duficek
15.08.06,16:45
mam urcenu minimalnu mesacnu mzdu 6900 SK, v mesiaci jul mal zamestnanec dovolenku medzi 21.7. a 31.7.2006.
priemerna nahrada za dovolenku mi vychadza v programe 39,56 SK.
vypocet hrubej mzdy mi program vyhodil v sume 6816 Sk a cistu mzdu 5900 Sk.
avsak pri ulozeni mzdy ma program upozorni, ze hruba mzda je nizsia ako minimalna.
mohli by ste sa mi na to niekto pozriet? ja si myslim, ze minimalna mzda aj minimalny mzdovy narok je dodrzany.....a 6900 Sk plati iba pri plne odpracovanom mesiaci bez dovolenky...
dakujem
Zoltán Kovács
15.08.06,14:48
mam urcenu minimalnu mesacnu mzdu 6900 SK, v mesiaci jul mal zamestnanec dovolenku medzi 21.7. a 31.7.2006.
priemerna nahrada za dovolenku mi vychadza v programe 39,56 SK.
vypocet hrubej mzdy mi program vyhodil v sume 6816 Sk a cistu mzdu 5900 Sk.
avsak pri ulozeni mzdy ma program upozorni, ze hruba mzda je nizsia ako minimalna.
mohli by ste sa mi na to niekto pozriet? ja si myslim, ze minimalna mzda aj minimalny mzdovy narok je dodrzany.....a 6900 Sk plati iba pri plne odpracovanom mesiaci bez dovolenky...
dakujem

Ja si myslím, že priemer na výpočet dovolenky by mal byť minimálne vo výške minimálnej hodinovej sadzby čo je 39,70 Sk. Možno tam sa ti stratilo tých 84,- Sk. Ja v týchto prípadoch doplácam do minimálnej mzdy.

Možno, že to nerobím správne.
elPi
15.08.06,15:28
V § 118 ZP je definované čo je to mzda a aj čo mzda nie je, citujem:
(2)Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu.
Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
(3)Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.

Ak teda náhrada mzdy za dovolenku po prepočte nedosiahne zákonnú výšku minimálnej mzdy, je to v poriadku.
elPi
15.08.06,15:33
Ešte doplním ďalšie ustanovenia ZP, kde sa hovorí len o mzde:



§ 119


(1)Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitným predpisom.



§ 120


Minimálne mzdové nároky
(1)Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len „stupeň“) príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.
duficek
15.08.06,19:21
dakujem vam za bleskove odpovede.
este mala podotazka, ako v tomto pripade vyratam, ci je dodrzany min. mzdovy narok?
odpracovane ma zamestnanec 13 dni, 104h / dovolenka 7 dni, 56h.....mesiac ma 20 pracovnych dni a 160h
ratam 6816:160=42,60 SK min. mzdovy narok by mal byt splneny.

OZAJ, nie je tam problem ze je to mesacna a mala by byt teda v sume 6900 Sk napriek tej dovolenke?
ja uz som z tych miezd zblnuty :(
Paula
15.08.06,20:07
ja uz som z tych miezd zblnuty :(

Túto vetičku s dovolením požijem, pretože nedá mi, kúštik mimotemy , ale predsa len reagovať ....dennodenne sa vyskytujú dotazy na odobrenie správnosti výpočtu miezd (teraz nemám na mysli zamestnanca, ktorý si overuje správny výpočet mzdárky)....pýtam sa prečo??????? si účtovník, ktorý mzdy sám spracováva, nezadováži soft od firmy, ktorá je dlhodobo zavedená, spoľahlivá, dodáva promptne upgrade , atd......nemienim žiaden soft preferovať, ani mu robiť reklamu, nechápem však permanentné tápanie mnohých poraďákov po správnosti "na kolene" robeného výpočtu....dobrý soft všetko ošetrí a ustráži sám, ak mu zadáme správne údaje....prečo mám šetriť na investícii, ktorá mi ušetrí čas a nervový systém?:cool:
elPi
16.08.06,06:17
dakujem vam za bleskove odpovede.
este mala podotazka, ako v tomto pripade vyratam, ci je dodrzany min. mzdovy narok?
odpracovane ma zamestnanec 13 dni, 104h / dovolenka 7 dni, 56h.....mesiac ma 20 pracovnych dni a 160h
ratam 6816:160=42,60 SK min. mzdovy narok by mal byt splneny.

