dusanm12
15.08.18,15:14
Dobry den,som zenaty,otec dvojrocnej dcerky. Som zamestnanec firmy. Zamestnavatel mi dava prikazom chodit do prace v sobotu. Chcem sa spytat ci ma na to pravo,nakolko v zakonniku prace je uvedene,ze muz trvale sa starajuci o dieta do 3 rokov musi suhlasit. Len neviem nikde najst definiciu "trvale sa starajuci" .
veronikasad
15.08.18,14:17
manželka je na rodičovskej dovolenke ?
dusanm12
15.08.18,14:34
Ano manzelka je na rodicovskej,s tym,ze od oktobra nastupujem na rodicovsku ja.
jslancik
15.08.18,14:36
povedal by som, že väčšina mužov s dieťaťom do 3 rokov je zúfale osamelá. aj keď žijú v manželstve či vzťahu.
veronikasad
15.08.18,14:43
Budeš poberať materské alebo rodičovský príspevok v súbehu s výkonom práce ?
dusanm12
15.08.18,14:57
len znova : muz trvale sa starajuci o dieta.. nie je to definovane,zamestnavatel si to moze vysvetlit ako chce on,nie?
veronikasad
15.08.18,14:59
pýtaš sa na obdobie do nástupu tvoju rodičovskú dovolenku ?
dusanm12
15.08.18,15:08
materske budem poberat v subehu s vykonom prace.
dusanm12
15.08.18,15:20
Ano zaujima ma obdobie pred nastupom na rodicovsku. Proste nerozumiem tomu pojmu muz trvale sa starajuci o dieta. Ci to nie je podmienene niecim alebo ci je to normalny stav ked obaja rodicia ziju v jednej domacnosti s dietatom aj ked je matka na rodicaku
veronikasad
15.08.18,15:22
googlila som, nič rozumného okrem definície v zákonníku práce som nenašla. Skús napísať dotaz na Inšpektorát práce ...
buchač
15.08.18,15:27
Hm...a čo ti nie je jasné ?

Do nástupu na materskú budeš makať jak fretka...
Tweety
15.08.18,15:30
Manželka je starajúcou sa osobou o dieťa, keďže je na RD, nie ty ako otec. Ty budeš v momente, keď nastúpiś na RD. Takže nadčasy môže prikázať.
veronikasad
15.08.18,15:38
Juraj, možno súd by mal iný názor. Našla som uznesenie českého súdu, ktoré sa síce týka skrátenia pracovného času - bolo v prospech zamestnanca ...
dusanm12
15.08.18,15:42
takze ja ked pracujem sa nestaram? :-) starostlivost o dieta predsa nie je podmienena rodicovskym prispevkom.
dusanm12
15.08.18,15:44
ved definicia toho pojmu :-)
buchač
15.08.18,15:49
Veronka
Tak Ti poviem, ako to ja vidím....hentú otázku.

1. Podľa mňa ide o vychcanosť v každom ohľade zo strany zadávateľa
2. Podľa mňa sa táto otázka vyvinie úplne inak....už teraz k tomu smeruje.
Tweety
15.08.18,15:51
Nepísala som o RP ale RD. §166 ZP 2.Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.
dusanm12
15.08.18,15:52
Ty vychcanost :-) nerozumiem jednoducho tomu paragrafu a chcem len jeho vyklad :-)
dusanm12
15.08.18,16:06
ok :-) ale ja mam konkretnu otazku proste par.164 3.odsek. co je to muz trvale sa starajuci o dieta? co si mam pod tym predstavit,kde je to zadefinovane ? :-)
dusanm12
15.08.18,16:21
ale v ktorom zakone alebo kde je toto napisane,ze ked je matka na rd tak je starajucou sa osobou? lebo manzelka pracuje tiez.
Tweety
15.08.18,16:22
Ak pracuje, nemôže byť zároveň na RD. Iba poberá RP a to nie je jedno a to istė.
dusanm12
15.08.18,16:47
Moze :-) ale to sme odbocili.ale dakujem
profesional
15.08.18,22:11
Toto nie je pravda. Za osobu starajúcu sa ide vždy automaticky u tej osoby, ak s touto osobou žije v spoločnej domácnosti a tejto osobe vyplýva zákonná vyživovacia povinnosť. Tj. otec dieťaťa žijúci s ním v spoločnej domácnosti je vždy starajúcou sa osobou, a to bez ohľadu na to, či matka dieťaťa je alebo nie je na RD. Asi by si si mala naštudovať základy práva.
profesional
15.08.18,22:14
Zamestnávateľ ti v tomto príade bez tvojho súhlasu nadčas nariadiť nesmie.

