sanca
15.08.18,18:57
Zdravím,
poprosím o radu, chcem prepísať auto z firmy na súkromnú osobu. Auto je však olepené reklamou firmy. Musím dať tú reklamu dole alebo ju tam môžem nechať? Ďakujem za odpoveď
profesional
15.08.18,22:06
Ak ju tam necháš, bude ti musieť firma za ňu platiť obvyklú trhovú cenu. Ak aj platiť nebude, ty budeš musieť zvýšiť svoj základ dane ako fyzická osoba o sumu, ktorá je pre takúto reklamu obvyklá, aj keď si za ňu reálne nedostal nič, a podať daňové priznanie a z takejto obvyklej sumy teda ako fyzická osoba zaplatíš dane a odvody.

Takže lepšie je ju odstrániť.
sanca
19.08.18,18:23
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Auto chceme prepísať na 17- ročného chlapca, reklama mu vraj vadiť nebude, v tom prípade by potom musel podávať daňové priznanie aj keď nie je zamestnaný ale je študent?
Ešte jedna otázočka, ak ostane na tom aute reklama ale auto sa bude používať už len na súkromné účely, tak už nebude treba platiť cestnú daň?
Ďakujem
profesional
19.08.18,18:54
Daňové povinnosti sú bez ohľadu ma vek. Ak na aute ostane reklama, bude musieť podávať DP a platiť dane.
Ak na aute ostame reklama, bude sa považovať tento človel za SZČO. A nakoľko vozidlo bude používané z hľadiska práva na podnikanie, hoc len ako reklamný nosič, bude musieť platiť daň z MV.

Preto bude lepšie reklamu odstrániť.
sanca
20.08.18,05:46
Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Ste zlatý.
jakubzemko
02.09.18,11:08
No ja by som to uviedol na pravú mieru, nakoľko podávať daňové priznanie kvôli reklame na aute je blbosť:

Daňovník nie je povinný podať daňové priznanie ak celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2018 nepresiahli sumu 1 915,01 eura s výnimkou daňovníka, ktorý vykázal daňovú stratu.

Pokial ste právnická osoba, nemôžete preradiť auto do súkromného užívania - to môžete ako fyzická osoba - podnikateľ. Čiže ak ste právnická osoba, treba auto napr. predať. Ak ste fyzická osoba, preradíte ho do osobného užívania a následne ho môžete darovať alebo predať synovi. Prípadne ho predáte ako podnikateľ.

No a na záver o tej reklame. V prípade ak kúpim auto počmárané reklamou, žiadny zákon mi neprikazuje vynaložiť moje finanćné prostriedky na odstránenie tejto reklamy a už vôbec mi žiadny zákon neprikazuje z reklamy na aute platiť dane :) Ak budem reklamu chcieť odstrániť, urobím to preto, lebo chcem.

Čiže v žiadnom prípade reklamu nezdaňovať. Podľa § 2 písm c) zákona o dani z príjmov príjmom je peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak. V prípade ak nedávate synovi peniaze za reklamu na jeho novom aute, nemôže mu vzniknúť príjem vo výške peňažného plnenia. Ak synovi nedávate za reklamu na aute napr. zákusky, rovnako mu nemôže vzniknúť ani nepeňažné plnenie :)
profesional
02.09.18,11:27
Ak FO prevádzkuje motorové vozidlo polepené reklamou, má z hľadiska práva buď povinnosť účtovať za túto reklamu obvyklú trhovú cenu, alebo ak nie, tak mu vzniká pripočítateľná položka k základu dane, ktorá je rozdielom medzi cenou účtovanou a cenou trhovo obvyklou.

Hodnota 1915,01 Eur sa vzahuje na zdaniteľný príjem. Nevzťahuje sa na pripočtateľné položky k základu dane.

Ale to aby si vedel, treba čítať aj ďalšie paragrafy zákona. Nie si vybrať len tie, čo sa ti hodia do tvojho videnia sveta.
jakubzemko
02.09.18,11:36
Skus prosim vymenovat konkretne ustanovenia podla zakona o dani z prijmov tak ako ja. Ja nepoznam pripocitatelne polozky k czd z prijmov podla paragrafu 8. Ak ty hej daj vediet. FO nema povinnost uctovat o nicom - to je hadam najzakladnejsie pravidlo, ktore by si mohol ovladat :)
flector
02.09.18,11:54
Profesional, takže keď má moje auto, tak ako snáď takmer každé jedno auto na Slovensku na sebe "reklamu" minimálne v podobe loga a názvu výrobcu/automobilky, plus nápisu z názvom modelu automobilu, tak sa ma, ako aj takmer všetkých ostatných motoristov týkajú daňové a byrokratické povinnosti, ktoré si spomenul?
Chápem to správe? Tak?!? ;)
PS: Nepodripujem. Skutočne ma zaujíma, kde je potom tá hranica medzi tým, čo je to reklama a čo nie.

Napríklad, keď v rádiu denno-denne omieľajú, že navštívte náš facebookový profil na adrese facebook.com/(xyz), tak potom vlastne to rádio propaguje Facebook, robí reklamu Facebooku. Denno-denne spomína Facebook, názov jeho internetovej domény facebook.com. Zdaňuje to vôbec potom, tak ako sa sluší a patrí?

Alebo, keď niekto celý deň pobehuje po meste v tričku s logom Adidas, tiež mu vzniká pripočítateľná položka k základu dane, ktorá je rozdielom medzi cenou účtovanou a cenou trhovo obvyklou za to, že verejne propaguje značku Adidas?
jakubzemko
02.09.18,12:02
Mňa by hlavne zaujímalo, kde je tá pripočítateľná položka v zákone o dani z príjmov... :)