kacenair
13.08.18,12:24
Dobrý deň, rada by som Vás požiadala o radu. Som slobodnou matkou (viac ako 30r.) a mám 2 maloleté školou povinné deti. Práve končím v zamestnaní 31.8.18 a od septembra by som sa rada stala študentkou VŠ dennej formy. Rada by som sa zároveň od septembra prihlásila na úrad práce a poberala podporu, keďže som v priebehu posledných 3 rokov odpracovala viac ako 2 roky. A teda moja otázka znie, je možné poberať podporu a zároveň byť študentkou 2.st. VŠ dennej formy? Popri tom by som možno hľadala skrátený úväzok.. Vedeli by ste mi poradiť aké mám najlepšie riešenie, či to je vôbec možné a či odvody by za mňa hradil štát? Vopred ďakujem za odpoveď
Tweety
13.08.18,10:38
Podporu je možné poberať len ak si v evidencii uchádzačov o zamestnanie, teda nie počas štúdia.
ivka70
13.08.18,11:10
Student denneho studia nemoze byt evidovany na UP. A teda nemoze poberat ani podporu, lebo tam je podmienkou evidenia na UP.
kacenair
13.08.18,11:19
a ak by som sa zároveň zaevidovala na ÚP a možno si aj hľadala skrátený úväzok? veď dá sa dohodnúť aj individuálne štúdium..
veronikasad
13.08.18,11:25
Kolko máš rokov?
kacenair
13.08.18,11:28
a ak by som sa zároveň evidovala na ÚP, veď možem si hľadať porpi štúdiu (ak si vybavím individuálny plán) skrátený úväzok? nechcem prísť o podporu, keďže mám na ňu nárok a ešte by som popri tom zvyšovala kvalifikáciu...
veronikasad
13.08.18,11:28
Aj ked splnas podmienky pre výplatu dávky v nezamestnanosti, moze ju poberať len uchádzač o zamestnanie. Teba ako študenta denného štúdia na UP nezaeviduju.
ivka70
13.08.18,11:30
akonahle nastupis na VS denne studium (den zapisu), musis sa z evidencie UP odhlasit. Denne studium na VS nie je z hladiska evidencie na UP zvysovanie kvalifikacie. Individualny plan nestaci. Ked sa neodhlasis a pridu na to neskor (co pridu), tak budes vracat celu neopravnene vyplatenu podporu, pripadne este s pokutou.
veronikasad
13.08.18,11:31
Ak bude individuálne štúdium dennou formou, nezaeviduju ta. Uchádzač o zamestnanie môže pracovat len na dohodu 40 kal.dni v roku, s mesacnym príjmom 205,07€
ivka70
13.08.18,11:32
pise, ze viac ako 30
veronikasad
13.08.18,11:41
Uchadzac o zamestnanie nemôže pracovať na skrateny uvazok, len na dohodu, max.40 kal.dni v roku.
veronikasad
13.08.18,11:43
Prehliadla som
kacenair
13.08.18,11:59
nemate nahodou nejaku alternativu, ako by som to vedela obist a bolo by to v sulade so zakonom, nejaky tip..?za akukolvek radu budem vdacna..:)
veronikasad
13.08.18,12:03
Poberanie davky v nezamestnanosti s dennym studiom nie je možné.
Plateniu zdravotného poistenia sa mozes vyhnut ak ti vznikne narok na davku v hmotnej nudzi, len tu sa posudzuje prijem celej rodiny, teda aj prip.vyzivne na deti.
ivka70
13.08.18,12:12
preco chces studovat na dennej forme studia? je to jedina moznost?
kacenair
13.08.18,12:17
ešte ma napadlo, keby som išla študovať VŠ denne a po dvoch rokoch (po skončení štúdia) sa nahlasim na UP a tam je podmienka byť poistený 2 roky v priebehu 4 rokov, čo by som bola. Len neviem ako sa to ráta keďže mzdu by som poberala tie prvé dva roky a dalšie 2 roky by som teda bola tou študentkou, takže asi nárok by mi klesol resp. by som ho nemala taký vysoky ako ked hned by som poberala podporu, ci? Lebo čo som čítala vraj sa 50% hrubej mzdy za posledne 2 roky, tak teraz neviem kedže tie 2 roky by som bola študentka...
veronikasad
13.08.18,12:22
Ukonci pracovný pomer skôr ako 31.8. a choď sa zaevidovať na UP. Vypocitaju ti davku v nezamestnanosti, vyplatu ktorej ti nástupom na štúdium zastavia. Ak budes mat po skončení studia 730 dni poistenia v poslednych 4 rokoch, budeš pokračovať vo vyplate davky, ak sa znovu zaevidujes na UP.
kacenair
13.08.18,12:48
inak dakujem za odpovede:) a co by sa stalo ak by som sa isla zaevidovat na ÚP až na zač. septembra?zda sa mi, ze pri žiadosti na davku v mnezamestnanosti sa neuvadzaju nejake podrobne informacie az pri zaradeni do evidencie uchadzacov o zamestnanie a tam chcu vediet aspoň podľa tlačiva, či nie som denným študentom resp. nemám podanú prihlášku na VŠ...
veronikasad
13.08.18,12:51
Kedy začína akademický rok ? Po zápise si povinná predložiť potvrdenie o návšteve školy.
Katy a R
13.08.18,12:53
Keďže dopĺňaš ....tak zopakujem:
O dávku v nezamestnanosti môžeš v SP požiadať len ak budeš v evidencii UoZ (na UPSVaR) - a doložíš rozhodnutím o evidencii (úrady sú prepojené).
Ak si študent, nie je čo riešiť - zbytočne špekuluješ - a ak by si aj oklamala, že nie si študent - prídu ti na to :)
doplním tuto pozri - zo stránky UPSVaR
Ak je štúdium prerušené alebo občan študuje popri zamestnaní na strednej škole alebo externou formou na vysokej škole, nejedná sa o sústavnú prípravu na povolanie a občan môže byť po splnení zákonných podmienok zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
veronikasad
13.08.18,12:55
Myslím, že by sa dalo obisť ukončením prac.pomeru skôr ako 31.8. a pokračovať v poberaní dávky po ukončení štúdia.
Katy a R
13.08.18,13:10
vyriešila by to iná forma štúdia podľa mňa - nie denná. (lebo štúdium istý čas potrvá ?? )
veronikasad
13.08.18,13:14
Len za tú by musela platiť a neviem či si to ako slobodná mamička môže dovoliť.