Bambi23
16.08.06,07:02
Ahojte, moze mi niekto poradit?
Sef mi vcera povedal, ze "zabudol" podat danove priznanie FO za r.2005. Ide o to, ze on je u nas ako zamestnanec, ale v inej firme je majitel a tam mu vyplatili odmeny zo zisku a to si mal sam zdanit.
Potrebujem mu urobit danove priznanie ale kedze robim len pre firmy, pre FO som este danove nerobila, netusim ako dalej.
Aky typ mam vyplnit ked mal prijem zo zamestnania aj tu odmenu za funkciu v inej firme, kde by som nasla este nejake tlaciva danoveho priznania, pripadne ake prilohy k tomu idu?
Poradi mi niekto, dakujem
DanielaSL
16.08.06,05:21
Bambi23
16.08.06,05:25
Dakujem.
Nevies mi nahodou poradit aj ktory typ mam vyplnit alebo ake prilohy k tomu idu?
inngrid
16.08.06,05:32
Urcite typ B
daniek
16.08.06,05:42
súhlasím s Ingrid - typ B, žiadne prílohy - príjmy podľa § 5 - závislá činnosť a § 8 - ostatné príjmy. Za oneskorené podanie daňového priznania dostane pokutu v zmysle § 35 ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb.
Bambi23
16.08.06,05:46
Urcite typ B

Dakujem, a tie prilohy nahodou nevies ake idu?
PO dava Vykaz ziskov a strat a Suvahu.
FO ak nie je podnikatel a ma len ten prijem zo zisku, tak tiez musim vypisovat Vykazy o majetku a ten druhy je tusim o zavazkoch a pohladavkach?
Mam dojem, ze ako priloha by tam malo ist aj nejake potvrdenie o prijme, ale nie som si ista.
Aspon keby som vedela kde si to mozem najst a prestuovat co vsetko tam ma ist, o FO neodoberame ani ziadnu literaturu pretoze s tym nerobime a neviem kam sa mam "obratit" :) ...
Bambi23
16.08.06,05:47
súhlasím s Ingrid - typ B, žiadne prílohy - príjmy podľa § 5 - závislá činnosť a § 8 - ostatné príjmy. Za oneskorené podanie daňového priznania dostane pokutu v zmysle § 35 ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb.

takze ziadne prilohy, len vypisem tlacivo DP typ B a to je vsetko? ... tak aspon jedna dobra sprava dnes ... dakujem :)
evina
16.08.06,05:54
Dakujem, a tie prilohy nahodou nevies ake idu?
PO dava Vykaz ziskov a strat a Suvahu.
FO ak nie je podnikatel a ma len ten prijem zo zisku, tak tiez musim vypisovat Vykazy o majetku a ten druhy je tusim o zavazkoch a pohladavkach?
Mam dojem, ze ako priloha by tam malo ist aj nejake potvrdenie o prijme, ale nie som si ista.
Aspon keby som vedela kde si to mozem najst a prestuovat co vsetko tam ma ist, o FO neodoberame ani ziadnu literaturu pretoze s tym nerobime a neviem kam sa mam "obratit" :) ...

