rene
17.11.04,18:39
V roku 2003 sme mali vo firme krádež, pričom ukradli z pokladne hotovosť.
Polícia začala vyšetrovanie a v roku 2004 bolo prerušené, páchateľ samozrejme neznámy.

Ako to zaúčtovať v podvojnom účtovníctve?
Môžem dať ukradnutú hotovosť do nákladov ?
Keby mi dali z polície doklad, že pátranie bolo prerušené už v roku 2003, musím podávať dodatočné priznanie k DPPO ?
accad
17.11.04,22:04
Pravdepodobne by to malo byť zaúčtované na účet 582-Manká a škody, z daňového hľadiska by to potom bola pripočítateľná položka.
AntekaK
20.06.05,11:05
Ahojte, vrátim sa k uvedenej téme. Poradíme mi?
Mali sme krádež hotovosti z pokladne tento mesiac. Potrebujem v pokladničnej knihe zaúčtovať ukradnutú sumu. Z polície máme zatiaľ iba uznesenie, že bolo začaté pátranie. Ako mám postupovať?
Zuzana210
20.06.05,11:13
Neviem, či je to správne, ale ja by som si na to urobila inú analytiku v pokladni, alebo zaúčtovala ako nejakú "imaginárnu pohľadávku" na 378.
Jana Acsová
20.06.05,11:24
Krádež v pokladni by som v momente krádeže odpísal z pokladne do škôd, t.j. zápisom 582/211 (tak ako nižšie spomína Mudroš aj 549 je v PÚ aplikovateľný (nie je to exaktne riešené v postupoch, čo sa týka krádeže hotovosti. 582 uvádzam akosi zo zvyku).
Daňová uznateľnosť:
- ak máš hotovosť poistenú, v prvom kroku ti ide do daňových výdavkov čiastka vo výške prijatej poistenej náhrady,
- ak nemáš hotovosť poistenú, alebo ak nemáš vyjadrenie od polície "že prípad uzatvára lebo páchateľ je neznámy" - dovtedy je to daňovo neuznané,
- keď príde vyjadrenie polície - úprava daňového základu - náklad sa stáva daňovo uznaným t.j. ak ti príde vyjadrenie v roku 2006, v roku 2005 daňovo neuznaný náklad - daňovo uznané v roku 2006 (výnimku tvorí iba prípadné poistenie hotovosti, tak ako som uviedol v prvom bode).

Červene uvádzaný doplnený text oproti pôvodnému.
anto
20.06.05,11:25
Krádež nie je možné zúčtovať do nákladov na základe oznámenia polície, že bolo prerušené pátranie. Keby polícia oznámila, že pátranie bolo ukončené, tak áno. To sú potom náklady, ktoré ovplyvnia základ dane.
Ukradnuté peniaze je potrebné zaúčtovať v podvojnom účtovníctve ako škodu na účet nákladový, ktorý neovplyvní základ dane, teraz ma nenapadá číslo tohto účtu, v metodike pre účtovanie je tento účet uvedený. K tomu si môžeš priložiť ten výpis od polície.
AntekaK
20.06.05,12:28
Ďakujem.:o
mudroš
20.06.05,14:35
Neviem, či je to správne, ale ja by som si na to urobila inú analytiku v pokladni, alebo zaúčtovala ako nejakú "imaginárnu pohľadávku" na 378.
Ako pohľadávka sa účtuje "schodok peňažných hotovostí". § 11 ods. 1 postupov účtovania.
Krádež nie je schodok ale škoda. Má sa zaúčtovať na účet 549 / 211.
Daňovo to bude uznané v zdaňovacom období, v ktorombola políciou potvrdená skutočnosť, že škoda bola spôsobená neznámym páchateľom (§ 19 ods. 3 písm. g1) zákona o dani z príjmov).
Ak by páhateľ bol známy, potom by sa to muselo účtovať ako pohľadávka 378 / 211. Odpis tejto pohľadávky by bol uznaný iba v prípadoch uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) alebo i).
ormika
20.09.05,06:42
Keďže mám teraz ja prípad ukradnutej peňažnej hotovosti neznámym páchateľom, tak sa aj zaoberám účtovaním tohto prípadu. Prelúskala som súvsťažnosti a zistila som, že takáto krádež sa účtuje na účte 569 - Manká a škody na finančnom majetku. Vyslovene je tam napísané: "Na ťarchu účtu 569 sa účtujú manká a škody na dlhodobom majetku a krátkodobom finančnom majetku, napr. škody na pokladničnej hotovosti v dôsledku odcudzenia neznámym páchateľom." K tomu je pokec Daňové hľadisko: "Manká a škody na finančnom majetku sú daňovo uznaným nákladom len do výšky prijatej náhrady. Výnimkou sú nezavinené škody spôsobené živelnou pohromou alebo neznámym páchateľom na základe potvrdenia polície,ktoré sú uznaným daňovým nákladom v plnej výške."
Jana Acsová
20.09.05,06:50
Áno ... stretla som sa s účtovaním na 569/211 aj u Cenigovej.
ormika
20.09.05,07:05
A nie je to len u Cenigovej, ale aj v Poradcovi.
Jana Acsová
20.09.05,07:11
A nie je to len u Cenigovej, ale aj v Poradcovi.Číslo ... strana ... autor ... a je to potvrdené z viacerých zdrojov. Môžeme si to zahrnúť do špecifických operácií riešených v interných smeniciach.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ormika
20.09.05,07:14
Číslo ... strana ... autor ... a je to potvrdené z viacerých zdrojov. Môžeme si to zahrnúť do špecifických operácií riešených v interných smeniciach.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifTakže je to Dane, účtovníctvo - Vzory a prípady č. 6-7/2005 - súvsťažnosti. Vydáva Poradca, s. r. o., str. 271, 272 s odvolávkou na str.251, 252.
otázka
20.09.05,11:11
A ako sa zaúčtuje v JÚ, platca DPH:

