mima11111
13.08.18,08:37
Ahoj katka91, momentálne riešim presne ten istý problém ako si popísala. V zdravotke (union) mi odpísali že potrebujem potvrdenie zo socílnej poisťovne. Ale veď čo ma sociálka s tým? Aké potvrdenie? Nerozumiem tomu. Navyše dôvera má na stránke napísané, že postačuje rodný list. Ako si to potom vyriešila? Dakujem
Katka91
13.08.18,06:49
Ahoj Mima, bohužiaľ kamoška na zdravotnej poisťovni nepochodila, tak si nakoniec vybavila opatrovateľský príspevok, lebo mama okrem toho, že má cez 80 rokov, naozaj aj potrebuje nepretržitú opateru vzhľadom na jej zdravotný stav. Bohužiaľ, neviem, či sú na zdravotnej poisťovni nekompetentní alebo čo. Možno keby sa nedala, niečo by vybavila, ale ona to potom riešila cez ten opatrovateľský a keď jej ho priznali, až potom jej to zdravotná poisťovňa uznala. Ona bola na VšZP. Tiež som to videla na stránke Dôvery napísané, tak ako hovoríš ty. Nedaj sa, ja som presvedčená, že v Unione nemajú pravdu. Držím palce a daj vedieť či sa Ti to podarilo vybaviť
mima11111
13.08.18,06:57
Katka dakujem za tak rýchlu odpoved :) idem to skusiť vybaviť tento týždeň. Podľa všetkého sa tým ZP do toho asi veľmi nechce. O opatrovateľskom rozmýšľam aj ja, len to chvíľu trvá . Tak ďakujem ešte raz a napíšem ako som dopadla :)
Katka91
13.08.18,08:22
Mima, vzhľadom na to, že to bolo už dávnejšie a trošku som zabudla, ako to presne je, pozrela som si teraz zákon o zdravotnom poistení a je tam vyslovene napísané toto: v paragrafe 11, odsek 7, písmeno k:

"Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za fyzickú osobu, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanú podľa posudku vydaného podľa osobitného predpisu37)
alebo opatruje blízku osobu,38) ktorá je staršia ako 80 rokov a nie je umiestnená v zariadení sociálnych služieb39) alebo v zdravotníckom zariadení;40). "

Z toho vyplýva, že nie je nikde napísané, že osoba staršia ako 80 rokov musí byť nejako zdravotne postihnutá, proste tam je podmienka len vek a to, že nie je umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo v zdravotníckom zariadení. Akurát neviem, ako sa toto preukáže, možno čestným prehlásením. Nebudeš predsa chodiť po všetkých sociálnych zariadeniach v republike a pýtať od nich potvrdenie, že osoba, ktorú opatruješ, nie je u nich umiestnená :)
Držím palce :)
Katy a R
13.08.18,08:42
mima - skús v ZP doložiť zákon (normálne vytlač a ukáž im ten §) - väčšinou to pomáha;) . malo by to byť tak, ako píše Janka M. Vyplníš prihlášku.
keď by aj tak boli problémy, ešte by si mohla skúsiť vybaviť potvrdenie na obci, že sa staráš o osobu nad 80 - ale to už je ozaj aktivita navyše! (u nás tiež problémy vo VšZP)
...
ja by som to v Dôvere spravila cez EP - prihláška ako poistenec štátu - a ako prílohu by som doložila ten rodný list (možno aj v Unione to tak funguje? )
makao
01.09.18,18:22
chcem sa spýtat na ten zakon co bol citovaný o zdravotnom poistení par.11 ods.7 pismeno k ale tento som nenašla, možes ho prosim upresniť, (mam matku 85 ročnu po mozgovej prihode, tak sa informujem o kompenzaciu pri ošetrovaní člena rodiny
veronikasad
01.09.18,18:49
Na čo konkrétne sa pýtaš ? V tejto téme je riešené platenie zdravotného poistenia štátom, nie kompenzácie.
Katy a R
02.09.18,05:35
v tej druhej téme som ti napísala., aký zákon platí pre kompenzácie - a máš tam aj link priložený - - tam je aj postup, ako vybaviť a všetko k tomu ! (UPSVaR)
- načo píšeš do tejto témy - veď ako dôchodca nepotrebuješ riešiť zdr. poistenie,