DAJANKA81
15.08.18,06:04
Ahojte,potrebovala by som poradiť...Je lepšie na zimu mať na aute plechové disky alebo elektrony? Na aute mám 17,tie sa robia len elektrony,no ak by som chcela plechové, disky,tak len 16.
Chobot
15.08.18,05:56
Je to úplne, ale úplne jedno.

A nemyslím, že 17 sa robia iba elektróny. Na každé auto sú aj plechové disky. Pokiaľ dávaš tie, ktoré sú predpísané v technickom preukaze.
DAJANKA81
15.08.18,06:10
Tiež my to bolo čudné,že 17 plechace sa vraj na opel astru sports nerobia,povedali mi to v jednom eshope:-),tak neviem. No čítala som,vraj plechace sú lepšie koli tomu,že viac nejako chránia koleso a tensie gumy(16) sú vraj tiež lepšie ako 17. Nemá niekto vlastnú skúsenosť?
ivka70
15.08.18,06:34
co mas na mysli tesnejsimi gumami? 16 ci 17 je priemer rafiku v placoch ....
https://www.az-pneu.sk/rady-informacie
V prvom rade si treba pozriet, ake rozmery su povolene podla TP auta.
Mne by tie 16stky na takom aute ani opticky nesedeli a 17 elektrony v zime normalne funguju
DAJANKA81
15.08.18,06:48
Áno,16 smiešne vyzerajú,preto som chcela 17 elektrony,no diskusie na nete veľa píšu,že plechace na zimu sú lepšie...,tak neviem.
ivka70
15.08.18,06:50
to su take informacie starsich majitelov... ked elektrony boli luxusom a drahe a bolo ich na zimu "skoda" ... to uz ale viac rokov neplati ....
Chobot
15.08.18,06:55
Na také auto sa priam pýtajú elektróny.

Aký je dôvod tvojej otázky? Máš sadu letných a chceš si dokúpiť zimné gumy aj s diskami? Chceš mať 2 sady kompletných kolies?

Aké máš teraz? Hliníkové disky?

Pozeral som e-shopy a možno má pravdu ten predajca. Zatiaľ som našiel plechové iba 16. Ale štandardom na toto auto budú disky 16". Ak sa dávajú hliníkové, tak asi budú povolené aj 17", ale s penumatikou iného profilu.

Pozri v technickom preukaze, aké máš predpísané rozmery diskov a pneumatík.

Ak sa rozhoduješ, či dať druhú sadu plechovú alebo hliníkovú, tak:
- hliníkové sú o niečo drahšie
- ak chceš ušetriť, tak budeš musieť dať tie plechové 16. A na tie potom pneu s vyšším profilom.

Krajšie budú tie hliníkové s nižším profilom.
Chobot
15.08.18,07:02
Pozeral som technické listy na stránke Opel a je to tak, ako som naznačil. PRe Opel Astra Sports Tourer sú štandardné kolesá 16". Tie môžu byť hliníkové alebo plechové.

Povolené sú aj 17", ale s iným rozmerom pneumatík. Preto nie sú plechové disky 17" pre toto auto, lebo to nie je štandard.
DAJANKA81
15.08.18,07:15
Áno,ale ja mam od výroby 17,aj v tp mám 17,len som chcela vedieť názor,či plechace na zimu sú lepšie alebo nie.
vicktor
15.08.18,08:27
Nie su lepsie, len sa siri taka povedacka.
Mensi priemer pneumatiky ide ruka v ruke s mensou sirkou, potom je lepsi pritlak na snehu. Ale o kolko realne a je to meratelne? Dokazal by niekto skusobne pojazdit a povedat ake gumy su na aute? Nedokazal. A kedy som naposledy jazdil po snehu? Kazdu tretiu zimu aj to v sucte len 2-3 hodiny.
Napokon kto chce na zimu mensi priemer a sirku, tiez moze kupit ALU.
Inak nechapem "modu" vycackanych elektronov.
Chobot
15.08.18,08:39
Jednu výhodu som spozoroval u hliníkových. Na jednom aute mám obe sady plechových s plastovými puklicami, na druhom aute sú obe sady hliníkové.

Pri výmene zvyknem pred uskladnením kolesá umyť. Tie hliníkové sa umývajú ľahšie. Tie plechové spolu s puklicami sú zasraté čiernym prachom z brzdových platničiek v každom záhybe a horšie sa to umýva.

Čo ma viac vytočilo, boli automatické senzory nahustenia pneumatiky na tom novšom aute. Okrem disku a pneumatiky som musel kúpiť ešte aj špeciálne ventily za 35 €/ks, aby mi to neblikalo celú zimu.