1. V auguste-vykradnutie prevádzky, krádež tovaru a
hotovosti
medzitým vyšetrovanie=páchateľ neznámy
2. September-náhrada škody poisťovňou
KEJKA
20.09.05,13:16
krádež tovaru zaznamenať v pomocných knihách, navýšiť o DPH, DPH odviesť v zdaňovacom období, kedy došlo ku krádeži.
náhrada škody - zdaniteľný príjem, zaznačiť v pomocných knihách pre ZD je to irelevantné, lebo ak aj je vyššia škoda, neovplyvňuje to ZD.
bea
13.03.07,10:57
Krádež nie je možné zúčtovať do nákladov na základe oznámenia polície, že bolo prerušené pátranie. Keby polícia oznámila, že pátranie bolo ukončené, tak áno. To sú potom náklady, ktoré ovplyvnia základ dane.
Radili sme sa s inými účtovníčkami o krádeži a o tom, kedy je to daňový výdavok. A práve sme narazili aj na problém o potvrdení polície. Vo firme dostali vyrozumenie z polície,že zatiaľ páchateľa nenašli a konanie je prerušené. A teraz majú problém - je to adekvátny doklad o tom, že škodu nezavinil daňovník a bola spôsobená neznámym páchateľom? Už určite iný doklad z polície nebude. Len keby nejakým zázrakom tie ukradnuté veci našli :rolleyes:.
A teraz som našla tento starší príspevok. Je tento názor na základe konkrétneho prípadu, alebo ako?
V mojom prípade krádeže ako daňového výdavku je problémom aj to, že vyrozumenie polície prišlo v januári. A teraz máme rôzne názory, či je v tomto prípade krádež daňovým výdavkom r. 2006 alebo 2007.
Môj názor je taký, že až v r. 2007, nakoľko v zákone sa uvádza:
"g) škody nezavinené daňovníkom
1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou"
Čo si o tom myslíte?
bea
13.03.07,12:45
Posúvam ....
momaria
01.10.08,18:14
Oživujem túto tému. Klientovy boli odcudzené doklady s bankomatovou kartou a následne páchateľ vybral z bankového účtu finančné prostriedky. Krádež bola nahlásená na polícii a zatial je v šetrení.Klient nemá žiadne poistenie.Ako zaúčtovať krádež peňažných prostriedkov z bankového účtu v PU?
KEJKA
01.10.08,22:15
Oživujem túto tému. Klientovy boli odcudzené doklady s bankomatovou kartou a následne páchateľ vybral z bankového účtu finančné prostriedky. Krádež bola nahlásená na polícii a zatial je v šetrení.Klient nemá žiadne poistenie.Ako zaúčtovať krádež peňažných prostriedkov z bankového účtu v PU?
378/221 škoda - pohľadávka voči neznámemu páchateľovi
ilona
20.04.09,11:25
Chcem poprosiť o radu,ako je to z pohľadu DPH,keď odcudzili tržbu.Na páskach z registračnej pokladnice je niečo iné ako v pokladni.Ako to zaučtovať? Ďakujem
Tweety
20.04.09,11:32
Chcem poprosiť o radu,ako je to z pohľadu DPH,keď odcudzili tržbu.Na páskach z registračnej pokladnice je niečo iné ako v pokladni.Ako to zaučtovať? Ďakujem
Krádež hotovosti s dph nijako nesúvisí. V uvdenom prípade ide zrejme o schodok, a ten sa stále účtuje ako pohľ. voči zamestnancovi.
ilona
15.05.09,10:25
Ja som mala na mysli ukradnutú hotovosť.Išlo mi o to,či neexistuje nejaká výnimka,aby som z tržby nemusela odviesť DPH.Majiteľ nemá peniaze, ani ich nikdy neuvidí a ešte s ních musí odviesť štátu DPH.
azla
15.05.09,10:44
Ja som mala na mysli ukradnutú hotovosť.Išlo mi o to,či neexistuje nejaká výnimka,aby som z tržby nemusela odviesť DPH.Majiteľ nemá peniaze, ani ich nikdy neuvidí a ešte s ních musí odviesť štátu DPH.

