zuzana s.
16.08.06,09:16
Dobrý deň,
poradili by ste mi ohľadom výpovede zo strany zamestnávateľa? Máme sieť predajní a jedna predajňa sa bude rušiť. Máme dať zamestnancom na tejto predajni výpoveď z dôvodu §63 1 a),že sa zrušuje časť zamestnávateľa? Alebo 1 b), že sa jeho pracovné miesto sa ruší a stal sa nadbytočným? Prípadne mi aj poradili kde nájdem vzor výpovede? Ďakujem
zuzana s.
16.08.06,07:18
A ešte by som sa chcela opýtať ohľadom odstupného. Napriek tomu, že budú maž 2-mesačnú výpovednú lehotu chceme im vyplatiť aj odstupné. Mám to do tej výpovede napísať ako dohodu o vyplatení odstupného?
Martinella
16.08.06,07:20
§63 odst.1 písm.a).
Martinella
16.08.06,07:22
A ešte by som sa chcela opýtať ohľadom odstupného. Napriek tomu, že budú maž 2-mesačnú výpovednú lehotu chceme im vyplatiť aj odstupné. Mám to do tej výpovede napísať ako dohodu o vyplatení odstupného?
Áno, treba to uviesť.
azuz
16.08.06,07:51
A ešte by som sa chcela opýtať ohľadom odstupného. Napriek tomu, že budú maž 2-mesačnú výpovednú lehotu chceme im vyplatiť aj odstupné. Mám to do tej výpovede napísať ako dohodu o vyplatení odstupného?
Ak plynie výpovedná lehota nemajú nárok na odstupné. Môžeš napísať dohodu o vyplatení odstupného a to aj vyplatiť ale predpokladám, že to nebude uznateľný daňový výdavok.
Martinella
16.08.06,07:56
Ak plynie výpovedná lehota nemajú nárok na odstupné. Môžeš napísať dohodu o vyplatení odstupného a to aj vyplatiť ale predpokladám, že to nebude uznateľný daňový výdavok.

Súhlasím, bude to daňovo neuznaný výdavok.
zuzana s.
16.08.06,08:15
Ak plynie výpovedná lehota nemajú nárok na odstupné. Môžeš napísať dohodu o vyplatení odstupného a to aj vyplatiť ale predpokladám, že to nebude uznateľný daňový výdavok.

Ale § 76 ods. 1 hovorí, že zamestnávateľ môže poskytňúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodou § 63 ods. 1, pism. a) az c).
Takze nemame im to vyplacat?
dana9
16.08.06,08:18
Ale § 76 ods. 1 hovorí, že zamestnávateľ môže poskytňúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodou § 63 ods. 1, pism. a) az c).
Takze nemame im to vyplacat?

to znamená že nemusí :)

dana:)
zuzana s.
16.08.06,08:22
to znamená že nemusí :)

dana:)


Ale teda môže, a môj nadriadený im to vyplatiť chce. Takze pokiaľ je to môže, ale nemusí, tak by to malo byť v poriadku a malo by to byť aj daňovo uznateľné alebo sa mýlim?
azuz
16.08.06,08:34
Ale teda môže, a môj nadriadený im to vyplatiť chce. Takze pokiaľ je to môže, ale nemusí, tak by to malo byť v poriadku a malo by to byť aj daňovo uznateľné alebo sa mýlim?
V ZP v § 76 odst. 2 je okrem iného napísané ... patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku priem. mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov... .
V preklade to znamená, že buď skončí pracovný pomer bez výpovednej doby (pred tým ako začne plynúť) a vyplatí sa odstupné alebo plynie výpovedná doba a na odstupné nemá nárok.
Súbeh týchto dvoch nárokov kedysi bol možný ale už to niekoľko rokov neplatí.
Gabi03
16.08.06,08:45
Tiež ma napadlo, prečo tú sumu nezaplatí formou nejakých prémií alebo podobne?
endrju
16.08.06,08:51
Tiež ma napadlo, prečo tú sumu nezaplatí formou nejakých prémií alebo podobne?
Vyplatenie prémií namiesto odstupného je pre zamestnávateľa a aj zamestnanca nevýhodné kvôli odvodom na ZP s SP. Z odstupného sa odvody neplatia. ;)
zuzana s.
16.08.06,08:52
V ZP v § 76 odst. 2 je okrem iného napísané ... patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku priem. mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov... .
V preklade to znamená, že buď skončí pracovný pomer bez výpovednej doby (pred tým ako začne plynúť) a vyplatí sa odstupné alebo plynie výpovedná doba a na odstupné nemá nárok.
Súbeh týchto dvoch nárokov kedysi bol možný ale už to niekoľko rokov neplatí.

