korela
30.08.18,14:42
V súčasnosti prebieha petícia obyvateľov bývajúcich v okolí Slovnaftu, ktorí sú priamo dotknutí neustálym hlukom a zápachom zo Slovnaftu.

http://www.ekoforum.sk/peticia/slovnaft

My obyvatelia bývajúci v okolí Slovnaftu, pociťujeme zníženú kvalitu bývania a vnímame možné zdravotné riziká, ktoré vznikajú procesmi prebiehajúcimi v areáli rafinérie Slovnaft.

Od roku 2015 je možné vnímať z roka na rok zhoršujúci sa stav tohto problému, kedy sa bývanie v niektorých dňoch stáva neznesiteľným. My občania bývajúci najmä v mestských častiach Bratislavy - Podunajské Biskupice, Ružinov, Vrakuňa, Petržalka, Rusovce, ako aj prímestských obciach Rovinka, Dunajská Lužná, Hamuliakovo, Kalinkovo, Most pri Bratislave, vnímame v neakceptovateľnej miere nasledovné:




zvýšenú hlučnosť šíriacu sa z rafinérie Slovnaft nielen počas dňa, ale najmä v nočných hodinách (od 22:00 do 6:00)
nepríjemné nízkofrekvenčné tóny šíriace sa vo vlnách z rafinérie Slovnaft kedykoľvek počas dňa aj v noci, ktoré prenikajú aj cez zatvorené okná a steny,
nepríjemný silný chemický zápach šíriaci sa z rafinérie Slovnaft kedykoľvek počas dňa aj v noci


.

Smrdí a hučí Slovnaft

https://www.facebook.com/Smrd%C3%AD-a-hu%C4%8D%C3%AD-Slovnaft-124044794377209/?hc_location=ufi
Verejnosť žije v domnení, že zápach a najmä nočný hluk pociťujú v Bratislave MČ Pod. Biskupice a Vrakuňa, ale pravdou je, že sú postihnuté aj iné MČ (Petržalka, Ružinov) a okolité obce hlavne južne pod Bratislavou, nakoľko v danej oblasti prevláda severojužné prúdenie vzduchu.
Príspevky na FB sú zaujímavé, odpovede na sťažnosti obyvateľov z príslušných orgánov sú laxné.
Po spustení výroby v Slovnafte sa vykonávalo pravidelné štítkovanie pľúc u mužov raz ročne v Pod. Biskupiciach, u žien nie. Ktovie, k akým výsledkom tento prieskum dospel. Vykonával sa desiatky rokov. Nemám vedomosť, kedy ho ukončili a aká je dnešná monitorovacia situácia dotknutého obyvateľstva.
Hygiena bola v sedemdesiatych rokoch proti výstavbe sídlisk Dolné Hony, Medzijarky zrejme aj z bezpečnostného hľadiska.
Komu iba trochu záleží na ŽP, určite sa rád k petícii pripojí a bude šíriť aj osobne vo svojom okolí možnosť do nej prispieť.
misomiso
30.08.18,18:07
Ja som len cakal, kedy sa zacnu ludia ozyvat. Naposledy, ked som bol v P. Biskupiciach, tak mi bolo az nevolno. Taky zapach, ako keby som strcil hlavu do sudu s ropou. Luda tam stale stavaju aj nove domy, neviem si predstavit v tm zit. Drzim palce, no kedze rovnaky zapach zvykne byt aj v Schwechate (a to je Vieden, ktora sa umiestnila v kvalite zivota na 1. mieste na svete...) tak som trocha skepticky. Kazdopadne, je to dost kruta dan za civilizaciu.
korela
08.09.18,17:39
Podľa toho kde, PB sú veľké. A väčšinou to ťahá dolu na južné obce. Čo som si pozrela, zatiaľ prevažujú podpisy najmä z nich.
Najhoršia situácia bola hneď po jeho spustení, žiadne filtre ani pre ovzdušie a ani vodné toky.
Ľudia sa zobúdzali v noci na tlak na hrudi a bolesť v pľúcach keď bolo bezvetrie, nedalo sa to z bytov dostať von, čakalo sa na brieždenie, prvý vánok. Proste situácie bez možnosti úniku.
Umiestneniu Slovnaftu sa môžeme poďakovať Čechom, oni urobili rozhodnutie. Že zvolili lokalitu pri meste, to nebolo ešte také hrozné, ako na Žitnom ostrove, rezervoári vody pre celé Slovensko.
misoft
08.09.18,17:44
No - nezávidím im. Fetovať ten smrad.... Niečo podobné sme mali aj my tu na východe - Strážske a vo Vranove - Bukóza... I teraz to tam niekedy majú (dedina neďaleko Nižný Hrabovec) - tie kuwy v noci vypínajú tie filtre a potom je tam smrad ako v opičárni.
lujza.j
08.09.18,18:19
Uz bude lepsie....ked bude chladnejsie nebude sa tolko vetrat...smrad byva neuveritelny....uplne naj v noci....vtedy najviac pustaju tie frase:(