Jedna strana mince.
Predali ste tovar, máte tržbu v peniazoch, máte príjem, treba ho zdaniť.
Ak by ste tovar predali na faktúru namiesto peňazí máte pohľadávku. Dph odvádzate.

Druhá strana mince.
Hotovosť za predaný tovar Vám bola odcudzená, ale to je už iný problém.

Pokladnička je zodpovedná za hotovosť.
Ak by pokladničke chýbala hotovosť (napr. ju neodvedie) - je to schodok, zaúčtuje sa ako pohľadávka voči hmotne zodpovednej osobe.

Ak tá hotovosť bola odcudzená - zaučtuje sa ako škoda, nie je to daňovo uznaný náklad.


...viem asi o čom rozmýšľaš, máš pocit, že si "bitá" z dvoch strán, ale nijaká výnimka neexistuje.:D
Môže byť prípad, že predaš na faktúru.
Odvedieš Dph a odberateľ Ti neplatí, neplatí ....ani Ti nikdy nezaplatí ....ale Dph si odviedla.

Pri nákupe tovaru bola Dph na vstupe odpočítana.
Pri predaji tovaru Dph sa musí odviesť. V podstate predajca odvádza Dph za všetkých svojich zákazníkov spoločne. (zákazníci zaplatili tú Dph v predajnej cene tovaru.)
ilona
19.05.09,12:37
Mala som presne to na mysli,že som " bitá " z dvoch strán,tak som skúšala či niekto niečo neporadí,viac hláv,viac rozumu.Ďakujem Vám.
Vladimír Ozimý
19.05.09,12:40
ja len podotknem pokiaľ došlo ku krádeži peňažnej hotovosti a máte zápis od polície že je páchateľ neznámy ide o daňový výdavok (§19 ods. 3 písm. g)
rogalo
11.06.10,16:13
Zo zberne, ktorú prevádzkujeme ako mandatár pre Tipos pri vlámaní bola odcudzená z uzamknutej bezpečnostnej pokladne-trezoru a v ňom uzamknutých príručných pokladničiek hotovosť-tržba. Poradí mi niekto ako mám postupovať pri účtovaní pokladne? Bežne zaúčtujem dennú tržbu ako príjem, vyplatené výhry ako výdaj. Máme uzatvorené poistenie na hotovosť, odcudzená suma neprekročila limit stanovený poistným a udalosť sme nahlásili do poisťovne, vlámanie a krádež vyšetruje kriminálka, polícia začala trestné stíhanie na neznámeho páchateľa. Ak má niekto skúsenosť prosím poradte, veľmi pekne ďakujem.
KEJKA
11.06.10,16:53
Zo zberne, ktorú prevádzkujeme ako mandatár pre Tipos pri vlámaní bola odcudzená z uzamknutej bezpečnostnej pokladne-trezoru a v ňom uzamknutých príručných pokladničiek hotovosť-tržba. Poradí mi niekto ako mám postupovať pri účtovaní pokladne? Bežne zaúčtujem dennú tržbu ako príjem, vyplatené výhry ako výdaj. Máme uzatvorené poistenie na hotovosť, odcudzená suma neprekročila limit stanovený poistným a udalosť sme nahlásili do poisťovne, vlámanie a krádež vyšetruje kriminálka, polícia začala trestné stíhanie na neznámeho páchateľa. Ak má niekto skúsenosť prosím poradte, veľmi pekne ďakujem.
máš asi JU, že?
tržbu účtuješ ako tržbu=príjem=POZD, výdaj ako výdaj.
Ukradnutú hotovosť ako VNZD / v PU pohľadávka voťi neznámemu páchateľovi/.
Ked bude pátranie uzavreté a budeš mať oznámenie z polície, tak to bude uznaná škoda pre daňové účely - výdaj.
rogalo
11.06.10,17:56
Nie, mám PU. Takže zaúčtujem v pokladni príjem-tržba, výdaj-vyplatené výhry, výdaj-výška odcudzenej hotovosti/D a MD-manká a škody. Takto to bude momentálne správne? Ostatné asi budem riešiť až potom keď bude trestné stíhanie uzatvorené a či nám poisťovňa uhradí odcudzenú hotovosť? Som z toho vlámania celkom vedľa, ešte som také niečo nezažila a nepredpokladala som, že sa takého niečoho dožijem a vôbec mi to nemyslí. Ďakujem Kejka za odpoveď.
