_Ajuska
23.08.18,09:50
Dvaja zamestnanci, manželia, boli na 4-dňovom rekondičnom pobyte v kúpeľoch. Doniesli mi faktúru za ubytovanie plus služby, aby som to zúčtovala. Ešte som taký prípad neúčtovala. Vedel by mi niekto prosím poradiť? Ďakujem.
ivka70
23.08.18,10:03
a z akeho dovodu by mala pobyt hradit firma? ma to byt zo Socialneho fondu alebo ide o povinne rekreacie pri rizikovych pracoviskach alebo co?
veronikasad
23.08.18,10:17
Mate dostatok prostriedkov v Socialnom fonde?
Mila123
23.08.18,10:17
Toto budeš riešiť cez ročné zúčtovanie dane, ak sa jedná o uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na kúpeľnictvo.....


Daňovníci, ktorí dosahujú aktívne príjmy, si môžu svoj základ dane znížiť o nezdaniteľné časti základu dane, ktorými v roku 2018 sú:

nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka,
nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela),
príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie a na doplnkové dôchodkové sporenie v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu (III. pilier),
nezdaniteľná časť základu dane na kúpeľníctvo.
V roku 2018 si daňovníci môžu uplatniť novovzniknutú nezdaniteľnú časť základu dane na kúpeľníctvo.

podľa § 11 ods. 14 ZDP

(14) Nezdaniteľnou časťou základu dane sú aj preukázateľne zaplatené úhrady súvisiace s kúpeľnou starostlivosťou a s ňou spojenými službami vynaložené v príslušnom zdaňovacom období v prírodných liečebných kúpeľoch a kúpeľných liečebniach prevádzkovaných na základe povolenia podľa osobitného predpisu65a) v úhrne najviac do výšky 50 eur za rok. Za nezdaniteľnú časť základu dane daňovníka sa považujú aj tieto zaplatené úhrady za manželku (manžela) daňovníka a dieťa daňovníka, ktoré sa na účely tohto zákona považujú u tohto daňovníka za vyživované (§ 33) v úhrne najviac do výšky 50 eur za rok za každého z nich. Túto nezdaniteľnú časť základu dane si môže uplatniť len jeden z týchto daňovníkov, pričom ak nárok na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane na dieťa (deti) daňovníka spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, nezdaniteľná časť základu dane sa uplatňuje v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
Jarka 1
23.08.18,10:26
fíííha, to som ani netušila
_Ajuska
23.08.18,11:06
Nie až toľko, aby sme uhradili všetko, ale nejaká časť by sa uhradiť dala. A akým spôsobom by sa to potom účtovalo? Účtuje sa celá časť, alebo len nejaké % z tých faktúr? Ďakujem.
ivka70
23.08.18,11:07
najskor definuj, aky je dovod na preplatenie .....
_Ajuska
23.08.18,11:23
Nejde o preplatenie. Ide o to, ze sa to da cez soc.fond nejako zuctovat, len ja neviem ako, kedze som takz pripad este nemala.
_Ajuska
23.08.18,11:44
Ďakujem, takže nateraz to necham tak a po skonceni roka maju narok na 50 eur nezdanitelnu cast. To som nevedela, ale ucim sa. Dakujem dievcence, ste super <3
_Ajuska
23.08.18,11:59
Takže vlastne ja to do firmy ani nemusím nijako evidovať? jedná sa potom o daňové priznanie konkrétnych zamestnancov však? Ďakujem.
Mila123
23.08.18,12:01
daňové priznanie alebo aj ročné zúčtovanie dane.....ak požiadajú
_Ajuska
23.08.18,12:03
Oki, ďakujem krásne Milka :)
ivka70
23.08.18,12:06
Mate v pravidlach Socialneho fondu definovane taketo prispevky na rekreaciu? Ako? Je vam jasne, ze to bude nedanovy prijem zamestnanca?
veronikasad
23.08.18,12:39
Aka je hodnota poukazu na osobu? Nczd 50€ je smiesna suma, o ktoru sa znizi dan. Ak mate dostatok prostriedkov v SF, mozes im cez pokladnu vyplatit prispevok, ktory zauctujes ako cerpanie SF (nemusi to byt cela hodnota fa). Treba ho vsak zuctovat cez mzdy ako nepenazny prijem a zaplatit z neho odvody a dan.
_Ajuska
23.08.18,13:46
Bolo to za 2 osoby 339 eur ubytovanie na 3 noci plus doplacali nejake služby ako masáže, pobyt v horúcom kúpeli spolu 109 eur, takže na osobu priemer to vyšlo 224 eur. Neviem, či tam môžem dať aj ubytko aj procedúry. Ak by Vás to neobťažovalo, napísali by ste mi prosím, ako konkrétne zaúčtovať to čerpanie SF? O danú sumu zvýšim augustovú mzdu a zo zvýšenej mzdy normálne zaplatím odvody a daň? Aké účty použijem v podvojnom účtovníctve?
Oni faktúry nechali vystaviť na firmu. Ako ich mám zaevidovať do firmy? Alebo nijako a dám to len ku konkrétnym ľuďom pri mzdách?
Ďakujem.
veronikasad
23.08.18,14:18
Nerobim PU...