TK1991
28.08.18,19:05
Zdravim, pracujem vo firme na pracovnu zmluvu, plny uvazok cize zamestnavatel zamna teraz plati zdravotnu a socialku.
Mam v plane si skusit popritom rozbehnut taky vlastny mini biznis na ktory budem potrebovat zivnost. Ako to bude po otvoreni zivnosti? Ktp bude platit moje odvody? Ja, zamestnavatel alebo obaja? Bojim sa totiz toho ze si otvorim zivnost za ktoru budem mesacne platit odvody dokopy 200€ a moj mesacny prijem na zivnost bude napr len 200€, potom sa mi neoplati ani nic robit alebo ako to je? Vdaka
veronikasad
28.08.18,17:16
fantazíruj ďalej, čo by bolo, keby ... Dnes máš naozaj svoj deň
TK1991
28.08.18,17:20
Naucil som sa najprv premyslat az potom konat. Co sa ti nezda?
veronikasad
28.08.18,17:21
Tak použi aj mozog a pogoogli, téma na Porade rozoberaná x-krát
buchač
28.08.18,17:34
Nejak sa mi to premyslanie a konanie nezda.
Staci si prejst profil a zadane otazky...a hned je to jasne.
veronikasad
28.08.18,17:40
Ved preto som takto reagovala ...
TK1991
28.08.18,17:42
Nejak asi niesom moc dobry vo vyhladavani ale danu temu som tu nenasiel.
TK1991
28.08.18,17:56
Mimochodom porusil som nejake pravidla?
veronikasad
28.08.18,17:59
Neporušil, len mám pocit, že sa dobre zabávaš ...
Onko
28.08.18,18:02
Dane a odvody sa počítajú z každého príjmu zvlášť, zamestnávateľ bude naďalej platiť dane a odvody zo zamestnania a ty sám si budeš platiť dane a odvody zo živnosti.
Zjednodušene povedané, nemôže sa stať, že by si platil daň a odvody a pritom nič nezarobil. Vždy sa počítajú zo skutočne dosiahnutého príjmu. Samozrejme nejaké zúčtovanie sa robieva raz za rok, takže platby daní a odvodov sú oneskorené, v daný mesiac neplatíš odvody z príjmov v danom mesiaci, ale z príjmov starších, takže môže sa stať, že v daný mesiac máš zaplatiť vyššie odvody, než v tom mesiaci zarobíš. Ale z týchto dôvodov je nutné si z každého príjmu príslušnú časť odložiť, aby si mal z čoho dane a odvody zaplatiť, keď k tomu príde čas.
veronikasad
28.08.18,18:05
ale môže sa stať, odvody do sociálnej poisťovne sa platia aj v súbehu so zamestnaním po prekročení príjmu vo výške 12-násobku minimálneho vymeriavacieho základu od 1.7.nasl.kalendárneho roku aj v prípade, ak v tom čase už bude mať minimálny príjem - ak živnosť nezruší...
Onko
28.08.18,18:15
Preto som napísal, že platenie je oneskorené, sociálne poistenie sa platí na základe skutočného príjmu za predchádzajúci rok. Stačí si zo skutočného príjmu peniaze na odvody odkladať a použiť ich pri platení nasledujúci rok, aj keď príjmy už nemáš. To isté pri zdravotnom poistení a dani z príjmov, platia sa vždy zálohy a neskôr môže byť doplatok podľa skutočného príjmu, tak si treba odkladať, aby na doplatok bolo. Vždy sa platí len za skutočný príjem, i keď nie vždy hneď v danom mesiaci alebo roku!
Taynee
28.08.18,18:25
To je stale ten tvoj business s eshopom s tovarom zo zahranicia? A co uz si si nasiel odbor, v ktorom chces v buducnosti posobit? Co s tou hypotekou? Poriesene? Inak nerozumiem, ako moze dospely muz, byt taky nesamostatny vo vyhladavani a ziskavani informacii.