To je mi jasne, ale ja som pisala o odseku 1. Tam je napisane, ze moze vyplatit odstupne. Moj nadriadeny chce vyplatit odstupne a este im chce dat vypovede uz tento mesiac, ale aby vypovedna doba zacala plynut az 1.11.2006, a to tiez neviem ako mam napisat do vypovede. Vypovedna dobre predsa zacina plynut prvym dnom nasledujuceho mesiaca po mesiaci kedy je vypoved dorucena. Je to moj nadriadeny a chce to tak a ine ho nezaujima.
Gabi03
16.08.06,08:55
Vyplatenie prémií namiesto odstupného je pre zamestnávateľa a aj zamestnanca nevýhodné kvôli odvodom na ZP s SP. Z odstupného sa odvody neplatia. ;)

To mi je jasné. (Hoci som mohla aj upozorniť.) Chcela som len poukázať na iné formy výplaty. Zažila som napríklad, že odmeny ZĽ vyplatil formou cesťákov. ZCi si vymysleli pracovné cesty, vypočítali sa náhrady a dostali peniaze. Bez odvodov, bez daní.
Gabi03
16.08.06,08:59
To je mi jasne, ale ja som pisala o odseku 1. Tam je napisane, ze moze vyplatit odstupne. Moj nadriadeny chce vyplatit odstupne a este im chce dat vypovede uz tento mesiac, ale aby vypovedna doba zacala plynut az 1.11.2006, a to tiez neviem ako mam napisat do vypovede. Vypovedna dobre predsa zacina plynut prvym dnom nasledujuceho mesiaca po mesiaci kedy je vypoved dorucena. Je to moj nadriadeny a chce to tak a ine ho nezaujima.

Aký má dôvod na doručení výpovede v 8/06, keď chce, aby ľudia končili až v 12/06? Vysvetli mu, že ak nechce, aby ZCi skončili skôr, stačí výpoveď dať až v 10/06.
zuzana s.
16.08.06,09:13
Aký má dôvod na doručení výpovede v 8/06, keď chce, aby ľudia končili až v 12/06? Vysvetli mu, že ak nechce, aby ZCi skončili skôr, stačí výpoveď dať až v 10/06.

Ja som mu to ale vysvetlila a marne. Vraj o priestory nasej predajne su uz zaujemci, aby sa to nedozvedeli zamestnanci od inych a aby si nahodou skor nenasli inde inu pracu. Proste to mam nejako urobit. Len ja neviem ako. Jedine, ze napisem natvrdo do vypovede, ze vypovedna doba zacina plynut od 1.11.2006. Ale to neviem ci je spravne, rovnako ako neviem ci je spravne im aj vyplatit odstupne. Ja to tym ludom prajem, ale nerada by som, aby nas pri kontrole chytila socialka alebo zdravotka, ze im odstupne nepatrilo a ukratili sme ich tym na odvodoch.
Gabi03
16.08.06,09:20
Ja som mu to ale vysvetlila a marne. Vraj o priestory nasej predajne su uz zaujemci, aby sa to nedozvedeli zamestnanci od inych a aby si nahodou skor nenasli inde inu pracu. Proste to mam nejako urobit. Len ja neviem ako. Jedine, ze napisem natvrdo do vypovede, ze vypovedna doba zacina plynut od 1.11.2006. Ale to neviem ci je spravne, rovnako ako neviem ci je spravne im aj vyplatit odstupne. Ja to tym ludom prajem, ale nerada by som, aby nas pri kontrole chytila socialka alebo zdravotka, ze im odstupne nepatrilo a ukratili sme ich tym na odvodoch.