Nevypisuješ žiadne prílohy. K DP je potrebné pridať Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO zo závislej činnosti....za rok 2005
Obávam sa, že ste mu však urobili ročné zúčtovanie preddavkov ako zamestnancovi vo firme a zrejme aj zúčtovali preplatky/nedoplatky voči DÚ. Ak je tak, priložila by som tam to ročné zúčtovanie a v oddieli III. by som celú situáciu popísala a vysvetlila prečo pridávam to ročné zúčtovanie...Mala som taký prípad, že si FO požiadala v zamestnaní o ročné zúčtovanie a Tí potom už nechceli vydať iný doklad a bolo to o.k.
daniek
16.08.06,05:58
samozrejme že k závislej činnosti potrebuješ prílohu - potvrdenie o zdaniteľnej mzde alebo ročné zúčtovanie ak si mu ho spravila čo predpokladám že asi áno. ja som myslela na tie výkazy - o príjmoch a výdavkoch, majetku a záväzkoch - tie určite nepotrebuješ podávať. No a k tomu ostatnému príjmu takisto by malo ísť nejaké potvrdenie nejaké ti musel doložiť aby si vedela vypočítať daň. stačia kópie.
Bambi23
16.08.06,06:03
Nevypisuješ žiadne prílohy. K DP je potrebné pridať Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO zo závislej činnosti....za rok 2005
Obávam sa, že ste mu však urobili ročné zúčtovanie preddavkov ako zamestnancovi vo firme a zrejme aj zúčtovali preplatky/nedoplatky voči DÚ. Ak je tak, priložila by som tam to ročné zúčtovanie a v oddieli III. by som celú situáciu popísala a vysvetlila prečo pridávam to ročné zúčtovanie...Mala som taký prípad, že si FO požiadala v zamestnaní o ročné zúčtovanie a Tí potom už nechceli vydať iný doklad a bolo to o.k.

Tak to je presne aj nas pripad, len som to tu nechcela rozpisovat, aby to neplietlo a nebolo vela otazok :) ... sefovi sme samozrejme urobili rocne zuctovanie ale poznate "sefov", chcu vsetkom, na rychlo, bez papierov, nic vam nedaju a maju pocit, ze svet sa toci okolo nich :) .. ak je po case nejaky problem, tak je na vine ekonomka.
Bambi23
16.08.06,06:05
samozrejme že k závislej činnosti potrebuješ prílohu - potvrdenie o zdaniteľnej mzde alebo ročné zúčtovanie ak si mu ho spravila čo predpokladám že asi áno. ja som myslela na tie výkazy - o príjmoch a výdavkoch, majetku a záväzkoch - tie určite nepotrebuješ podávať. No a k tomu ostatnému príjmu takisto by malo ísť nejaké potvrdenie nejaké ti musel doložiť aby si vedela vypočítať daň. stačia kópie.

Od sefa nikdy ziadne doklady nedostanem :) ... je to asi tak, ze sa postavi na dvere, zvrieskne ze sme nieco zbabrali, samozrejme my nie on, lebo on nemoze na vsetko mysliet a my mame predvidat co asi bude potrebovat :) ... povedal len kolko penazi dostal a ze je to z inej firmy, ale za co, od koho to z neho nedostaneme, nieto este papiere :)
evina
16.08.06,06:05
samozrejme že k závislej činnosti potrebuješ prílohu - potvrdenie o zdaniteľnej mzde alebo ročné zúčtovanie ak si mu ho spravila čo predpokladám že asi áno. ja som myslela na tie výkazy - o príjmoch a výdavkoch, majetku a záväzkoch - tie určite nepotrebuješ podávať. No a k tomu ostatnému príjmu takisto by malo ísť nejaké potvrdenie nejaké ti musel doložiť aby si vedela vypočítať daň. stačia kópie.
K tomu ostatnému príjmu nemá povinnosť priložiť žiadne kópie. Kópie sa prikladajú len k závislej činnosti a v prípade ulatňovania daňového bonusu.. Aké príklohy treba prikladať je uvedené priamo v tlačive DP v oddieli IV a V.
Lucia7
16.08.06,06:17
Od sefa nikdy ziadne doklady nedostanem :) ... je to asi tak, ze sa postavi na dvere, zvrieskne ze sme nieco zbabrali, samozrejme my nie on, lebo on nemoze na vsetko mysliet a my mame predvidat co asi bude potrebovat :) ... povedal len kolko penazi dostal a ze je to z inej firmy, ale za co, od koho to z neho nedostaneme, nieto este papiere :)


ale na nejakom "papieri" o vyske prijatej odmeny by som na Tvojom mieste trvala. Sefovia velmi rychlo zabudaju, co niekedy povedali a tak isto si nemusi "pamätat" sumu, ktorú Ti povedal. Firma, ktorá mu odmenu vyplatila, takisto musí k tomu niečo mať.
Bambi23
16.08.06,06:20
ale na nejakom "papieri" o vyske prijatej odmeny by som na Tvojom mieste trvala. Sefovia velmi rychlo zabudaju, co niekedy povedali a tak isto si nemusi "pamätat" sumu, ktorú Ti povedal. Firma, ktorá mu odmenu vyplatila, takisto musí k tomu niečo mať.