V zmysle práva si otcom starajúcim sa o dieťa mladšie ako 3 roky.

Si rodič starajúci sa o dieťa, lebo s ním žiješ v spoločnej domácnosti a máš voči dieťaťu zákonnú vyživovaciu povinnosť.
profesional
15.08.18,22:16
Veď nemusí byť osamelý Príslušná časť je oddelená čiarkou. Kým je otcom dieťaťa do 3 rokov a žije s ním v spoločnej domácnosti, spadá pod zákonnú definíciu obmedzenia.
buchač
16.08.18,05:25
Nič nezmení môj názor, že ide o vychcanosť (a to som ešte slušný).

Dotyčný ide od októbra na materskú ?
Jeden mesiac nevydrží ?
Málo dostane zaplatené za presčas ?
Alebo jeho stará viac zarobí, že on musí plienky meniť ?
Ešte aj kojiť bude ?????

Vychcanosť jak mraky.

P.S.:
Po nástupe otca na kojenie bude potom matka osamelá ? ;)
profesional
16.08.18,05:58
Využívať práva a režim daný zákonom sa nevola vychanosť ale očakávané a vyžadované správanie. Inak by zákon stanovil iný režim alebo inú sústavu práv a povinností. Každý má právo konať podľa toho ako chce, kým neporušuje zákon. To, že sa chlap rozhodne ísť na materskú je jeho vec a vec jeho rodiny. Keby to bolo nesprávne, zákon by to neumožnil. To, že niekto koá spôsobom ako vyžaduje alebo umožňuje zákon nie ke vychcanosť. Je to sloboda rozhodovania. Nepoznáš ich rodinnú situáciu a rovno odsudzuješ a to pre istotu rovno za to, že dodržiava zákon. Viem, že ty si zástancom pseudoanarchie, kde ľudia majú kašlať na zákony a konať v súlade s tvojou osobnou morálkou a tvojim osobným presvedčením, i ak sa stanú objektom odsúdenia. Už by si mal prestať s posudzovaním a súdením ľudí bez dostatku informácií a len za to, že konajú v súlade so zákonom a na jeho základe, avšak v rozpore s tvojím osobným akýmsi vnútorným presvedčením. Ako môžeš mať radosť zo života, keď všetkých odsudzuješ a posudzuješ? Čo tak dopriať ľuďom právo na slobodu rozhodovania, kým neporušujú zákon?
buchač
16.08.18,09:13
Hm...takže asi takto :

1. neodsudzujem, ale konštatujem

2. nie som zástancom anarchie !!!
Akurát som nespokojný s daným stavom v oblasti zákonov.
- Tých je viacero a rozhodne nie som na Slovensku sám, ktorý na zákony nadáva...nadáva sa na zákony, na prokuratúru, na súdy, na právnikov....
- Keby som na zákony kašľal, tak by som bol dávno v base za ublíženie na zdraví...a aj za iné trestné činy.