1. Tým, že on dá výpoveď až od 1.11. neznamená, že zamestnanci nemôžu podať výpoveď v 8/06, takže výpovedná lehota bude od 1.9. do 31.10.
2. Tiež sa mi nezdá, aby im plynula výpovedná lehota a potom mali vyplatené aj to odstupné. Túto sumu by som riešila inak.
endrju
16.08.06,09:24
V ZP v § 76 odst. 2 je okrem iného napísané ... patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku priem. mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov... .
V preklade to znamená, že buď skončí pracovný pomer bez výpovednej doby (pred tým ako začne plynúť) a vyplatí sa odstupné alebo plynie výpovedná doba a na odstupné nemá nárok.
Súbeh týchto dvoch nárokov kedysi bol možný ale už to niekoľko rokov neplatí.

Ja tomu rozumiem tak, že v §76:
- odsek 1 hovorí o tom, kedy zamestnávateľ môže vyplatiť odstupné (daňovo uznateľný náklad; neplatia sa odvody),
- odsek 2 hovorí o tom, kedy zamestnávateľ musí vyplatiť odstupné (daňovo uznateľný náklad, neplatia sa odvody),
- odsek 3 hovorí o tom, kedy a akú časť vyplateného odstupného musí zamestnanec vrátiť; ak by zamestnávateľ netrval na vrátení tejto časti, bola by táto časť daňovo neuznaným nákladom (napadla ma teraz "filozofická" otázka: ako by to vypadalo v takomto prípade s odvodmi? :cool: ).
- odsek 4 hovorí o tom, kedy odstupné nepatrí vôbec; v tomto prípade je možné vyplatiť odstupné iba zo zisku (asi by sa mali zaplatiť aj odvody)

Súbeh nárokov bol podľa môjho názoru kedysi prikázaný, teraz je dobrovoľný. ;)
endrju
16.08.06,09:26
... Zažila som napríklad, že odmeny ZĽ vyplatil formou cesťákov. ZCi si vymysleli pracovné cesty, vypočítali sa náhrady a dostali peniaze. Bez odvodov, bez daní. Zamestnávateľ sa zahráva s ohňom. Asi nevie, že krátenie dane a odvodov je trestný čin :(
azuz
16.08.06,10:07
Ja tomu rozumiem tak, že v §76:
- odsek 1 hovorí o tom, kedy zamestnávateľ môže vyplatiť odstupné (daňovo uznateľný náklad; neplatia sa odvody),

