zukna
23.08.18,18:55
Som 1/3 vlastníkom pozemku, ktorý mam s väčsinovým vlastníkom rozdelený podľa podľa podielu vlastníctva. Ja mám na svojej časti ovocné stromy, vačšinový vlastník má trávnatý porast, ktorý nekosí (jeho časť parcely je zanedbaná). Teraz sa stalo, že sused začal stavať garáž a cez celú našu parcelu si prekopal drenážnu jamu do ktorej uložil drenážnu hadicu. Tým poškodil korene mojich ovocných stromov. Ako sa môžem brániť? Uradníci na MsU mi tvrdia, že som 1/3 vlastník a nemám žiadne právo.
buchač
23.08.18,17:06
Mas 1/3 prava.
Pokial nemate vysporiadany, teda rozdeleny, majetok geometrickym planom, tak je pozemok spolocny. Ze ste sa vy dvaja dohodli, to je vedlajsie. Takato dohoda by ma byt aj v paperovej forme.
Prestuduj si vyznam vyrazu " idealne spoluvlastnictvo "...budes viac v obraze.
zukna
23.08.18,17:41
Ja som si svoju čast parcely, ktorú užívam zhodnotila tak, že som tam zasadila ovocne stromy. Ak vy si väčšinový vlastník robil nároky na tu moju časť, je možné to brať ako bezdôvodné obohatenie? Hľadám spôsob ako ochrániť ovocné stromy pred poškodzovaním.
Mária27
23.08.18,18:05
Nejde o hospodárenie so spoločnou vecou, ale o spôsobenú škodu. Máš právo žalovať aj žiadať náhradu.
Ak ťa kedykoľvek prehlasuje väčšinový spoluvlastník, máš právo podať žalobu na súd.

občiansky zákonník
§ 139
(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.