KatkaPaľkova
20.08.18,21:58
Som v Nemecku normalne prihlasena, riadne zamestnana. Pracujem a zijem iba tu, preto som zo slovenskych uradov odhlasena. Chcela by som si ale otvorit na Slovensku zivnost- autorska cinnost. Aky je postup; ked si chcem ponechat jedno aj druhe? Dakujem
profesional
25.08.18,20:39
Na autorskú činnosť sa živnosť nevydáva. Nejde o živnostenské podnikanie, ale o činnosť podľa osobitných predpisov.

Otvorenie živnosti v SR ti nezabezpečí vyhnutie sa daňovým a odvodovým povinnostiam v Nemecku. Práve naopak.
KatkaPaľkova
26.08.18,19:28
Ja som vôbec nepomyslela na to, že by som sa chcela vyhnúť daňovým povinnostiam v Nemecku. Mrzí ma, že to bolo prvé, čo Vás napadlo. Ja len chcem, aby bolo všetko úradne v poriadku. Prečo by to nemohlo byť zároveň pre mňa aj výhodnejšie? Napíšem to takto, chcem písať pre slovenské noviny články. Odmena slušná, slovenskí klienti, takže aj slovenská živnosť, to my logicky vyšlo. Ak ale máte iné návrhy, ako by to bolo výhodnejšie a správnejšie, sem s nimi. No rady typu "otvorenie živnosti v SR ti nezabezpečí vyhnutie sa daňovým a odvodovým povinnostiam v Nemecku" si, prosím, nechajte. Ja platím vysoké dane v Nemecku, kde normálne pracujem a zároveň si chcem otvoriť živnosť, ktorá bude zacielená na slovenskú klientelu. Normálne som sa pýtala a žiadala som normálnu radu. Asi si radšej pohľadám nejakého skúseného poradcu, účtovníka, právnika.
profesional
26.08.18,20:51
1. Na autorskú činnosť živnosť nepotrebujete. Môžete ju vykonávať priamo. Žiadna registrácia v SR nie je potrebná. K tomu na takúto činnosť živnosť neexistuje a nebola by legálna. Autorkská činnosť nie je živnostenským podnikaním.

2. Zaregistrujete sa v Nemecku ako samostatne zárobkovo činná osoba a dostanete daňové identifikačné číslo.

3. Zaregistrujete sa v Nemecku ako osoba registrovaná pre daň z pridanej hodnoty. Na plnenie sa bude v tomto prípade vzťahovať prenos daňovej povinnosti. Budete podávať v Nemecku kvartálne priznanie k DPH s nulovými hodnotami.

3. Dane a odvody z tejto činnosti budete platiť v Nemecku.

Na to, aby ste mali klientov v SR, žiadnu registráciu v SR netreba.

Pre daňových rezidentov Nemecka nič ako možnosť robiť to daňovo výhodnejšie, neexistuje. Nemecké zákony sú na to príliš tvrdé a presné.
KatkaPaľkova
27.08.18,05:14
Ďakujem, takže sa mám zaregistrovať v Nemecku a platiť odvody tu. OK, skúsim si o tom zistiť niečo viac. Koľko sa platí a podobne.