To je pravda. Ale ja som to vždy chápala v náväznosti na odst. 2 (aj podľa výkladov na školeniach) hlavne preto, že odstavec 2 upresňuje podmienky poskytnutia odstupného a výšku odstupného. Nikde inde nie je stanovená jeho výška (aspoň maximum) alebo spôsob výpočtu.
Môže sa teda zamestnancovi vyplatiť odstupné aj vo výške 1 000 000 (to by som brala:p ) a bude to daňovo uznateľný výdavok? Mám pocit, že príslušnými predpismi je upravená výška všetkých plnení, ktoré môžu byť považované za daňový výdavok. :o
endrju
16.08.06,10:31
To je pravda. Ale ja som to vždy chápala v náväznosti na odst. 2 (aj podľa výkladov na školeniach) hlavne preto, že odstavec 2 upresňuje podmienky poskytnutia odstupného a výšku odstupného. Nikde inde nie je stanovená jeho výška (aspoň maximum) alebo spôsob výpočtu.
Môže sa teda zamestnancovi vyplatiť odstupné aj vo výške 1 000 000 (to by som brala:p ) a bude to daňovo uznateľný výdavok? Mám pocit, že príslušnými predpismi je upravená výška všetkých plnení, ktoré môžu byť považované za daňový výdavok. :o Nebol by v takomto prípade odsek 1 zbytočný?
Mne to vychádza tak, že odsek 2 hovorí o minimálnej výške odstupného pri splnení uvedených podmienok.
Nepriamo "nahráva" mojim úvaham aj odsek 3.
Je tam šalamúnsky použitý pojem: "čas určený podľa poskytnutého odstupného".
Ak by chcel zákonodarca obmedziť maximálnu výšku odstupného, mohol by tam byť aj presne definovaný čas (napr. "čas určený podľa odseku 2").
Myslím si preto, že tento čas môže byť v prípade vyplatenia odstupného podľa odseku 1 aj iný ako sú práve 2 alebo 3 mesiace vyplývajúce z odseku 2. Môže to byť 1 mesiac, ale aj 5 mesiacov.
;)
dana9
16.08.06,11:00
Pripojím sa aj so svojím názorom na vec, dúfam, že sa dobre vyjadrím:

Podľa môjho názoru § 76 ods. 1 upravuje situáciu, keď ku skončeniu PP dôjde z dôvodu výpovede zo strany ZĽ, ktorý môže poskytnúť ZC odstupné. Môže poskytnúť podľa mňa znamená, že sa na to dobrovoľne zaviazal, resp. mu to vyplýva napr. z pracovnej zmluvy, prípadne kolektívnej zmluvy. Nárok teda nevzniká priamo zo zákona. Zároveň platí, že zákon neobmedzuje jeho výšku.

Naproti tomu ods. 2 rieši situáciu, kedy vzniká zákonný nárok, tento je však podmienený dohodou o skončení, pred začatím plynutia výpovednej doby. Výška odstupného je najmenej dvojnásobok, resp. (to je dôležité) najmenej trojnásobok, takže to môže byť aj viac, závisí to napr. od existencie Kolektívnej zmluvy.

To je aj dôvod, prečo podľa môjho názoru nedôjde k súbehu, pretože ods. 1 odstupné spája s výpoveďou a ods. 2 s dohodou o skončení PP.



dana:)
elenka
16.08.06,11:01
To je mi jasne, ale ja som pisala o odseku 1. Tam je napisane, ze moze vyplatit odstupne. Moj nadriadeny chce vyplatit odstupne a este im chce dat vypovede uz tento mesiac, ale aby vypovedna doba zacala plynut az 1.11.2006, a to tiez neviem ako mam napisat do vypovede. Vypovedna dobre predsa zacina plynut prvym dnom nasledujuceho mesiaca po mesiaci kedy je vypoved dorucena. Je to moj nadriadeny a chce to tak a ine ho nezaujima.
Podľa tohto predajňa sa ruší od 1. 1. 2007 ? (výpovedná doba začína plynúť 1. 11. 2006 ak hovoríš, že zamestnanci majú 2-mesačnú výpovednú dobu, lebo je aj 3-mesačná....)
Potom stačí ak výpoveď dá v mesaici október do 31. 10. 2006 a podľa §76 ods. 2 ZP, ak zamestnanec bude súhlasiť so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby, tak mu patrí odstupné. Ak nebude súhlasiť, ale bude pracovať aj počas výpovednej doby, odstupné mu nepatrí.
Tu by molo prísť k tomu, že zamestnanci dostanú výpoveď z dôvodu § 63 ods. 1/a, zamestnaci využíjú svoje právo a kvôli odstupnému požiadajú o skončenie pracovného pomeru pred plynutím výpovednej doby a predajňa zostane od 1. 11. bez zamestnancov.
Ak zamestnávateľ dá výpoveď zamestnancom v decembri, nakoľko predajňa sa ruší od 1. 1., tak by zase mohol nastať prípad, že zamestnanci nebudú chcieť odstupné a rozhodnú sa pre plynutrie výpovednej lehoty, ktorá im skončí 28. 2. - a to je už problém kam s nimi.
Rozhodla by som sa pre I. alternatívu.
Denda
16.08.06,11:02
Ale teda môže, a môj nadriadený im to vyplatiť chce. Takze pokiaľ je to môže, ale nemusí, tak by to malo byť v poriadku a malo by to byť aj daňovo uznateľné alebo sa mýlim?
Skúste pozrieť tento link:http://www.porada.sk/t9503-krach-firmy-ako-s-odstupnym.html
zuzana s.
16.08.06,11:29
Tak som z toho jelen. Hladala som aj v PMPP a co som nasla, tak zamestnancom nepatri odstupne, ak im plynie vypovedna lehota.
dana9
16.08.06,12:56
Tak som z toho jelen. Hladala som aj v PMPP a co som nasla, tak zamestnancom nepatri odstupne, ak im plynie vypovedna lehota.