KEJKA
11.06.10,19:06
Nie, mám PU. Takže zaúčtujem v pokladni príjem-tržba, výdaj-vyplatené výhry, výdaj-výška odcudzenej hotovosti/D a MD-manká a škody. Takto to bude momentálne správne? Ostatné asi budem riešiť až potom keď bude trestné stíhanie uzatvorené a či nám poisťovňa uhradí odcudzenú hotovosť? Som z toho vlámania celkom vedľa, ešte som také niečo nezažila a nepredpokladala som, že sa takého niečoho dožijem a vôbec mi to nemyslí. Ďakujem Kejka za odpoveď.
v pokladni príjem-tržba, ................211/604,
výdaj-vyplatené výhry,................ 378 (?)/ 211
výška odcudzenej hotovosti ...........378 / 211. na manká a škody až po uzavretí prípadu ..........549/378
rogalo
12.06.10,06:37
V pokladni sme boli zaťažený otvoreným balíčkom zrebov v hodnote 100,00 €, zamestanec predal zreby v hodnote 25,00 €.Táto čiastka bola v odcudzenej hotovosti. Pri zúčtovaní za predaj celého balíčka mi zamestnanec odvedie do pokladne 75,00 € ? Je to tak, nechcela by som ešte poškodiť zamestnanca, už v súvislosti s vlámaním je to na neho dosť. Kejka prosím potvrd mi to. Ďakujem a prajem príjemný víkend.
Tweety
12.06.10,08:18
V pokladni sme boli zaťažený otvoreným balíčkom zrebov v hodnote 100,00 €, zamestanec predal zreby v hodnote 25,00 €.Táto čiastka bola v odcudzenej hotovosti. Pri zúčtovaní za predaj celého balíčka mi zamestnanec odvedie do pokladne 75,00 € ? Je to tak, nechcela by som ešte poškodiť zamestnanca, už v súvislosti s vlámaním je to na neho dosť. Kejka prosím potvrd mi to. Ďakujem a prajem príjemný víkend.
A prečo by mal zaplatiť 75€ keď tie žreby nepredal?
KEJKA
12.06.10,08:43
V pokladni sme boli zaťažený otvoreným balíčkom zrebov v hodnote 100,00 €, zamestanec predal zreby v hodnote 25,00 €.Táto čiastka bola v odcudzenej hotovosti. Pri zúčtovaní za predaj celého balíčka mi zamestnanec odvedie do pokladne 75,00 € ? Je to tak, nechcela by som ešte poškodiť zamestnanca, už v súvislosti s vlámaním je to na neho dosť. Kejka prosím potvrd mi to. Ďakujem a prajem príjemný víkend.
Boli odcudzené žreby za 72 75 €? Čiže je to súčasť škody.
Prečo to má znášať zamestnanec, on predsa škodu nespôsobil?
rogalo
12.06.10,13:33
Bola odcudzená hotovosť za predané zreby vo výške 25.00 € - to je súčasť škody a ostatné zreby v sume 75,00 € neboli odcudzené takže ich zamestnanec predá a odovzdá mi tržbu len v tejto výške aj kedˇbol zaťažený hodnotou všetkých zrebov? Dievčatá potvrdte mi to, alebo ma opravte. ĎAKUJEM
KEJKA
12.06.10,13:58
nerozumiem, čo myslíš tým, že bol zaťažený......
vari už v pokladnici mal dopredu nahodenú tržbu 100EUR, hoci de facto predal len 25 EUR?
podľa zadania, je škoda hotovosť včítane tržby 25EUR za predané žreby (momentálne na 378MD, budúca škoda na 549)
a tržby 75 EUR po predaji žrebov bude normálna tržba a príjem do pokladnice. Hotosť zam-ec odovzdá tebe ako píšeš.
rogalo
12.06.10,17:18