ked sme mu povedali, ze nam ma priniest nejaky doklad dolko to bolo, za co a od koho, tak "zvysenym hlasom" odvrkol, ze on na to nema cas nieco hladat a nech to urobime cim skor :) ...
je mi jasne, ze ak bude zase nejaky problem tak to hodi na nas ... mate aj vy chut niekedy sefa vyhodit z okna ...vitajte v klube :)
daniek
16.08.06,06:20
to nevadí že ste mu spravili ročné zúčtovanie normálne príložíš kópiu ročného zúčtovania - závislú činnosť má vysporiadanú. Keď Ťa požiadal o vykonanie ročného zúčtovania a nezdokladoval všetky svoje príjmy to je jeho problém rovnako ako do daňového priznania sa podpíše on a zodpovedá za ňho. keď som pracovala niekedy dávno na dú bežne nám ekonómky predkladali takéto daňové priznania za svojích fenomenálnych šéfov ktorý prebudili neskoro že majú ešte ďalšie príjmy o ktorých nemohli ekonómky tušiť.
Lucia7
16.08.06,06:24
ked sme mu povedali, ze nam ma priniest nejaky doklad dolko to bolo, za co a od koho, tak "zvysenym hlasom" odvrkol, ze on na to nema cas nieco hladat a nech to urobime cim skor :) ...
je mi jasne, ze ak bude zase nejaky problem tak to hodi na nas ... mate aj vy chut niekedy sefa vyhodit z okna ...vitajte v klube :)


Tak si vypytajte, ak je to mozne, kontakt na tu firmu a vyziadajte si to sami. Ja osobne by som to len tak bez potvrdenia neurobila; ale koniec koncov podpisuje sa pod to DP on sam.
evina
16.08.06,06:36
Tak si vypytajte, ak je to mozne, kontakt na tu firmu a vyziadajte si to sami. Ja osobne by som to len tak bez potvrdenia neurobila; ale koniec koncov podpisuje sa pod to DP on sam.

Moj názor je taký, že by to nemala robiť. Nemá povolenie nakontaktovať sa na tú firmu od šéfa a ani tá firma by jej to nemala dať- sú to osobné príjmy danej FO. Viem si presne predstaviť aj počínanie šéfa....DP je priznaním danej FO a on to musí podpísať a je si plne zodpovedný, teda vypísala by som sumu uvedenú, ktorú povedal , lebo spraviť to musíš, uviedla by som ju ako podiel na zisku /teda §8/ a pri podpisovaní by som šéfa znovu uppozornila, že čo som tam vlastne uviedla, či je tá suma a druh príjmu naozaj ok, nakoľko zodpovedá osobne za správnosť....
Bambi23
16.08.06,06:37
Tak si vypytajte, ak je to mozne, kontakt na tu firmu a vyziadajte si to sami. Ja osobne by som to len tak bez potvrdenia neurobila; ale koniec koncov podpisuje sa pod to DP on sam.

Nasli sme si s kolegynou na nete vsetky firmy, kde figuruje sefovo meno, obvolali sme to a normalne ma oblial pot :) ...myslim, ze ta rada zistit si vo firme, ktora mu to vyplacala co to vlastne je bol velmi dobry napad, dakujem.
Mame v tom sice jasno, ale je to komplikovanejsie, nez to sef predlozil, co sme aj trosku cakali :)
Bambi23
16.08.06,06:39
Moj názor je taký, že by to nemala robiť. Nemá povolenie nakontaktovať sa na tú firmu od šéfa a ani tá firma by jej to nemala dať- sú to osobné príjmy danej FO. Viem si presne predstaviť aj počínanie šéfa....DP je priznaním danej FO a on to musí podpísať a je si plne zodpovedný, teda vypísala by som sumu uvedenú, ktorú povedal , lebo spraviť to musíš, uviedla by som ju ako podiel na zisku /teda §8/ a pri podpisovaní by som šéfa znovu uppozornila, že čo som tam vlastne uviedla, či je tá suma a druh príjmu naozaj ok, nakoľko zodpovedá osobne za správnosť....