Aj ja to tak mám v komentári, doslova zásada "odstupné alebo výpovedná doba", ale len vo vzťahu k nároku, z toho mi vyznieva, ako by to bolo len k odseku 2.
Ja osobne s tým nesúhlasím, ale samozrejme mýliť sa môžem :o

dana:)
azuz
16.08.06,14:10
Nebol by v takomto prípade odsek 1 zbytočný?
Mne to vychádza tak, že odsek 2 hovorí o minimálnej výške odstupného pri splnení uvedených podmienok.
Nepriamo "nahráva" mojim úvaham aj odsek 3.
Je tam šalamúnsky použitý pojem: "čas určený podľa poskytnutého odstupného".
Ak by chcel zákonodarca obmedziť maximálnu výšku odstupného, mohol by tam byť aj presne definovaný čas (napr. "čas určený podľa odseku 2").
Myslím si preto, že tento čas môže byť v prípade vyplatenia odstupného podľa odseku 1 aj iný ako sú práve 2 alebo 3 mesiace vyplývajúce z odseku 2. Môže to byť 1 mesiac, ale aj 5 mesiacov.
;)
Možno to v ods. 1 bolo myslené tak, že súbeh odstupného a výpovednej doby je možný vtedy, keď je to dohodnuté v kolektívnej zmluve alebo internej smernici. V nej je možné dohodnúť aj výhodnejšie podmienky poskytnutia odstupného. V takom prípade by to daňový výdavok asi bol. Tým by sa predišlo aj tomu aby niektorí zamestnanci boli zvýhodnení (len preto, že ....) a niektorí znevýhodnení. Teda, že dnes dám aj odstupné 1000000 aj výpovednú dobu a za mesiac už len jedno alebo druhé a aj to v minimálnej výške.
No a odsek 2 rieši prípad, keď kolektívna zmluva nie je.
Pre lepšie vyriešenie problému by sa k tomu asi mal vyjadriť aj auditor, alebo daňový poradca.
Aj by som to dala do príslušnej témy, ale ja to neviem:eek: :eek: :eek: . Pomôže niekto?
endrju
16.08.06,14:34
Pre lepšie vyriešenie problému by sa k tomu asi mal vyjadriť aj auditor, alebo daňový poradca.
Aj by som to dala do príslušnej témy, ale ja to neviem:eek: :eek: :eek: . Pomôže niekto?