Pre DAJANKU - posledný odsek je dôležitý aj pre teba. Predpokladám, že máš nové auto. Keď budeš zriaďovať zimnú sadu pneumatík, zaobstaraj si tie ventilky s meračom tlaku a daj to osadiť pred nahodením pneumatiky na disk. Inak budeš musieť znovu ísť do pneuservisu, pneumatiky zhodiť, namontovať ventil a znovu ich nahodiť, čo by stálo toľko, čo kompletná výmena gúm.

Ak chceš vedieť viac, spýtaj sa.
buchač
15.08.18,11:08
Základná otázka znie úplne inak...a sa čudujem, že sa nik nad tým nepozastavil.

Takže asi takto.
Je úplne jedno, aké disky urveš na auto, čo sa týka jazdných vlastností.

Záleží ale od toho, kde sa jeden pohybuje, ako sa pohybuje, koľko v zime najazdí.
Lebo jazda v Bláááve (kalamita už pri 3cm snehu) je trochu iná, ako niekde inde (50cm snehu bežná vec).

Pri ťuknutí disku je to tiež o niečom inom.
Jeden kus elektrónu len tak ľahko nekúpiš...nedoladíš ku zvyšku.
Na plecháči tú zmenu disku nezbadá nik.

Na ešopy sa vyondi...to súlen zdierači...a kupuješ mačku vo vreci.
Zbehni do pneuservisov...poniektoré (skoro všetky) majú k dispozícii sady diskov.
Na posledné auto som tak kupoval elektróny na letušky...plecháče mám na zimu.

V konečnom dôsledku môžeš uvažovať aj o celoročkách.
DAJANKA81
15.08.18,17:50
Ved prave o to ide.Mám úplne nové auto a potrebujem zimnú sadu aj s tými ventilmy.V Opli mi bolo povedané,že ak nebudem mať originál ventili,bude mi auto svietiť,tak ako ste písali.Za jeden ventil chcú 66€,jeden elektrón u nich výjde cca 280€,čo sú u mňa zdierači a 17 guma výjde cca 140€. V eshope mi zas povedali,že ventili od nich sú rovnaké ako v Opli,17 plecháče sa vraj nevyrábajú...,kadý chce predať,to mi je jasné...
DAJANKA81
15.08.18,17:53
Jazdíme veľa,najmä severné časti,takže snehu veľa:).
buchač
15.08.18,18:06
Ja jazdím po cestách, kde je zakázaný posyp z dôvodu ochrany...
Tiež solídne veľa snehu.
Takže vrelo doporučujem nahodiť zimné pneumatiky...tie disky sú už vedľajšie.
DAJANKA81
15.08.18,18:46
Nad tým,že by som zimné nedala,som ani neuvažovala:-). Ak sa môžem opýtať,rýchlostný index...,musí byť taký ako je v TP? Mám 91V,čo je 240km/h.
buchač
15.08.18,19:00
Nebudem rozpisovať...ale preštuduj
https://www.az-pneu.sk/rady-informacie?husteni=renault

Ale nie - nemusí.
Podľa TP je to maximálny index, ktorý je povolený pre vozidlo.
Na našich cestách je takáto rýchlosť :
- zakázaná
- riziková ... myslím kvôli stavu ciest
Chobot
15.08.18,21:31
66 € je veľa - je to zderstvo. Ja som kúpil cez stránku autodoc.sk a stáli 4 ks 130 €.

Tu máš na Opel Astra Sports s cenou do 30 €:

https://www.autodoc.sk/nahradne-diely/kontorla_tlaku_v_pneumatikach-10934/opel/astra/astra-j-sports-tourer

Treba si porovnať OEM číslo originálneho dielu a zistíš, či je kompatibilné. Alebo kúpiť jeden kus a zájsť do autorizovaného servisu (alebo pneuservisu) , ktorý programuje riadiace jednotky a dokáže napárovať nové čidlá. Autá majú zvyčajne v riadiacej jednotke možnosť zadefinovať 2 sady čidiel a ty potom po výmene kolies iba prepneš na sadu 1 alebo na sadu 2. V návode k autu to je presne popísané, ako sa to prepína.

