aknel
15.08.06,16:17
Chcem Vás týmto poprosiť o pomoc.Moja sestra chodila na 4 roč.štúdium k 30.06.2006 ukončila dobrovoľne štúdium v 3roč. Má už 18 rokov. Zaujímalo by ma či može mama na ňu brať rod.prídavky v čase prázdnin. Ak by sa sestre podarilo dostať sa iné štúdium ako by vyzeralo poskytovanie rod.príd.na dieťa?


Ďakujem
martina 11
16.08.06,16:56
Najlepšie poradia na sociálnej poisťovni, ale podľa mňa by to malo byť rovnake, ako ked sa ide na VŠ. Tu tiež ak študent ešte nevie, či je prijatý na VŠ a nie je prihlásený na úrade práce, tak má nárok na rodinne prídavky. (alebo sa prihlási na úrad práce a potom nemá nárok v podstate ani na prázdniny). Ale odporučam opytať sa na SP
endrju
16.08.06,18:59
Najlepšie poradia na sociálnej poisťovni, ale podľa mňa by to malo byť rovnake, ako ked sa ide na VŠ. Tu tiež ak študent ešte nevie, či je prijatý na VŠ a nie je prihlásený na úrade práce, tak má nárok na rodinne prídavky. (alebo sa prihlási na úrad práce a potom nemá nárok v podstate ani na prázdniny). Ale odporučam opytať sa na SP
Sociálna poisťovňa sa rodinnými prídavkami nezaoberá. Treba riešiť na úrade s takým zložitým názvom ("práce, sociálnych vecí a rodiny"), ktorý má v kompetencii štátne sociálne dávky.
Aj podľa môjho názoru v tomto prípade nárok na rodinné prídavky zanikne až 31.8.
Zdeni
16.08.06,19:28
Sociálna poisťovňa sa rodinnými prídavkami nezaoberá. Treba riešiť na úrade s takým zložitým názvom ("práce, sociálnych vecí a rodiny"), ktorý má v kompetencii štátne sociálne dávky.
Aj podľa môjho názoru v tomto prípade nárok na rodinné prídavky zanikne až 31.8.
No podľa mňa tu už rodinné prídavky nepatria. Ide o prerušenie štúdia.
Pozri na stránke MPSVR DIS /dávkový inf. servis/ tam sú podmienky.
Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie

bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o vykonaní práce alebo bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
v ktorom sa štúdium prerušilo.
zuhl
20.03.07,11:51
Ahojte, ak podnikateľ dostáva na BÚ rodiné prídavky, to je príjem neovpl. ZD?
Ďakujem.
Tweety
20.03.07,13:06
Ahojte, ak podnikateľ dostáva na BÚ rodiné prídavky, to je príjem neovpl. ZD?
Ďakujem.
Áno, PNOZD.
sobica
02.05.07,07:50
Ahojte, chcem sa spýtať. Keď mi zamestnanec donesie potvrdenie o tom že, jeho dieťa ukončilo vysokoškolské štúdium, zasielam to potvrdenie na Úrad práce za účelom rodinných prídavkov alebo si ho tam musí doniesť sám? Nikde som to tu nenašla.
A ešte jedna otázočka. Dnes mi prišiel zamestnanec oznámiť že dcéra skončila VŠ, resp. dokončila si len 1 semester a odišla do zahraničia. nevedel mi však povedať ku ktorému dátumu skončila. Podľa toho čo mi povedal nebola ani na študijnom oddelení ukončiť si školu. poprípade prerušiť. takže ona sa len tak zobrala a odišla. teraz neviem, aký dátum mám dať do zmeny vo vyhlásení, teda ani to, za ktoré mesiaca mu ešte patrí daňový bonus a za ktoré nie.povedala som mu, že potrebujem potvrdenie od školy o tom, že skončila a podľa dátumu, ktorý na ňom bude uvedený mu vyplatíme aj daňový bonus. Bolo to tak správne? A na Úrad práce kvôli rodinným prídavkom to má ten zamestnanec oznámiť už teraz alebo až keď bude mať potvrdenia zo školy? Veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
02.05.07,21:40
Zmeny vo vyplácaní PnD - teda aj ukončenie štúdia, nahlasuje na UPSVaR zamestnanec sám.
Čo sa týka preušenie štúdia, o ktorom zatiaľ zamestnanec nemá doklad, daj mu podpísať o tom nejaké čestné vyhlásenie a zastav mu výplatu daňového bonusu. Radšej sa mu doplatí v ročnom zúčtovaní - ak naň bude mať nárok, ako by si mala od zamestnanca vymáhať nedoplatok.

-----------
Veronika
sobica
03.05.07,15:33
Veronika, veľmi pekne ďakujem. Pomohla si mi.
Sobica