Ano, v ten deň kedy otvára cez terminál nový celý balíček ešte pred začatím predaja je zberňa zo strany TIPOS-u vo faktúre zaťažená celou hodnotou balíčka a účtujeme to dopredu do pokladne. A až keď predá celý balíček odovzdá mi peniaze a otvára ďalší. Samozrejme vedieme evidenciu kedy boli balíčky žrebov otvorené a na druhej strane mu potvrdím keď mi dá hotovosť, že za ne odovzdal peniaze
KEJKA
12.06.10,18:38
tak potom hotovosť podľa pokladnice treba o 75 EUR znížiť, lebo reálne tam tie peniaze neboli. Dostaneš ich po predaji žrebov.
Čiže výška škody-pohľadávky z krádeže bude o 75 EUR nižšia.
rogalo
13.06.10,08:09
Kejka, ďakujem za informácie a ešte to všetko prejdem z naším účtovníkom.
Reve
16.06.10,06:59
ZDravím,
mala by som veľkú prosbu - mali sme krádež v ZŠ a bola okrem iného ukradnutá aj hotovosť s pokladničkou. Otázka je je povinná riaditeľka, ktorá ju mala odloženú (museli zničiť 4 dverí, kým sa k nej dostali) vrátiť peniaze ? Rieši to polícia - neznámy páchateľ. Oficiálne totiž pokladňu v škole nemáme, len si tam zhromažduje prostriedky kým ich donesie na obec.
Prosím poraďte.
Ďakujem
Reve
lenkak
16.12.10,22:51
Firme ukradli celý trezor. Boli tam peniaze a stravné lístky.
Firma je síce platcom dph, ale pri hotovosti dph neberiem do úvahy. Je to tak aj pri SL? SL nie sú tovarom, sú pre zamestnancov.
Budem to účtovať ako
poníženie pokladne - hotovosť
poníženie pokladne - SL
a zároveň ako výdavok NZD - škoda?
Zatiaľ sa to vyšetruje a momentálne nie je zatiaľ žiaden zápis od polície.
A polícia neuzistí páchateľa a dá potvrdenie o tom, potom preúčtovať z VNZD na VOZD?
ďakujem.
azla
17.12.10,12:33
Všetko si správne popísala.
Je to škoda a VOZD bude iba po potvrdení polície.
Ak si v PU tak, ide o fin. škodu - účet 569.
lenkak
17.12.10,20:36
Ďakujem za potvrdenie.
psps
08.02.11,10:50
Znovu otváram túto tému. Nám ukradli hotovosť aj s pokladničkou, ktorá mala byť zamknutá v šuflíku. Zamestnankyňa si odskočila, nezamkla dvere a zrejme nezamkla ani šúflík. Neboli vylámané zámky a všimla si to až o pár dní. Zamestnankyňa má podpísanú hmotnú zodpovednosť, kde sa zaväzuje uhradiť schodok v plnej výške. Môžem jej to dať k náhrade v plnej výške alebo len do výšky 4-násobku priemernej mesačnej mzdy?
Jej poistka sa na to nevzťahuje. Polícia ešte len začala vyšetrovanie a zrejme nikoho nenájdu.
Môžem to účtovať takto?
ak by si zamestnankyňa uznala chybu -výdaj z pokladne 335/211 a splácanie zamestnankyňou 335/331
ak by neuznala - výdaj 378/211 a po vyjadrení polície 569/378
Chobot
08.02.11,11:10
Znovu otváram túto tému. Nám ukradli hotovosť aj s pokladničkou, ktorá mala byť zamknutá v šuflíku. Zamestnankyňa si odskočila, nezamkla dvere a zrejme nezamkla ani šúflík. Neboli vylámané zámky a všimla si to až o pár dní. Zamestnankyňa má podpísanú hmotnú zodpovednosť, kde sa zaväzuje uhradiť schodok v plnej výške. Môžem jej to dať k náhrade v plnej výške alebo len do výšky 4-násobku priemernej mesačnej mzdy?
Jej poistka sa na to nevzťahuje. Polícia ešte len začala vyšetrovanie a zrejme nikoho nenájdu.
Môžem to účtovať takto?
ak by si zamestnankyňa uznala chybu -výdaj z pokladne 335/211 a splácanie zamestnankyňou 335/331
ak by neuznala - výdaj 378/211 a po vyjadrení polície 569/378

