tomas289
30.08.18,21:19
Píšem ohľadom nepríjemnej situácie, ktorá sa mi stala ani nie týždeň dozadu.

Mal som dopravnú nehodu na aute Suzuki Swift (rok 9/2013). Ja som bol poškodený, vinníkom nehody bol šofér auta, ktoré mi nedalo prednosť na hlavnej ceste a nezastavilo na značke STOP.

V zápise od policajtov a aj zázname o dopravnej nehode pre poisťovňu je určený ako vinník šofér auta, ktoré mi nedalo prednosť.

Škoda na mojom aute bude určite vysoká, nakoľko mi vystrelili 3 airbagy a predná časť auta je značne deformovaná.

Auto som kupoval ako jazdené za 7200 € v októbri 2017. Najazdených ma cca 48 000 km a zhruba pred mesiacom bolo v autorizovanom servise na pravidelnú prehliadku a výmenu oleja. Prehliadka dopadla úspešne, bez závad o čom je aj záznam.

Ja som nemal havarijne poistenie, iba PZP. Vinník nehody ma tiež iba PZP v ČSOB poisťovni.

Hneď ako bolo možné som nahlásil poistnú udalosť v ČSOB. Do troch dní prišiel na obhliadku likvidátor z ČSOB. Ten všetko zadokumentoval, dokonca aj správu zo servisu, kde je zrejmé ze pred mesiacom bolo auto bez závad. Tiež som mu dal aj fotky z miesta nehody, kde je zrejmý vinník nehody.

Likvidátor z ČSOB mi odporučil nech dám auto ich zmluvnému servisu, na kalkuláciu ceny, nakoľko podľa jeho odhadu, je to na hranici a môže to byť aj totálna škoda, ale aj nemusí.

Ja by som nerád niečo podcenil, alebo zanedbal nakoľko som 1x v takejto situácii, a nechcel by som aby mi poisťovňa nejakým spôsobom neposkytla adekvátne plnenie.

Preto Vás chcem poprosiť o rady, ktorý máte skúsenosti s podobnou situáciou. Hlavne či urobím dobre ak to dám ich zmluvnému servisu a či mi v plnom rozsahu potom preplatia opravy, ak by to nebola totálna škoda.

Ak to číta človek s nickom PREBOHA, všimol som si tvoje veľmi dobre rady v podobných otázkach, ak to čítaš poprosím ta o radu ako postupovať ďalej :).

Ďakujem.
roman34
18.09.18,11:32
tym ze pojdes do zmluvneho servisu poistovne v zasade nic nemozes pokazit

otazne v danom priapde bude ako poistovna vypocita vseobecnu hodnotu tvojho vozidla co je rozhodujuce pre posudenie ci sa jedna o totalnu skodu (ak budu naklady na opravu vyssie ako vsh potom to bude totalka)

v pripade pochybnosti o vypocte poistovne resp zaveroch likvidacie je potom mozne samozrejme takyto postup preverit napr. prostrednictvom znaleckeho vypoctu

idealny postup (aby sa predislo zisteniu o totalnej skode po vykonani opravy) v danom pripade by asi bol nechat si u znalca este pred opravou vypracovat posudok/odborne vyjadrenie ktoreho ucelom bude urcenie vysky skody ... nasledne na zaklade zaveru znalca sa rozhodnut ci auto opravit (pri parcialnej skode preplati poistovna cele naklady na opravu, pri totalnej vsak len rozdiel medzi vsh a hodnotou zvyskov vozidla = plnenie nepokryje všetky náklady na opravu v autorizovanom servise, teoreticky vsak moze postacovat na opravu v neautorizovanom)
tomas289
18.09.18,15:32
Ďakujem za odpoveď.

V podstate som to tak riešil ako popisujete. Auto bolo v autorizovanom servise na kalkuláciu ceny opravy. Servis následne poslal kalkuláciu do poisťovne a poisťovňa dala odpoveď servisu, že poistná udalosť bude likvidovana ako totálna škoda, nakoľko cena opravy presiahla hodnotu vozidla (hlavne kvôli airbagom).

Momentálne čakám na vyjadrenie od poisťovne, akú výšku plnenia mi poskytnú.

Teraz má trápi len akú sumu mi poskytnú, keďže auto je aj podľa servisu v super stave a stačí iba vymeniť plechy a airbagy (motorická ani nosná časť vozidla nie je poškodená).

Tiež dúfam ze auto nedávajú automaticky na dražbu. 2x som už volal do ČSOB, aby sme sa dohodli čo s autom ďalej, ale oni iba povedali, že to určuje likvidátor, lenže na toho kontakt mi nedajú, iba mu odkazu aby ma kontaktoval. Zatiaľ ma však nekontaktoval. Tak dúfam, že sa nebudem musieť odvolávať, proti ich rozhodnutiu.
roman34
19.09.18,07:21
auto daju do "drazby" ale len z dovodu aby stanovili cenu predajnych zvyskov

vitaznu = najvyssiu sumu ponuknutu za poskodene vozidlo vam nasledne odpocitaju od vseobecnej hodnoty vozidla a tento rozdiel bude predstavovat vysku plnenia ktore poistovna vyplati

skutocnost ze je vozidlo dane do "drazby" vsak neznamena ze vam vozidlo predaju ... dostanete moznost odpredat vozidlo za najvyssiu ponuknutu moznost ktoru vsak nemusite vyuzit

ak by ste ju vyuzili tak by ste sa dostali k plneniu / nahrade skody vo vyske vseobecnej hodnoty vozidla ...
tomas289
19.09.18,15:50
Aha tak už tomu rozumiem.

Počkám teda koľko ponúknu v dražbe a na základe toho sa rozhodnem či ho nechám predať poisťovňou, alebo si ho nechám a predám sám, prípadne opravím.