie je ubytovňa, hostel, hotel, dnes som prišiel, zajtra odídem.

Ako píše Katy "Strašiť môžeš" Ale, či sa zľakne ...
misiak18
07.08.18,21:30
Platiť som platil, ale nemám zmluvu. Nikto z nás troch podnájomníkov ju nemá. Na začiatku som sa pýtal, ale so zmluvou by to bolo drahšie. Keby bol registrovaný, mal by som zmluvu a on by musel dodržať to, čo v nej je: že mi dá depozit + zaplatím iba za tú časť mesiaca, ktorú tam budem, predsa. Nie?
misiak18
07.08.18,21:38
Aha ok, aj sa s ním skúsim dohodnúť. No ale nie je to tak, že sa podnájom bez zmluvy dáva preto, aby majiteľ nemusel byť na DU a platiť daň z príjmu? Preto ani nemám zmluvu, či?
sito
07.08.18,21:41
Repa?

"Nikto z nás troch podnájomníkov ju nemá."

Traja v jednom byte, či po jednom v troch bytoch?

A potom, dohodli ste sa bez zmluvy. Takže, teraz sa môžete tiež dohodnúť bez zmluvy, či nie? Ak nie, na porade sa pýtaš? A prečo si sa nepýtal pred ...
sito
07.08.18,21:43
18 je vek?
misiak18
07.08.18,21:48
Áno, riskoval som to, teraz sa pýtal na ten DU. Nepotrebujem poučovanie že teraz a bla bla bla. Riskoval som to a možno na to doplatím - presne tak. Skôr ma zaujíma ten DU. Prihlásený môže byť, ale nemám zmluvu, aby nepriznal príjem a neplatil z neho daň. Nie? Tak potom ho môžem nahlásiť, ak sa nedohodneme.
sito
07.08.18,21:51
Áno! Môžeš ho udať, DU. :D
Katy a R
07.08.18,22:33
nemusí byť zmluva - stačí zápisnica (ja si myslím, že to má ošetrené??).
Ak si zmyslíš, že o tri týždne sa jednoducho odsťahuješ a nemusíš nič platiť - tak si na omyle. skúsiť to síce môžeš - ale aj prenajímateľ má nejaké práva;) .. a tiež si ich môže uplatniť (kľudne môže pýtať nájom za celú výpovednú dobu!). Kým začneš "strašiť" bolo by dobre naštudovať si aj svoje povinnosti - nielen práva, no a aj práva druhej strany.
jslancik
08.08.18,04:32
Zákerný je tu niekto úplne iný, nie majiteľ. Hovorí ti niečo výpovedná doba? Nemôžeš len tak hocikedy skončiť, dokonca v polke mesiaca.
Radosť spolupracovať so sviniarmi ako si ty. Čo pre pár eur chcú udať človeka. Ale dodržiavať zákony, to nie. To sa ti raz vráti, decko.
misoft
08.08.18,05:56
Hmmmmm.... prenajíma? Prenajíma! Je registrovaný na DÚ? Nie je! -----> Bonznúť ho!
Ty síce prídeš o prachy, ale on už bude vedený ako daňový podvodník.....
dmc
08.08.18,06:23
ziaden danovy podvodnik nebude....tobos ak to nahlasi niekto kto nema v ruke zhola nic - iba vyhrazky
buchač
08.08.18,06:26
Veľmi dobrý názor !!!
misoft
08.08.18,09:50
Tiež pravda...:D - musel by dokázať....
mareko
08.08.18,15:48
Výpovedná lehota je zo zákona 3 mesiace. Skúšal si niekedy premýšľať, že prečo? Ty mu ohlásiš v polovici augusta, že od polovice septembra tam nebudeš bývať. A kde má zohnať za teba náhradu. Byt zostane prázdny, on zostane bez úhrady možno presne tie tri mesiace. Tie tri mesiace sú na to, aby mohol prenajímateľ nájsť nového nájomníka. Zrejme ste sa na začiatku ústne dohodli, dokedy tam chceš bývať. Ty si to porušil a ešte ho chceš udať...tak to si super charakter.
BXLmiami
09.08.18,10:03
:-)) taký malý slovenský podvraťáčik.Jediný spravodlivý udavač :-))
bodliak
09.08.18,11:17
Podľa mňa na DÚ registrovaný je a priznáva len takú časť príjmu, aby pokryla všetky náklady. Takže svoje udanie na DÚ si môžeš strčiť ... vieš kam.