Link na tému, v ktorej sa vyjadril daňový poradca (presnejšie - daňová poradkyňa), je v príspevku číslo 24 (Denda o 14:02 = 02:02PM). ;)
azuz
16.08.06,15:18
Link na tému, v ktorej sa vyjadril daňový poradca (presnejšie - daňová poradkyňa), je v príspevku číslo 24 (Denda o 14:02 = 02:02PM). ;)
mimotemy Ďakujem, neuvedomila som si, že sa tam vyjadrila daňová poradkyňa. :o Ospravedlňujem sa.:)
elenka
17.08.06,04:53
Plynutie výpovednej doby a po jej uplynutí vyplatenie odstupného - to podľa mňa nejde.
Odstupné - už z významu tohto slova vyznieva ako náhrada za to, že pracovný pomer skončí skôr ako uplynie výpovedná doba - teda podľa Zp pred začiatkom jej plynutia. Výška odstupného, ak nie je upravená v KZ, je podľa § 76 vo výške min. dvojnásobku (náhrada zárobku za 2-mesačnú výpovednú dobu) .
Ak chcete dávať výpoveď s plynutím výpovednej doby, tak odstupné nahraďte odmenou a máte to čisté.
BJANCASTER
28.10.08,13:08
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom výpovede : zamestnanec mi dal na výber 1)výpoveď podľa §63 ods.1 písm. a) ZP; 2)Dohoda o skončení pracovného pomeru (uzatvorená podľa §60 ZP). Pýtam sa teda čo by bolo najlepšie podpísať, aby som dostala aj odstupné.
Ďakujem
VERONIKA6
28.10.08,13:12
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom výpovede : zamestnanec mi dal na výber 1)výpoveď podľa §63 ods.1 písm. a) ZP; 2)Dohoda o skončení pracovného pomeru (uzatvorená podľa §60 ZP). Pýtam sa teda čo by bolo najlepšie podpísať, aby som dostala aj odstupné.
Ďakujem
Asi zamestnávateľ dal na výber, nie zamestnanec. Pokiaľ to bude dohodou § 60 ZP, na odstupné nie je nárok.
Chobot
28.10.08,13:15
Asi zamestnávateľ dal na výber, nie zamestnanec. Pokiaľ to bude dohodou § 60 ZP, na odstupné nie je nárok.

Pokiaľ to bude dohodou z dôvodov organizačných zmien, tak je nárok na odstupné - § 76 ods. 1:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Chobot
28.10.08,13:19
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom výpovede : zamestnanec mi dal na výber 1)výpoveď podľa §63 ods.1 písm. a) ZP; 2)Dohoda o skončení pracovného pomeru (uzatvorená podľa §60 ZP). Pýtam sa teda čo by bolo najlepšie podpísať, aby som dostala aj odstupné.
Ďakujem

Skôr, než sa rozhodneš, ktorú možnosť si vyberieš, prečítaj si tento príspevok:

http://www.porada.sk/781127-post16.html
BJANCASTER
28.10.08,13:38
Ale zamestnávateľ použil §76 ods.1 ZP v oboch možnostiach. aj v dohode o skončení §60 ZP aj vo výpovedi §63 ods.1 ZP. Tak je to potom jedno, ktorú podpíšem? V oboch prípadoch dostanem odstupné?
Chobot
28.10.08,13:48
Ale zamestnávateľ použil §76 ods.1 ZP v oboch možnostiach. aj v dohode o skončení §60 ZP aj vo výpovedi §63 ods.1 ZP. Tak je to potom jedno, ktorú podpíšem? V oboch prípadoch dostanem odstupné?

Odstupné dostaneš v oboch prípadoch, otázne je, ako vysoké. Pozorne si prečítaj ten môj príspevok, na ktorý odkazujem. Tam som podrobne popísal, aký je rozdiel, ak skončíš po uplynutí výpovednej doby a ak skončíš dohodou hneď. Okrátiš sa o peniaze, ktoré by si mohla zarobiť počas výpovednej doby, plus k tomu dovolenku a získaš čas nájsť si nové zamestnanie. Ak skončíš hneď dohodou, tak sa budeš musieť evidovať na úrade práce a dostaneš len odstupné.
nadporm
28.10.08,15:39
Ale zamestnávateľ použil §76 ods.1 ZP v oboch možnostiach. aj v dohode o skončení §60 ZP aj vo výpovedi §63 ods.1 ZP. Tak je to potom jedno, ktorú podpíšem? V oboch prípadoch dostanem odstupné?

A pozri si aj, či nemáte nejaku (odborársku) dohodu - zvý hodnenie.