3. Súdim a či nie ?
Požiadam...nechaj na mne, čo ja odsúdim a čo nie...a ešte stále ma môj úsudok nesklamal.

4. Radosť u života ?
Kuwa...keby mal každý takú radosť zo života ako ja ??
Kúúúwa, bolo by oveľa krajšie na svete...a aj na Porade.
Niekedy mám pocit, že som v nejakom domove sociálnych služieb, prípadne v blázinci...ako keby bol každý (česť výnimkám) napraškuvaný opiátmi na ukľudnenie.
alaya1
16.08.18,09:20
buchac, co furt riesis, ze tebe sa to nepaci. kym je to v medziach zakonom danych moznosti, je jeho vec, ci to vyuzije. Pre teba je pravnik, psycholog, VS vzdelani clovek studujuci zadarmo, zamestnanec, ktory chce vyuzit svoje pravo, potom badatel jak cervene sukno pre byka..... Kandiduj na poslanca do NR SR - davaj navrhy na zmeny zakonov podla tvojich predstav. Tu len buzerujes ludi. ..asi tak.
Dáša_
16.08.18,09:49
a zaujímavé, že mu nevadia výsluhové dôchodky :D, ale invalidné by bral....
buchač
16.08.18,09:52
alaya....zabudla si na tých buzerantov - psíčkarov.

...a nauč sa už konečne čítať (ty absolventka dvoch VŠ) aj to, čo som nenapísal.
LEBO nečítaš s porozumením...by si mala vrátiť školné. Ale aké vlastne, keď si zadarmo študovala ?

P.S.:
Nabudúce ti pripomeniem, že riešiš to, čo sa tebe nepáči...a následne buzeruješ oponentov.

Kuwa....nemám si pýtať povolenie na to, čo píšem ?
buchač
16.08.18,10:00
Dáša_ (Dnes 12:49) a zaujímavé, že mu nevadia výsluhové dôchodky , ale invalidné by bral....
===================
Dáška...akože ja ?

Tak to teda prŕŕŕŕŕ.
Na invalidite (na plnom invalidnom dôchodku) som mohol byť už pekných pár rokov.
Ver - never...odmietol som ju a makal som ďalej.

Nárok na výsluhový dôchodok som si odkrútil.
Beriem už aj zo Sociálky.
....a ?
====================


Vrátim sa k zadávateľovi.
Mne je jedno, či ide na materskú alebo nech si ide aj do hája.
Mňa ZARÁŽA to, že mesiac pred nástupom na MD sa teraz realizuje.

...a s tým súvisia aj tie ostatné aspekty ...
Capisci ?
Taynee
16.08.18,11:03
Dostal si relevantnu odpoved od JUDr. Milana Ficeka.
Dáša_
16.08.18,11:28
Ja to chápem. Aj tomu rozumiem, čo sa ti nezdá. Moja prvá reakcia bola tiež taká. Lenže potom som si preštudovala, čo je v zákone napísané, ako to je napísané a musím uznať, že zadavateľ má pravdu, naozaj si môže nárokovať podľa ZP takéto úľavy. Keb ysom bola matka na materskej a chlap by ostával každý den na nadčase, tak veru neviem, či by som si vybrala radšej viac peňazí, alebo chlapa doma. Rodičia sú obaja. A sú deti, ktoré dajú zabrať aj trom...

Sú iné veci, ktoré mi v tomto štáte vadia oveľa viac... Aj keď sú občas podľa zákona
buchač
16.08.18,11:42
Ja neverím.....niekto ma pochopil ???
Zíram jak Vizír..;) :D

Nikde nevidím, že ide o každodenný nadčas...ide len o sobotu.

Môj zať je nadšený, ak môže ísť na nejaký presčas, vloženú smenu, alebo v sobotu do roboty.
Lebo prečo ? Lebo si kuwa solídne zarobí. ;)
Dcéra doma na materskej a dve deti na krku.


---------------------------
A včul trochu inak. Toto si si všimla ? Všimla si to aj alajuška ??? Všimol si to aj profesional ???

" Tweety (Včera 19:22) Ak pracuje, nemôže byť zároveň na RD. Iba poberá RP a to nie je jedno a to istė.

dusanm12 (Včera 19:47) Moze :-) ale to sme odbocili.ale dakujem "

Čo to znamená ?
Nemám náhodou tú pravdu o vychcanosti ???