sme tu tri ekonomky, ak nas sef za to neprizabije bude fajn :) ... ale uz sme si to zistili. Mozno sme to nemali iniciativne obvolat, ale uz sa stalo :) ... idem to sefovi, ako sluzobne najmladsia, oznamit ja ... obetovali ma :)
daniek
17.08.06,05:02
no tak to som veľmi zvedavá ako pochodíš kráčate po veľmi tenkom ľade
mara234
23.10.06,07:21
Prajem pekný deň. Poprosím o radu. Dôchodca mal príjmy z predaja dreva. A zabudol podať DP. DÚ ho teraz vyzval, len neviem, ako ho vyplniť. Píše sa tam aj starobný dôchodok ? Ďakujem
evina
23.10.06,08:09
Prajem pekný deň. Poprosím o radu. Dôchodca mal príjmy z predaja dreva. A zabudol podať DP. DÚ ho teraz vyzval, len neviem, ako ho vyplniť. Píše sa tam aj starobný dôchodok ? Ďakujem

Starobný dôchodok nepatrí medzi zdaňované príjmy...Ak bol dôchodcom k 1.1. nemôže si uplatniť ani odpočitateľnú položku na daňovníka - iba rozdiel medzi starobným dôchodkom a odppočitateľnou položkou , ak tento dôchodok je nižší ako OP. V tomto prípade uvádzaš výšku dôchodku na str. 1 DP-oddiel III. riadok 29.
mara234
23.10.06,08:19
Ospravedlňujem sa, že som hneď neuviedla všetky fakty. Jedná sa o DP za rok 2002. Aká bola vtedy odp. položka a má na ňu nárok/ samozrejme ak mal nižší dôchodok/? Do ktorého riadku mám uviesť tie príjmy ? Ďakujem
Beata2
23.10.06,08:33
Ahoj, môžete mi poradiť?
Manžel je bežný zamestnanec. V roku 2006 zaplatil jednorazovo úrazové poistenie našim dvom maloletým deťom po 20000.- Sk. Úrazové poistenie je časťou životnej poistky. Manžel je teda platiteľ poistného, deti sú poistené. Manžel vlastné životné poistenie nemá. Môže si v tomto prípade odrátať zo základu dane sumu 12000.- Sk?
evina
23.10.06,08:48
Ospravedlňujem sa, že som hneď neuviedla všetky fakty. Jedná sa o DP za rok 2002. Aká bola vtedy odp. položka a má na ňu nárok/ samozrejme ak mal nižší dôchodok/? Do ktorého riadku mám uviesť tie príjmy ? Ďakujem

V roku 2002 sa postupovalo podľa zákona č. 366/1999 o daniach z príjmov v zmysle nesk. predpisov. odpočitateľná položka bola 38 760 na daňovníka a princíp uplatnenia len rozdielu, v prípade ak dôchodok bol nižší ako 38 760 platil aj v tomto období. Na tlačive platnom pre rok 2002 vypĺňaš oddiel III. podľa skutočnosti...
evina
23.10.06,08:50
Ahoj, môžete mi poradiť?
Manžel je bežný zamestnanec. V roku 2006 zaplatil jednorazovo úrazové poistenie našim dvom maloletým deťom po 20000.- Sk. Úrazové poistenie je časťou životnej poistky. Manžel je teda platiteľ poistného, deti sú poistené. Manžel vlastné životné poistenie nemá. Môže si v tomto prípade odrátať zo základu dane sumu 12000.- Sk?

Nie, ide o len o poistenie uzavreté na daňovníka, čiže na neho osobne....
Beata2
23.10.06,09:59
Ďakujem Evina, ja som si nebola celkom istá, pretože manžel je poistník a deti sú poistenci (dúfam že som to nepoplietla).