kovacivo
17.08.18,08:24
Mam holobyt kde je o. i. kupelna a dalsia miestnost (mala chodba). Do kupelne pojde dlazba (11 mm hrubka + lepidlo - asi 5 mm), do zvysku bytu vinylova podlaha (4,5 mm hrubka + podlozka). Chcem zacat s kladenim dlazby od vchodu do kupelne - od stavebneho otvoru. Je jasne ze tam pojde prechodova lista ktora o.i. aj vyrovna vyskovy rozdiel.

Otazne je ako spravne odhadnut miesto odkial zacat s dlazbou. Hrubka stavebneho otvoru (muru) je 125 mm. Nechal by som 1 cm od vonkajsej strany priecky - cize zo strany chodby (kde bude vinyl)...

Je to tak spravne? Viem, ze idealne je zacat s dlazbou od okna kupelne a nie od dveri; dovod ze to chcem od zarubne je ze chcem zacat s celou dlazdicou; navyse pod oknom je vana a vedla nej murik.

UPDATE:
Skusim este upresnit otazku a doplnit info.

Nie je mi len jasne ako stanovit/urcit/odhadnut medzeru ktoru musim nechat pre prechodovu listu od zaciatku stavebneho otvoru tak, aby ked pridu dvere so zarubnou tak aby tie dvere sa nachadzali nad prechodovou listou.

Pytam sa na toto:
https://www.sepos.cz/rs/prakticke-rady/jak-spravne-napojit-podlahy-mezi-mistnostmi-s-ohledem-na-dverni-kridlo/

Dakujem vopred za dobru radu.
ivka70
17.08.18,06:29
treba si to preratat tak ,aby ti k dveram cela dlazdica vysla a zacat od okna
vicktor
17.08.18,06:44
To chces robit sam?
Zda sa mi ze ak nevies odkial zacat, asi nebudes mat dost praktickych skusenosti a uz vobec nie SUCASNE nastroje na rezanie dlazdic.
Ale ak sa mylim, tak: porataj rozmery miestnosti verzus rozmery dlazdice, kolko ich vyjde jednym a druhym smerom. Steny URCITE nie su rovnobezne a rohy URCITE nie pravouhle, vsade treba rezat. Musis klast tak, aby nikde po obvode neostal uzky pasik. Cize zacat druhym radom = od steny vynechat ten buduci zvysok, klast rad-radom a obvody dokoncit na zaver.
(Kazda urezana obvodova dlazdica bude mat svoj vlastny rozmer.)

5 mm lepidla je vela.
kovacivo
17.08.18,10:09
Dakujem Vicktor za odpoved. Ano, to chcem robit sam. Vsetky firmy su obsadene a kvoli developerovi som nemohol odhadnut ani hruby termin zaciatku prac.
Ohl. skusenosti - v sucasnom byte som si sam spravil dlazbu v chodbe aj v kuchyni. Na strane druhej - urcite nie som profik v tejto oblasti a nerobim s tymto kazdy den. Ohl. nastrojov - mam elektricku rezacku na dlazbu morkym sposobom a tiez v zalohe klasicku rucnu rezacku (40cm).
V tomto pripade chcem zacat od stavebneho otvoru kvoli vizualnemu dojmu ktory to spravi. Pod oknom je vana po takmer celej sirke.
kovacivo
17.08.18,10:10
Dakujem ivka70 za odpoved - tiez mi to napadlo kedze na tej druhej strane to zakryje prechodova lista.
vicktor
17.08.18,10:14
Neviem ci som prehliadol alebo ty si upravil ze prechodova lista ma vyrovnat vyskovy rozdiel - preco tam robis vyskovy rozdiel? Ocakaval by som ze lista bude maskovat medzeru medzi roznymi povrchmi.
Kde umiestnit listu - opytaj sa vyrobcu / predajcu zarubne a dveri na rozmery a sposob otvarania - lista ma byt pod dverami, teda na urovni pantov. Ak su klasicke na boku a nie moderne neviditelne schovane v strede zarubne.
Nerozumiem co myslis "na tej druhej strane to zakryje prechodova lista" - co ma zakryt?
chandler
18.08.18,11:58
je jedno kde zacnes, ale predtym si zmeraj celu miestnost nakresli na papier a nakresli aj dlazdice. aby ti nikde neostal maly pasik. orezane dlazdice aj tak budu pri stene alebo pod listou. dlazba pojde po vonkajsiu hranu steny alebo o cm blizsie do miestnosti. aby dvere zakryli prechodovu listu - aspon zvonka.
kovacivo
20.08.18,14:39
Zacnem od konca aj ked sa to nerobi - tym "zakrytim" myslim jednoducho prechod medzi dvomi miestnostami. Vyskovy rozdiel predpokladam ze bude akurat neviem presne odhadnut aky - uvadzas, ze 5 mm lepidla je vela... Teraz robim dlazbu v kumbale (kde bude aj pracka) a tam mi vyslo, ze dlazba ma hrubku 7,5 mm a spolu s lepidlom som na vyske zhruba 1 cm. Takze v kupelni bude dlazba hrubky 11 mm + lepidlo - asi 3-4 mm. Teda sa dostanem na uroven zhruba 1,5 cm a v druhej miestnosti bude vinylova podlaha - 4,5 mm hrubka + podlozka. Teda vyskovy rozdiel bude zrejme necely centimeter.
Tie dvere uz mam vykukane, zatial ale neobjednane spolu so zarubnou. Vyzera to tak, ze necham medzeru zhruba 1 cm v stavebnom otvore (kde bude zarubna) zo strany tej druhej miestnosti. Teda vinyl zarovna tu druhu miestnost a takmer cely stavebny otvor bude pokryty dlazbou z kupelne s 1 cm-ovou medzerou pre osadenie hmozdin a srub pre prechodovu listu.
kovacivo
20.08.18,14:41
Vdaka, uz si to aj kreslim a rozratavam. Urobil som tak vlastne asi pred vyse rokom pri kladeni laminatovej podlahy do izby pre malu; akurat som to musel urobit lebo sme sa dvakrat sekli pri rezani a material nam vysiel len tak tak...