Keď má podpísanú hmotnú zodpovednosť, tak hradí v plnej výške.
psps
08.02.11,20:37
Keď má podpísanú hmotnú zodpovednosť, tak hradí v plnej výške.
No zbohom, teraz mám psychologickú otázku: Ako jej to vysvetlím?
Každopádne moc ďakujem.
Účtovanie je v poriadku?
Adiks
08.02.11,20:52
No zbohom, teraz mám psychologickú otázku: Ako jej to vysvetlím?
Každopádne moc ďakujem.
Účtovanie je v poriadku?
Nie je, ak sa jej to bude zrážať zo mzdy účtovný predpis je 331/335.
KEJKA
08.02.11,22:44
podľa mňa musí chybu uznať a písomne súhlasiť so zrážkami zo mzdy. Inak súhlasím.
Chobot
09.02.11,07:41
No zbohom, teraz mám psychologickú otázku: Ako jej to vysvetlím?
Každopádne moc ďakujem.
Účtovanie je v poriadku?

Účtovanie neviem povedať. A koľko jej ukradli?

Nemáte ako firma nejaký interný predpis na hotovosť v pokladni? My máme určený aj limit na hotovosť v pokladni, tuším max 500 EUR. Viac v pokladni nesmie byť.
psps
09.02.11,19:12
Účtovanie neviem povedať. A koľko jej ukradli?

Nemáte ako firma nejaký interný predpis na hotovosť v pokladni? My máme určený aj limit na hotovosť v pokladni, tuším max 500 EUR. Viac v pokladni nesmie byť.
Limit stanovený nemáme. Keby bol limit len nejakých 500, tak by zamestnanci museli chodiť do banky aj 3 krát za deň. Je to na ich uvážení, ale musia chodiť každý piatok do banky. Mala tam okolo 7000,-E
Chobot
10.02.11,08:51
Limit stanovený nemáme. Keby bol limit len nejakých 500, tak by zamestnanci museli chodiť do banky aj 3 krát za deň. Je to na ich uvážení, ale musia chodiť každý piatok do banky. Mala tam okolo 7000,-E

A na čo potrebuje firma takú obrovskú hotovosť?

A keď už máte takú hotovosť v pokladni, tak by bolo na mieste lepšie zabezpečiť nielen pokladňu, ale aj miestnosť. A vôbec, na takú hotovosť by bolo najlepší sejf, aspoň tak 500 kg ťažký a nie držať tak vysoký obnos peňazí v šuflíku v pokladníčke. Malá pokladníčka nie je bezpečná, veď to ju zoberie niekto celú a potom má čas ju otvoriť. Myslím, že firma podcenila bezpečnosť. u nás je príručná pokladňa uložená ešte v trezore, keď sa práve nevyplácajú nejaké peniaze.

No, bude to pre ňu dosť ťažké. Aj ona podcenila ľudí a príliš sa spoliehala na ich čestnosť. Asi bude veľmi nešťastná, keď to bude musieť splácať. Nečudoval by som sa, keby odmietla ďalej spravovať príručnú pokladňu.
psps
11.02.11,15:08
Ona tú hotovsť nepotrebuje, ona ju len od zákazníkov zbiera a potom odovzdáva do banky. No niekto si fajn zarobil, pochybujem, že polícia niečo nájde, hoci máme podozrenie, mohol to byť bývalý zamestanec, ktorý ževraj neodovzdal kľúče alebo zákazník ktorý v ten deň vložil dosť veľkú hotovosť alebo aj ona sama. Pre firmu to nieje až taká strata, ale pre ňu...No uvidíme, ako slepý povedal.
Každopádne dakujem za odpovede.
KEJKA
11.02.11,15:09
ak to pre firmu až taká strata nie je, tak prečo to v plnej výške vymáhate od nej?
Chobot
11.02.11,15:13
ak to pre firmu až taká strata nie je, tak prečo to v plnej výške vymáhate od nej?

