Lusinda1
09.08.18,18:37
Prosim o radu. Spolocnost v roku 2017 uctovala sklady B-ckom. K 31.12. urobila inventuru a preuctovala 132/504, kedze nakupy tovaru boli pocas roka uctovane priamk dk nakladov.teraz vsak zistila, ze do inventury nebola zahrnuta velka cast to aru (zostala na ucte 504). Ako uctovat tuto skutocnost? Inventurny nalez 132/648? Alebo opravit zavierku roku 2017 a podat dodatocne priznanie? Existuje nejaka hranica vyznamnosti, ktora urcuje postup?
a_je_to
11.08.18,22:15
Ak ide o veľkú časť tovaru, ako píšeš a hrozia účtovné komplikácie, alebo zistenie, tak zrejme DDP, lebo daň mala byť vyššia. Posúdenie významnosti je na tebe, presný vzorec nie je. Účtuješ nález tovaru už len na 132/428 a dodatočnú dppo na 428/341 ku dňu zistenia nálezu. Účtovná závierka sa už neopravuje, iba sa podá DDP.
mikacok
12.08.18,16:01
Skús ako ja kedysi = veľkou lopatou.
Našu firmu kúpila iná, pri kúpe zabudli dať do majetku 18 veľkých paliet po 20 náprav.
Po pol roku sme robili v SAPe !!! tretiu inventúru - prvý raz samostatne.
Môj vedúci povedal, že v tejto inventúre už musia byť aj tie nápravy.
Nejako sa mi podarilo opinkať SAP a dostal som do stavu 1 paletu.
Potom sa SAP vzoprel a nešlo to nijako. / Kolega vedel v SAPe aj baliaci predpis.
Tak som ho ukecal, on predpis upravil a zrazu sme mali v stave 360 náprav :D
So skrytou (lebo tvorca SAPu dal IBA 3 miesta na čísla :D ) poznámkou SAPu : inventúrny rozdiel 1800 %
a_je_to
14.08.18,08:50
A opýtal si sa účtovníčky, či vám sedí výkaz kontroly zásob a stav zásob v hlavnej knihe k tým zásobám ? Lebo pár takýchto prípadov práve v SAPe som musel riešiť. Dakedy nestačí vedieť baliaci predpis SAPu, treba poznať aj účtovné väzby a dopady v rozhodujúcom čase. Lebo ak bola kúpená firma so zásobami, tak tie zásoby museli byť aj v tých zlúčených súvahách. Inak tam musí byť diera doteraz, iba nik netuší prečo. Väzby medzi číslami neoklameš. Iba podľa popisu prípadu, inak je možno všetko v poriadku.