PracaVTaliansku
09.08.18,21:29
Dobry vecer,chcem Vas velmi pekne poprosit o radu,ako sa mozem branit? Dnes mi vyplata a hoci som pri podpise zmluvy poziadala o uplatnenie nezdanitelnej casti zakladu dane na seba a danoveho bonusu na deti,tak sa na to ich uctovnicka jednoducho vykaslala a prisla mi vyplata bez toho,cize o takmer 100e nizsia. Pritom pracovna zmluva je moj dokaz,ze som o to vsetko ziadala. Dodala som vopred aj kvantum papierov typu rodne listy,potvrdenie o navsteve skoly,rozvod atd. Do prace chodim,pn nemam,a plat je fixny (kazdy mesiac rovnaky). Vraj ma mozu dokonca odpalkovat a zaplatit mi to az pri rocnom zuctovani. Lenze ja z firmy odidem a urcite nebudem ich zamestnancom v case rocneho zuctovania. Chcem sa opytat,ci mam pravo ziadat o tych cca 100e v buducomesacnej vyplate alebo ma jednoducho odkazu na rocne zuctovanie a tym padom sa s tymi peniazmi mozem rozlucit,lebo v tom case uz na Slovensku ani nebudem a moj prijem za tento rok v hrubom nepresiahne 1.900e? Velmi pekne dakujem.
veronikasad
09.08.18,20:02
Podpisala si vyhlasenie k zdanovaniu prijmov?
PracaVTaliansku
09.08.18,20:12
Ano
veronikasad
10.08.18,06:07
Prever si u mzdarky z akého dovodu ti nczd a danovy bonus neuplatnila a ak boli splnene vsetky podmienky, ziadaj opravu vyplaty.

Nemusis žiadať zamestnavatela o vykonanie rocneho zúčtovania dane, mozes si sama podst danove priznanie typu A a DU pošle preplatok dane a DB priamo tebe. Len tu je riziko, ak tvoj rocny príjem, vratane prijmov zo zahraničia, nedosiahne 6-nasobok minimálnej mzdy, narok na DB ti nevznikne ani za mesiace, kedy by si ho u zamestnavatela mala vyplateny (bola splnená mesačná podmienka)
gretka7
10.08.18,08:50
Prosím ťa, a od ktorého dátumu si začala vo firme pracovať? Ak máš odpracovanú menej ako polovicu mesiaca, nárok na daňový bonus za ten mesiac nemáš.
ivka70
10.08.18,09:07
to nie je pravda, zavisi od vysky prijmu,, moze ho dosiahnut aj za 1 den.
PracaVTaliansku
10.08.18,13:17
Presne toho sa bojim. Takze dnes mi povedali,co sa stalo. Ja som v Lidli a tam sa musia vsetky dokumenty stihnut odovzdat do 26.predchadzajucejho mesiaca pred nastupom. My sme vsetko,vratane vyhlasenia,podpisali 22.6. Zdoraznujem,ze datumy pisal regionalny manazer,takze som to povazovala za ich postup. A uctovnicka potom kvoli datumu vyhlasenie odignorovala (ziadna ludska ochota,ze vidim kopu dokladov na uplatnovanie nezdanitelnej casti a danoveho bonusu a teda zdvihnem telefon,ze toto opravte). Chyba je zo strany zamestnavatela a odpoved “prepac”. Ale ja toto budem riesit,lebo ked podpisuju kvanta zmluv kazdy mesiac,tak by mali mat prehlad a ked urobia chybu,tak by sa k tomu mali postavit ako “najzamestnavatel”,ako saradi vsade prezentuju.
veronikasad
10.08.18,13:42
Kedy si nastupila do prace a aký hruby príjem si dosiahla?
veronikasad
10.08.18,14:00
Cize za jul a odrobeny cely mesiac... Ak si predlozila vsetky doklady, reklamuj.
PracaVTaliansku
10.08.18,14:09
Dnes moj sef volal personalistke aj takej lidl dovernicke a obe mu povedali,ze sa nic neda kvoli tomu datumu na vyhlaseni,len cakat na rocne zuctovanie. Mam napisat oficialny list alebo sa obratit na nejaky urad (chapem,ze sa ma asi nikto nezastane),ale daco musim urobit,lebo pochybili oni a ja som prisla o peniaze (a prisla,lebo prijem na uplatnenie naroku za tento rok mat nebudem).
veronikasad
10.08.18,14:23
Dokefy mas zmluvu? Nezarobis cca 3000€ v hrubom? O dan neprides aj ked zarobis menej.
PracaVTaliansku
10.08.18,15:27
Kazdopadne,Veronika,velmi pekne Vam dakujem za ochotu a cas,ste strasne mila. Dakujem.
kn-alka
10.08.18,18:35
gretka, nezáleží na dátume, ale na výške príjmu, ivka má pravdu
PracaVTaliansku
12.08.18,05:22
Teraz som musela podpisat nove vyhlasenie,ale velmi cudne,datum podpisuje je 1.7 a zmena,o ktoru ziadam,10.8 s platnostou od 1.8. To mi pride omnoho menej akceptovatelny dokument,nez vyhlasenie podpisane tyzden pred nastupom do prace. Neznamena to,ze sa ma zbavili?