Ako z princípu. Potok ktokoľvek po nej (alebo aj ona) by v budúcnosti mohli predstierať krádež a zarobiť na tom...:rolleyes::cool:
KEJKA
11.02.11,17:22
no ale na druhej strane plno príspevkov o tom, aká je ona chuderka a ako sa jej to vysvetlí........ blabla. načo potom si robiť starosti, ak to z princípu musí zacvakať. /i ked samozrejme súhlasím, že to má uhradiť/.
Dnes som tiež stála pred dilemou, či zamestnankyni zosobniť pokutu, ktorú dostal môj klient a povedala som si, že áno.
Nesiem zodpovednosť, preto to zacvaká moja firma, ale ani ona nie je bez viny, svoje povinnosti má určené a ked nestíha, má oznámiť - všetko je riešiteľné. Je to ľúto aj mne, ale bola to jej nezodpovednosť, že nedodržala termín.
IVETA N
23.05.11,12:09
my máme obdobný problém ale z účtu nám bolo ,,hekermi,, minulý týždeň odcudzených 13000 eur,Výšetruje to polícia.Teraz máme zaplatiť 700 eur DPH momentálne nemáme na účte ani cent poraďte či sa dá na DÚ odložiť zaplatenie DPH a akým spôsobom.

IvetaN
dadika22
29.06.11,11:39
Dobrý deň, u nás je tiež tento problém práve aktuálny. Z pokladne bola odcudzená hotovosť, dvere boli vypáčené, páchateľ zatiaľ neznámy. Mňa by však zaujímalo, či náklady, ktoré sme vynaložili na opravu dverí, zámku a zárubne sú daňovo uznateľné. Opravili sme si to vo vlastnej réžii.
Tweety
29.06.11,11:41
Dobrý deň, u nás je tiež tento problém práve aktuálny. Z pokladne bola odcudzená hotovosť, dvere boli vypáčené, páchateľ zatiaľ neznámy. Mňa by však zaujímalo, či náklady, ktoré sme vynaložili na opravu dverí, zámku a zárubne sú daňovo uznateľné. Opravili sme si to vo vlastnej réžii.
ÁNo, sú.
dadika22
30.06.11,06:17
ÁNo, sú.

Ďakujem Tweety :) sú teda daň. nákladom bez obmedzení? Myslím tým to, že ak do konca roka nebudeme mať potvrdenie od polície, že páchateľ je neznámy...
KEJKA
30.06.11,16:56
je to bežná oprava.
dadika22
04.11.11,11:41
Možno niekomu pomôže toto Stanovisko drsr ku krádeži z pokladne:


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods.3 písm.g) bod 2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov škody nezavinené daňovníkom spôsobené neznámym páchateľom sú daňovým výdavkom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou. Zákon o dani z príjmov osobitne neupravuje, akým spôsobom má polícia túto skutočnosť potvrdiť. Ak teda z uznensenia polície o prerušení trestného stíhania vplýva, že páchateľ je neznámy, ide o potvrdenie skutočnosti, na základe ktorej je zaúčtovaná škoda aj daňovo uznaným výdavkom.

Váš dopyt:

Podávam dopyt ohľadne krádeže peň. hotovosti z pokladnice účtovnej jednotky.
V účtovnej jednotke došlo ku krádeži peňažnej hotovosti z pokladnice. Krádež bola hlásená polícii. Následne polícia po šetrení zaslala po 3 mesiacoch účtovnej jednotke Uznesenie, s vyjadrením citujem: "Trestné stíhanie za prečin krádeže, ktorého sa dopustil doposiaľ nezistený páchateľ p r e r u š u j e m, nakoľko sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie voči určitej osobe."
Ďalej citujem: "Vzhľadom k tomu, že sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe, bolo potrebné rozhodnúť tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia."

