lsulekova
15.08.06,13:04
Určite ste počuli o doplatení a opätovnom prehodnotení invalidných dôchodkov dôchodcom, ktorým bol odobratý, prípadne znížení inv. dôchodok. Mali si podať žiadosť na sociálnu poisťovňu. Môj otec je tento prípad. Bol na sociálnej poisťovni a slečna mu povedala, že o ničom takom nevie, že nech príde v októbri. Netreba tam teraz dať tú žiadosť? A oni majú nejaké tlačivo? Viem, že to asi so mzdovým účtovníctvom veľa nemá, len neviem, kam inam... :mee:
Jara
15.08.06,11:16
Počuť som počula, aj to že je potrebné dať si žiadosť, myslím v rádiu som to registrovala, ale viac informácií nemám...
Jana Motyčková
15.08.06,11:54
Zatiaľ je len nález Ústavného súdu. Spôsob akým sa bude postupovať by mala riešiť až novela zakona o SP. Tá zrejme skôr ako v októbri nebude.
drobeceva
16.08.06,08:16
Otec nech sa informuje v SP po 31.10.2006, vtedy už by to malo byť jasné.
ZuzanaP
16.08.06,08:35
V televízii pani ministerka sociálnych vecí,... hovorila, že žiadosti si takýto dôchodcovia budú môcť podávať pravdepodobne v novembri 2006.
Martinella
16.08.06,08:36
Určite ste počuli o doplatení a opätovnom prehodnotení invalidných dôchodkov dôchodcom, ktorým bol odobratý, prípadne znížení inv. dôchodok. Mali si podať žiadosť na sociálnu poisťovňu. Môj otec je tento prípad. Bol na sociálnej poisťovni a slečna mu povedala, že o ničom takom nevie, že nech príde v októbri. Netreba tam teraz dať tú žiadosť? A oni majú nejaké tlačivo? Viem, že to asi so mzdovým účtovníctvom veľa nemá, len neviem, kam inam... :mee:

Áno aj ja som vyhľadávala rôzne informácie po vydaní nálezu US keďže sa to týka aj mojej maminy a v novinách som sa dočítala, že si treba podať žiadosť o znovuprehodnotenie ID, ale túto treba podať až po 31.10.2006. Tlačivo na to nie je. Môžu sa k uvedenej žiadosti priložiť aj posudky zdravotného stavu od lekárov, na základe ktorých bolo zníženie invalidity prípadne jej odňatie prihliadajúc na nález ÚS protiústavné. Týka sa to ale len invalidných dôchodcov,ktorým bol inval.dôchodok priznaný pred 1.1.2004. Tieto dôchodky sa prehodnotia podľa predpisov platných pred uvedeným dátumom, teda podľa zákona platného v čase keď im bol dôchodok priznaný. Doplácať sa im bude celá výška tak ako im mala byť vyplatená so spätnou platnosťou až do dátumu kedy im bol dôchodok znížený prípadne odobratý.
Barbara
16.08.06,08:52
Určite ste počuli o doplatení a opätovnom prehodnotení invalidných dôchodkov dôchodcom, ktorým bol odobratý, prípadne znížení inv. dôchodok. Mali si podať žiadosť na sociálnu poisťovňu. Môj otec je tento prípad. Bol na sociálnej poisťovni a slečna mu povedala, že o ničom takom nevie, že nech príde v októbri. Netreba tam teraz dať tú žiadosť? A oni majú nejaké tlačivo? Viem, že to asi so mzdovým účtovníctvom veľa nemá, len neviem, kam inam... :mee:



na tejto stránke sa dozvieš o tom viac:
www.socpoist.sk
Netka
16.08.06,12:23
Re: invalidný dôchodca

--------------------------------------------------------------------------------

Prosím o radu.
Ako to je s odvodmi u invaliných dôchodcov?
Invalidný dôchodca do 70% platí normálne "plnú výšku" odvodov okrem zdravotného? (To má polovičné ) Má ešte nejaké zvýhodnenie?
Invalid nad 70% neplatí invalidné poistenie a od 1.8.2006 ani nemocenské a poistenie v nezamestnanosti. Tak?
Hlavne ma zaujímjú odvody za invalida do 70%.

Ďakujem.
Zita4
16.08.06,12:25
Invalid do 70 % platí všetky odvody na sociálne poistenie v plnej výške, len zdravotné 2 % a 5 %.
gita
31.10.06,10:48
Známy 53 r.maróduje od februára-infarkt. Lekárka mu predbežne dáva šancu na získanie ID, už zbiera potrebné lekárske správy. Maródovať môže rok. Neviete, od akého dátumu priznávajú ID, dátum podania, alebo rozhodnutia? Tvrdím mu, že každý rok sa mení dôchodková hodnota a to mu môže v januári urobiť tisícku na dôchodku ako keby mu určili v decembri. Ešte nevieme aká bude dôchodková hodnota. Mohol by už aj dať žiadosť, ale je rozdiel či mu určia dôchodok v decembri alebo v januári.
VERONIKA6
22.11.06,08:13
Náš pracovník, ktorý je platený mesačnou mzdou, bol uznaný za invalidného dôchodcu s postihom 50%. Odvod do zdravotnej poisťovne bude: zamestnávateľ 5 % a zamestnanec 2 %. Odvod do sociálnej sa nemení, nakoľko sa jedná o postihnutie menej ako 70%. Pýtam sa, môže tento pracovník odpracovať mesačne taký istý počet hodín ako pred priznaním invalidného dôchodku a zárobok môže byť ten istý (15 000,- Sk)?
jankasm
22.11.06,08:23
Náš pracovník, ktorý je platený mesačnou mzdou, bol uznaný za invalidného dôchodcu s postihom 50%. Odvod do zdravotnej poisťovne bude: zamestnávateľ 5 % a zamestnanec 2 %. Odvod do sociálnej sa nemení, nakoľko sa jedná o postihnutie menej ako 70%. Pýtam sa, môže tento pracovník odpracovať mesačne taký istý počet hodín ako pred priznaním invalidného dôchodku a zárobok môže byť ten istý (15 000,- Sk)?

Áno môže, myslím že ohľadom práce a príjmu nemá žiadne obmedzenia. ;)
Jara
22.11.06,08:24
Áno, Veronika môže
VERONIKA6
22.11.06,08:53
Ďakujem Vám za odpovede a prajem príjemný deň.