monka9999
22.08.18,21:37
Sused postavil dom a vsetky okna otocil nam do zahrady. Plany domu sme nevideli, nic sme im nepodpisali. Dohodli sa s nami ze odstrania nas plot a urobia murovany. Spravili 4ciary len kolko potrebovali koli hline a nam zostal otvoreny pozemok po celej dĺžke. Maju na toro pravo,? Ako mame postupovat? Dakujem
Martuk
22.08.18,20:14
ste priamo susediace domy? Ak áno a tvoj sused toto riešil cez stavebné povolenie, tak si ako priamy účastník (rozumej sused, ktorého sa takáto vec priamo dotýka) musela byť pozvaná na stavebný úrad a mohla si podať námietky a pripomienky. Z tvojho terajšieho zadania otázky nie je dohromady nič jasné a upresnené. V tejto chvíli ma napadá minimálne 5 otázok nutných k priblíženiu sa situácie.

Najdôležitejšie a najpodstatnejšie je toto: 1. Má sused stavebné povolenie? Ak áno, musela si byť prizvaná ku konaniu, ak sa ťa týka môj prvý odstavec, ale počítam, že sa ťa týka.
Ak sused stavebné povolenie nemá, tak ho pošli do niekam, nahlás ho v obci alebo v meste na stavebnom úrade, že koná v rozpore s akože povolením, fásne minimálne pokutu a v horšom prípade môže dostať z úradu nariadenie, aby zbúral plot, stavby a pod.
misoft
22.08.18,20:57
Poznámočka: pokiaľ pozemky susedia a sused teraz "akože" stavia s povolením, ale ona nebola prizvaná, môže to tiež napadnúť.
Stavebný zákon 50/1976 to totiž vyslovene ukladá v §61 ods. 1
"Stavebný úrad oznámi začatie stavebného konania dotknutým orgánom, všetkým známym účastníkom a nariadi ústne pojednávanie spojené s miestnym zisťovaním. Súčasne ich upozorní, že svoje námietky môžu uplatniť najneskoršie pri ústnom pojednávaní, inak že sa na ne neprihliadne."
Je tam vyslovene napísané "všetkým známym účastníkom" a bezprostredný sused je bezprostredný... výhovorka z úradu, že to dali na nástenku (napr.) neobstojí.
V takom prípade by aj stavebné povolenie bolo vydané v rozpore so zákonom - teda neplatné a stavalo by sa na čierno.
monka9999
23.08.18,07:08
Neni oproti domu. Vedu nam do zahrady. Dodrzali 1m od plota. Dvojposchodovy dom je to 6velkych okien.
vicktor
23.08.18,07:55
"Dodrzali 1m" - to je malo.
"Vsetky okna" - z troch stran ma sused iba mury bez okien?
"Plany sme nevideli, nic nepodpisali" - to verim, ale urady posielaju informaciu ze sa na plany mozete prist pozriet doporucenou zasielkou.
Napis viac a zrozumitelne.