Nemusíš brať drahé originálne kolesá od autorizovaného predajcu. Ja som kúpil na auto (kupované 08/2017) AL disky za 99 €/ks (http://www.eshop.pneuexcelent.sk/) a pneu za nejakých 50 €/ks (https://www.pneu.sk/sk/info.php) . Kľudne môžeš kúpiť disky aj gumy inde a v najhoršom prípade od nich iba tie čidlá, ktoré ti do ráfku vloží penuservis. Ale aj tie čidlá z autodoc.sk ti budú pasovať a pôjdu napárovať. Nenechaj sa oklamať, chcú len zarobiť.
Chobot
15.08.18,21:40
Aj toto som si zisťoval, keď som kupoval nové ráfky a gumy. Buchač ti nedal presné a úplné informácie.

Ak máš v TP uvedené 91V, to znamená, že takýto typ pneumatiky musíš obuť na auto. To V je rýchlostný stupeň do 240 km/h. To ale neznamená, že keď takouto rýchlosťou nepôjdeš, môžeš dať pneumatiku s nižším rýchl. stupňom, napr. T. Musíš dodržať predpísaný stupeň.

Pre zimné pneumatiky je však výnimka. Zimné gumy (musia byť označené M+S, alebo symbolom skaly so snehovou vločkou) môžu byť o jeden rýchlostný stupeň nižšie.

Takže tvoje letné gumy musia byť s označením 91V, prípadne vyššie, zimné gumy môžu mať označenie 91V alebo 91H.
Chobot
15.08.18,21:41
Vidíš, takže pôvodná otázka je úplne inak položená v porovnaní s tým, akú informáciu si potrebovala.
vicktor
16.08.18,06:32
Zimne gumy 17" za 50 eur sa mi zdaju prilis lacne, ale urcite najdes za lepsiu cenu nez v znackovom servise.
Dalsie rady hladaj na Oplackych diskusnych forach, napr.
http://forum.opelclub.sk/viewtopic.php?f=47&t=41654&start=20
alebo
http://forum.cars.cz/opel/viewforum.php?f=102
alebo
http://www.club-opel.com/forum-tema/snimace-tlaku-v-pneumatikach-130052
a ine.
vicktor
16.08.18,06:37
Este doplnim: ak na vozidle su zimne pneu s nizsim rychlostnym indexom, potom v zornom poli vodica na palubnej doske musi byt o tom vystrazny napis, aby vodic nevedomky po snehu a lade nejazdil 240 podla V, ale iba 190 podla T. :D
Chobot
16.08.18,06:45
To moje gumy 16" stáli 50 €.
dmc
16.08.18,13:47
na ten symbol M+S pozor - nemusia to byt zimne gumy. Spravny symbol pre zimne gumy su 3 vrchy a snehova vlocka
ZahradnikAmater
19.08.18,19:43
Viktor, žiadny menší priemer pneumatiky, len menší rozmer disku ;) Priemer celého kolesa sa nemení, lebo užšie pneumatiky bývajú vyššie. A to je výhodou. Pri jazde na rozbitej ceste nevbehne do jamy celá pneumatiky, ale len jej časť, lepšie odpruží a nesekne gumu o disk. Tenšia guma sa pri rovnakom aute hlbšie "zaryje" do mäkkého snehu, lebo sa zvýši tlak na cm2 a teda guma skôr zaberie, ako široká guma. Vidno to v Blave pri ich "kalamite" ;) Pravda, priemerný šofér to nerozozná a bez ABS/ESP/TCS sa na zasneženej ceste ani nepohne :D
Do plechového disku sa skôr nabije nečistota a posyp so snehom a spôsobí nevyváženosť kolesa. Na druhej strane sa plecháč dá ľahšie vyklepať alebo lacnejšie vymeniť pri "návšteve" diery v asfalte pod rozjazdenou brečkou.

Tak si vyber, čo je pre teba dôležitejšie.
vicktor
20.08.18,05:25
Zahradnik: "žiadny menší priemer pneumatiky, len menší rozmer disku" - na mensi disk treba pneu takisto mensieho rozmeru.
Ze uzsia pneumatika nevbehne do jamy cela alebo ze bez ABS sa neda na snehu jazdit a ze do plechu sa nabije necistota su rovnako "kvalitne" rady.
ZahradnikAmater
27.08.18,18:59
Ak má gumy vyšší profil, tak aj na menšom disku môže byť rovnaký alebo väčší priemer celého kolesa, ergo aj pneumatiky.
Neviem ako užšia, ako hrubšia na profil určite nie ;) A to druhé prekrúcanie už nechám radšej bez komentára.... Neviem, koľko máš najazdené v rôznych podmienkach, že sa tak vyjadruješ.
vicktor
28.08.18,05:40
Nic neprekrucam, napisal si to zle. Najazdene mam dost, ale na tom nezalezi, bavime sa o priemere, sirke a vyske, co sa ucia skolaci bez naroku na vodicak.