Je tento doklad (Uznesenie z polície) postačujúcim dokladom k posúdeniu škody v zmysle §19 ods.3 písm. g) zák. o dani z príjmov a je ho možno uznať za daňový výdavok?
magdulka
16.05.12,11:19
Ahoj, Poraďáci. Prosím o radu. Ukradli mi firemnú platobnú kartu a vybrali z účtu peniaze. Krádež sme nahlásili na polícii. Ako správne zaúčtovať manko? Zatiaľ je to len výber hotovosti z účtu 261/221. Mám tie peniaze vložiť do pokladne a zaúčtovať 549/211 alebo nejako inak? S týmto som sa ešte nestretla a nikde sa to ani nespomína. Ďakujem.
KEJKA
16.05.12,12:15
Ahoj, Poraďáci. Prosím o radu. Ukradli mi firemnú platobnú kartu a vybrali z účtu peniaze. Krádež sme nahlásili na polícii. Ako správne zaúčtovať manko? Zatiaľ je to len výber hotovosti z účtu 261/221. Mám tie peniaze vložiť do pokladne a zaúčtovať 549/211 alebo nejako inak? S týmto som sa ešte nestretla a nikde sa to ani nespomína. Ďakujem.
do pokladnice predsa nebudeš vkladať fiktívne peniaze.
preúčtuješ interným dokladom - priložíš k nemu hlásenie - z 261 na 549
alebo
počkala by som na vyjadrenie polície a predbežne, len na základe ohlásenia krádeže účtovanie 378/261
alebo 378/221 /ak si vieš účtovný záznam opraviť, pričom 378-pohľadávka voči nezn.páchateľovi
a neskôr na základe vyjadrenie polície, uzavretia, prerušenia nový ID 549/378.
fortunka
03.11.12,08:48
Dobry den,
v maji nam vykradli auto a majitelovi ukradli okrem ineho cca 4000EUR trzbu. Prave mi prislo rozhodnutie, ze prerusuje paranie nakolko sa nezistilo dostatocne mnozstvo dokazov voci urcitej osobe (aj ked samozrejme nasli elektroniku, ktoru ukradli, ale v kocurkove staci povedat ze v meste 200km od miesta cinu isiel nejaky ujo okolo a predal mi ipad za 100Eur a hned aj laptop za 200Eur... no a vsetci mu verime :) ). Elektronika sa nam vratila, peniaze samozrejme nie.
Ako to mam zauctovat v JU? Resp. aky je to bude pre mna vydavok? Je to danovo uznatelny "naklad" alebo nie?
KEJKA
03.11.12,09:19
je to VNZD na základe rozhodnutia - páchateľ neznámy, tú škodu=hotovosť máš predsa v tržbách, t.j. POZD...som sa preklepla v skratkách, prepáč, správne má byť
je to VOZD na základe rozhodnutia - páchateľ neznámy, tú škodu=hotovosť máš predsa v tržbách, t.j. POZD.
fortunka
03.11.12,09:32
no ved prave, trzby su POZD a teraz mam super nedanovy vydavok... :( Idem to teda zuctovat.
KEJKA
03.11.12,18:43
prepáč, opravila som sa............. VOZD
no ved prave, trzby su POZD a teraz mam super nedanovy vydavok... :( Idem to teda zuctovat.
fortunka
05.11.12,10:41
:)))) super! Idem to opravit :)))
misa
09.03.13,20:08
Prosím Vás, nám ukradli hotovosť v r. 2011, účtované na 549/211, pripočítateľná položka v daň.priznaní. Páchateľ sa však našiel (kamery ho usvedčili) a v roku 2012 máme z polície obžalobu aj trestný rozkaz voči obvinenému. Čo s tým mám urobiť účtovne a daňovo? Pohľadávka voči obvinenému... a ďalej? Ďakujem.
KEJKA
09.03.13,20:11
Zauctovala by som 378/648 odpočitateľná položka
pohľadávka voči pachateľovi.
Podľa mna ste tu škodu zaúčtovali priskoro a teda nesprávne. Vyšetrovanie nebolo uzavreté.
misa
09.03.13,20:12
Ano, az teraz ked to riesim som si uvedomila ze na 549 to este nemalo byt. Dakujem za odpoved.
azla
10.03.13,18:35
Podľa môjho názoru, každé odcudzenie sa musí zaučtovať hneď, bez ohľadu na vyjadrenie polície. Odcudzenie hotovosti má byť správne vo finančných nákladoch. 569/211.
Ak v roku 2011 ešte nebola k dispozícii správa z polície, tak sa aj muselo vyhodnotiť daňovo iba ako nedaňový výdavok a PP V DP.

Až v roku 2012 majú výsledok, preto sa naučtuje pohľadávka voči známemu pachateľovi 378/668. (kvôli reciprocite účtov N a V/
Účet 668 bude nedaňový výnos OP v DP, lebo prislúha k výdavku, ktorý bol nedaňový.
KEJKA
10.03.13,20:06
do vyjadrenia polície sa neúčtuje o škode, ale o pohľadávke hoci aj voči neznámemu páchateľovi, tak to malo byť účtované. Súhlasím s účtom 569, ale až v roku, ked polícia uzavrie prípad.