PracaVTaliansku
12.08.18,05:53
Teraz som musela podpisat nove vyhlasenie,ale velmi cudne,datum podpisuje je 1.7 a zmena,o ktoru ziadam,10.8 s platnostou od 1.8. Bavila som sa teraz s uctovnickou a z toho vyslo, ze ked dali na to druhe vyhlasenie datum 1.7,hoci sa to podpisovalo 10.8,tak vlastne su oni kryti,lebo akoby som ja to zle zadala pri podpise. Ked som to dnes riesila,tak mi povedali,ze je to tak preto,aby mi to vyplatili aspon za august. Cize sme v situacii,ze ak budem trvat na oprave datumu na 10.8,tak mi nemusia nic dat ani dalsi mesiac. A ked to necham tak (s datumom 1.7),tak som za hlupanu ja a este som im podpisala papier,ze som sa toho danoveho bonusu za jul vlastne vzdala vedome ja. Moj sef mi povedal,ze to zajtra budeme riesit. Co vyriesime,ked to reguluju oni?! Ale to je fakt neskutocne,ze aby som dostala peniaze aspon dalsi mesiac,musim podpisat papier,ktory ich uplne da do pohody,ze nepochybili.
Dáša_
12.08.18,07:30
na koľko detí uplatňuješ daňový bonus? Ako sú staré? Koľko je výška hrubej mzdy? Ako dlho plánuješ pracovať v tejto práci?
PracaVTaliansku
12.08.18,07:34
Na dve,plus nezdanitelnu cast na mna. Jedna ma rok a pol,druha teraz maturovala,cize za tu dostanem danovy bonus nqposledy za august. Vyska hrubej mzdy je 839. Rozhodne som na odchode,kedze sa tu veci riesia podpisovanim papierov,ktore ochranuju zamestnavatela.
PracaVTaliansku
12.08.18,07:38
Teraz som musela podpisat nove vyhlasenie,ale velmi cudne,datum podpisuje je 1.7 a zmena,o ktoru ziadam,10.8 s platnostou od 1.8. Bavila som sa teraz s uctovnickou a z toho vyslo, ze ked dali na to druhe vyhlasenie datum 1.7,hoci sa to podpisovalo 10.8,tak vlastne su oni kryti,lebo akoby som ja to zle zadala pri podpise. Ked som to dnes riesila,tak mi povedali,ze je to tak preto,aby mi to vyplatili aspon za august. Cize sme v situacii,ze ak budem trvat na oprave datumu na 10.8,tak mi nemusia nic dat ani dalsi mesiac. A ked to necham tak (s datumom 1.7),tak som za hlupanu ja a este som im podpisala papier,ze som sa toho danoveho bonusu za jul vlastne vzdala vedome ja. Moj sef mi povedal,ze to zajtra budeme riesit. Co vyriesime,ked to reguluju oni?!
Dáša_
12.08.18,07:48
potvrdenie o návšteve školy si predložila?
Dáša_
12.08.18,08:14
pri takejto hrubej mzde by si mala nárok na celoročný daňový bonus po odpracovaní zhruba 3,5 mesiaca. Ak si nemala počas roka iný príjem a dohromady v hrubom by si za rok zarobila cca 2880 v hrubom, tak by ti vznikol podaním daňového priznania nárok na celoročný daňový bonus na malé dieťa, plus daňový bonus na dieťa, ktoré ukončilo štúdium. Naviac, v ročnom daňovom priznaní by sa ti vrátila daň za celý rok.
Takže o žiadne peniaze nemusíš prísť, mohlo by to byť celkom zaujímavé. Len teda, vydržať tri a pol mesiaca. Polovicu máš už v podstate odrobenú.
Dáša_
12.08.18,08:18
a ešte, podať daňové priznanie m§ôžeš v každom prípade, tam nie je hranica. Kľudne aj po mesiaci. Takže o daň neprídeš v žiadnom prípade.
veronikasad
12.08.18,08:27
Prepac, nerozumiem ti. Ak si v juni pri podpise zmluvy spravne vyplnila aj vyhlasenie o zdanovani prijmov, ziadala si v nom aj daňový bonus, prilozila k nemu rodné listy deti a potvrdenie o návšteve školy, nárok ti vznikol od 1.7. a chybu urobil zamestnávateľ, ktory je povinny ju opravit.

Ak bolo tlačivo zle alebo nedostatocne vyplnene, aj keď si priložila rodné listy, mesačný nárok na DB za jul ti nevznikol. Môžeš si ho uplatnit az pri rocnom zúčtovaní, ak splnis ročnú podmienku prijmu.
Nie vsetci zamestnávatelia sú ústretoví a upozornia hned zamestnancov na prip.chyby, najma sk si nebola v priamom kontakte s mzdarkou.