Kuwa, že mám...jak oči !!!
Katy a R
16.08.18,11:55
Juraj, naozaj si už nechaj tie kecy o vychcanosti, svoj názor si si napísal - to je OK, (aj keď zadávateľovi figu pomohol - lebo chcel definíciu). Sa čuduješ, že sú aj takí manželia a oteckovia, ktorí si dovolia odmietnuť nadčasy kvôli deťom? Je veľa vecí, o ktorých nemáš ani šajnu - a neznamená to, že sú zlé ;)
Ja za seba môžem len toľko - že takéhoto manžela a otecka môžme naozaj len závidieť :)
alaya1
16.08.18,13:35
Vies co buchac, mna tvoje urazky, zavist a zloba absolutne neirituju. Kecas do tem, o ktorych nemas sajnu, urazas ludi , ktori zadaju otazly. Odbornu odpoved dat nevies. Tak si aspon pourazas a aj zazelas inym smrtelnu chorobu. To si ty. Boss Porady :)
buchač
16.08.18,14:20
Si ženatý ? SI !
Si osamelý ? NIE !
Výsledok z nižšie uvedeného je potom jasný.
-------------------------------

Zákonník práce však obsahuje určité obmedzenia, a to:

Tehotné ženy, ženy alebo muži trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelé ženy alebo osamelí muži, ktorí sa starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, môžu byť zamestnávaní prácou nadčas len s ich súhlasom. Rovnako aj pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.

Osamelosť sa posudzuje podľa § 40 Zákonníka práce . Je to zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena. Okrem toho sa za osamelého zamestnanca považuje aj osamelý muž alebo žena z iných vážnych dôvodov.

http://www.epi.sk/odborny-clanok/Pra...-sa-o-deti.htm
profesional
16.08.18,16:16
Kde je odpoveď od Ficeka?
buchač
16.08.18,17:43
Taynee...máš veľké plus a bingo.

Pre ostatných, ktorí do mňa rúbali statočne mám informáciu, ktorú som naznačil v komentároch ku svojmu príspevku.
Moje komentáre boli účelovo provokačné.
Tieto situácie sa na Porade bežne opakujú...dávajú sa tu otázky z iných linkov
-----------------------------
ALE aby som nekecal, viď citáciu :

Podotázka: Môžem odmietnuť prácu nadčas? (Pracovné právo)

Dobrý deň, som ženatý, otec dvojročnej dcérky. Som zamestnanec firmy. Zamestnávateľ mi dáva príkazom chodiť do práce v sobotu. Chcem sa spýtať, či ma na to právo, nakoľko v zákonníku práce je uvedené, že muž trvalé sa starajúci o dieťa do 3 rokov musí súhlasiť. Len neviem nikde nájsť definíciu "trvalé sa starajúci".
https://ficek.sk/mozem-odmietnut-pracu-nadcas-16976

-------------------------------

P.S.:
Predchádzajúce komentáre k svojmu príspevku som vymazal ja...dôvody nešpecifikujem.
buchač
16.08.18,17:45
Je to LEN tvoj právny názor.
JUDr. Ficek ho má iný.
dusanm12
20.08.18,07:00
A vlastne toto som potreboval vediet :-) dakujem velmi pekne
buchač
20.08.18,08:14
Jasne, ze TOTO si chcel pocut.
Otazkou je, ze ci nieco podobne bude akceptovat aj zamestnavatel tvojej manželky, ked bude potrebovat, aby robila nejaký nadčas.
Ono so systémom vydrbes len raz, potom nasleduje tvrdý pár.
dusanm12
21.08.18,06:42
ale to uz asi nie je tvoja starost majsterko,nie? :-)
buchač
21.08.18,08:16
Hm...
1. Mam dojem, ze je jasné, kto je autorom tejto témy.
2. Tvoja baba je majsterko
3. Pevne dúfam, ze na ten odrb doplatite...ze stara bude makat nie iba soboty, ale aj nedele.
Katy a R
21.08.18,08:28
Juraj - sám si citoval ZP ".... ženy alebo muži trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 3 roky ... "
Aj keď už si niečo vymazal, aký máš furt problém s odrbmi? ak nebudú chcieť robiť nadčasy - tak ich nikto nedonúti - ani jedného ;) Je to s kostolným poriadkom - a medzi nimi a ich zamestnávateľmi - nás do toho nič. :) :)
buchač
21.08.18,09:50
OT

Reagoval som LEN na toho majsterka.
Inak by som nechal tak.