Laurinkai
13.08.18,13:57
O dokladoch z ALZy toho už bolo veľa popísané, ale nerozumiem tomu. Ako firma sme u nich kúpili tovar a na faktúre je česká IČDPH s odovlávkou, že daň odvedie zákazník. Ako, prosím Vás, zúčtovať doklad? Mám si dopočítať DPH na vstupe a výstupe odviesť a do KV uviesť českú DPH? Ďakujem za pomoc
Reina
14.08.18,05:21
Do našich výkazov sa nikdy nesmie uviesť iná daň ako slovenská....TJ. predpokladám, že na bločku z ALZY je uvedené aj informácia o § a zároveň je tam české IČ DPH. Buď tam bude odvolávka na náš § 69 ods. 2 - vtedy samozdanenie na riadkoch 09/10. Ak tam bude odvolávka na český zákon o DPH - § 64 (ak sa nemýlim), vtedy ide o nadobudnutie tovaru z EU a riadky 07/08. Ak ste platiteľom DPH a tovar ste kúpili na podnikateľské účely, môžete si DPH zároveň aj odpočítať - to bude uvedené na riadku 21.

Rozdiel je preto, lebo je vždy dôležité, odkiaľ ide tovar. Ak ste ho kúpili v SR (napr. zo skladu v BA), tak ste povinný platiteľ DPH v zmysle § 69 ods. 2. Ak tovar ide z ČR ku Vám, ste povinný platiť DPH v zmysle § 69 ods. 6.

Vypočítate si slovenskú daň - 20%.
Laurinkai
16.08.18,10:19
Áno, ďakujem. Bola tam odvolávka na český zákon, tak som to spravila tak, ako píšete. Nadobudnutie tovaru, dopočet DPH. Som rada, že som to dobre urobila. Nie som asi až taká sprostá, ale robí mi tá DPH problém. Nikdy som to nerobila, učím sa za pochodu. Ale si teraz uvedomujem, že som spravila chybu v texte:do KV uviesť českú DPH? Malo to byť: IČ DPH nie DPH. Dala som do KV české IČ DPH. Ďakujem, ešte raz za odpoveď.
Reina
30.08.18,21:09
ak je na doklade české IČ DPH čo asi je, keĎže je tam odvolávka na český zákona, tak ste dobre dali české ič dph :-)
Ide o nadobudnutie tovaru z EU :-)
Laurinkai
31.08.18,14:33
Ďakujem pekne za odpoveď. Nemám na výber, musím toto robiť. S prácou je problém.