PracaVTaliansku
12.08.18,08:50
Vsetko bolo vyplnene spravne,aj prilozene vsetky dokumenty. Ale datum na vyhlaseni je 22.6,a ten napisal manazer. Teraz som musela podpisat nove vyhlasenie,kde datum podpisu je 1.7,hoci sa to uskutocnilo 10.8 a na druhej strane tlacive je vyplnena zmena-uplatnovanie nzc a db od 1.8 s oznamenim 10.8.
Katy a R
12.08.18,10:50
Ak bolo všetko vyplnené správne, tak na kieho oného si podpisovala neskôr nanovo? a s neskorším uplatnením? Mala si trvať na oprave výplaty! Akú radu teraz vlastne čakáš? teraz (po zmene) už určite spätne nevyplatia.
veronikasad
12.08.18,10:55
Katy, moze byt vyhlásenie podpísané v den podpisania pracovnej zmluvy, aj ked pracovný pomer vznikol neskôr?
Katy a R
12.08.18,10:58
Ako ti už veronika napísala - mala si žiadať opravu výplaty - a nie podpisovať zmeny!.
Ale zase nerob hneď paniku, že si o tie peniaze prišla - veď aj keď u toho zamestnávateľa nesplníš náhodou podmienky príjmu pre DP daňový bonus - tak ich do konca roka splníš inde - či? Keď aj v Taliansku. Spravíš DP - a basta (bude to síce neskôr ... ale bude;))
PracaVTaliansku
12.08.18,12:02
Neopravia to aj tak,pretoze moju ziadost o opravu vyplaty odmietli prevziat (moze to vraj urobit regionalny manazer a ten je az do 20.8 na dovolenke). Manazer predajne to odmietol,vraj to nie je v jeho kompetencii. A ako som pisala vyssie,podpisala som,aby mi uplatnili nzc a danovy bonus aspon za august,kedze mi povedali,ze na uplatnenie za august to musim urobit takto. Ja som uz pri podpise druheho vyhlasenia upozornila,ze je to zvlastne a ze to budem konzultovat,ale inak sa to nedalo.
Dav
12.08.18,12:14
Podľa prípadov, ktoré poznám, je pre zamestnancov Lidlu, ktorí nastúpia v priebehu roka, podanie daňového priznania najrozumnejšie riešenie. Oprava výplaty je pre nich neznámy pojem, to skôr zabezpečia zamestnancom cestu na Mesiac. Peniaze sa Ti nestratia. Ak budeš robiť v zahraničí, aj tak budeš musieť podávať DP a vysporiadať si celosvetové príjmy v krajinách, kde tento príjem bol podľa ich legislatívy a v krajine daňového domicilu - čo pravdepodobne bude Slovensko. Len nezabudni požiadať o zaslanie Potvrdenia o zdaniteľnej mzde s uvedením všetkých adries, lebo aj to radi posielajú dakde inde, ako zamestnanec žiada.
misoft
12.08.18,16:54
@gretka7:
https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/3571/category/dan-z-prijmov/article/danovy-bonus-2018.xhtml
A tam je niečo takéto (príklad):
"Ak zamestnanec v priebehu mesiaca ukončí svoj pracovný pomer u jedného zamestnávateľa a začne pracovný pomer u iného zamestnávateľa má nárok na uplatnenie daňového bonusu už v tom mesiaci, v ktorom nastúpil do nového pracovného pomeru. Je dôležité, aby mal zamestnanec na pamäti, že v jednom mesiaci si môže uplatniť daňový bonus len u jedného zamestnávateľa (t. j. buď u starého alebo nového zamestnávateľa)."
Takže - polovica-nepolovica.... aj keby len deň odrobila......
gretka7
12.08.18,17:07
Citajte clanok pozorne, pisu tam aj toto:
v danom kalendárnom mesiaci dosiahnu jeho zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške jednej polovice minimálnej mzdy (t. j. pre rok 2018 - 240 Eur).

Ak vie, ze do konca roka nezarobi 1900€ v hrubom, tak aky ma asi mesacny prijem?
veronikasad
12.08.18,17:47
Pre doplatenie DB v DP alebo RZD potrebuje príjem vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, čo je podstatne viac ako 1900€.
veronikasad
12.08.18,17:48
Za mesiac júl mala príjem viac ako 800€ (komentár zadávatelka zmazala).
jales
14.08.18,10:41
Opraviť sa to dá, tak ako to je tu vo viacerých komentároch uvedené, ak príjem dosiahol polovicu mes. MM. Ale milé mzdárky priznajte si, ktorá to robíte s radosťou. Ak je odoslaný už mes. výkaz na DÚ znamená to opäť aj opravný výkaz a pritom sa to v ročnom daňovom priznaní dá jednoducho douplatňovať (samozrejme pri splnení zákonných podmienok).
PracaVTaliansku
08.06.20,16:23
Teraz som nasla vsetky odpovede,ja viem,ze sme 2 roky po,ale i tak Vam chcem velmi podakovat.