OZAJ, nie je tam problem ze je to mesacna a mala by byt teda v sume 6900 Sk napriek tej dovolenke?
ja uz som z tych miezd zblnuty :(

Dodržanie minim. mzdového nároku sa posudzuje len pri tých 13 dňoch / 104 hodinách. Zbytok môže po prepočte vychádzať aj menej.
Aj v prac. zmluve keď je dohodnutá mesačná mzda, tak sa posúdi dodržanie jej alikvotnej časti za odpracované dni. Náhrady mzdy nie sú mzda (viď predchádzajúce definície), a vypočítavajú sa spôsobom uvedeným v zákone. Ako vyjdú tak vyjdú. Celkový sumár za mesiac mzda + náhrady teda nemusia byť = mesačná mzda v prac. zmluve.
duficek
16.08.06,08:50
elpi dakujem za odpovede
Jana 55
25.09.06,08:25
Zamestnanec odmeňovaný mesačnou hrubou mzdou 7.000sk mal 7 dní dovolenky a 13 odpracovaných dní.Olymp vypočítal čistú mesačnú mzdu u zamestnanca 5.710sk.Mám mu doplatiť zvyšok mzdy..prosím viete mi poradiť ako postupovať v tomto prípade..Prezerala som aj staršie príspevky z Porady,ale neviem ..kam z konopy...
jankasm
25.09.06,08:31
Zamestnanec odmeňovaný mesačnou hrubou mzdou 7.000sk mal 7 dní dovolenky a 13 odpracovaných dní.Olymp vypočítal čistú mesačnú mzdu u zamestnanca 5.710sk.Mám mu doplatiť zvyšok mzdy..prosím viete mi poradiť ako postupovať v tomto prípade..Prezerala som aj staršie príspevky z Porady,ale neviem ..kam z konopy...

To má takä slabú priemerku za dovolenku, alebo čím vznikol taký veľký rozdiel?
Jana 55
25.09.06,08:36
Veď práve to.Neviem kde sa stala chyba,kde som sa pomýlila...
Olgica
25.09.06,09:12
Veď práve to.Neviem kde sa stala chyba,kde som sa pomýlila...
Určite je výpočet zlý, lebo ak má hrubú mzdu 7000 : 20 prac.dní x 13 odpracovaných = 4.550,-Sk - toto je len mzda za odpracované dni a plus k tomu treba pripočítať dovolenku podľa priemerky.
jankasm
25.09.06,09:21
Veď práve to.Neviem kde sa stala chyba,kde som sa pomýlila...

No čo, už si na niečo prišla?
Jana 55
25.09.06,09:43
No čo, už si na niečo prišla?

Ešte nie,stále sa trápim..musím na to prísť.Ak to nepôjde, tak sa ozvem a poprosím o radu..
Tomáško
03.10.06,07:32
Ahojte,potrebujem poradiť či som dobre postupoval pri výpočte dovolenky za september
Dovol.priemer:predchádzajúci štvrťrok:apíl-20 prac.dní 160 hodín
máj-23 prac.dní 184 hodín
jún-22 prac.dní 176 hodín
Zamestnanci odmenovaní mesačnou.mzdou 7000.sk čiže 3*7000=21000/520=40,38=40,40sk je dovolen.priemerka???Prosím,prosím pomôžte.
azuz
03.10.06,08:57
Ahojte,potrebujem poradiť či som dobre postupoval pri výpočte dovolenky za september
Dovol.priemer:predchádzajúci štvrťrok:apíl-20 prac.dní 160 hodín
máj-23 prac.dní 184 hodín
jún-22 prac.dní 176 hodín
Zamestnanci odmenovaní mesačnou.mzdou 7000.sk čiže 3*7000=21000/520=40,38=40,40sk je dovolen.priemerka???Prosím,prosím pomôžte.
Ak každý mesiac zarobil 7000,- Sk, tak je výpočet správny - 40,38 Sk/hod (nezaokrúhšuješ, až po výpočte príslušnej náhrady).