ja5555
01.09.18,11:34
Ako študent som prijatý na odbor právo a odbor ruské a východoeurópske štúdiá? Viete poradiť, pre ktorý sa rozhodnúť? Má niekto skúsenosti z ich štúdia?
mareko
01.09.18,14:47
Za mňa určite právo. Uplatnenie nájdeš bez akýchkoľvek problémov, a ešte aj finančne je to OK :) Ale rozhodnúť sa musíš iba ty sám.
ivka70
01.09.18,14:51
A co chce robit po skonceni VS?
Dáša_
02.09.18,06:57
nerozmýšľal si o tom, zvládnuť obe školy? Poznám pár jednotlivcov, čo to v pohode dali
buchač
02.09.18,07:36
Daska.....a idem byt za protivneho.

Sak v pohode...nech studuje obe. Jednu ako dennu = zadarmo a druhu dialkovo = za vlastne.

Ved si vezmi...ze niekde pred branou stoji neprijaty student, ktoremu zabral miesto prave tento nerozhodny.

Pravnik ? Cert ho ber...o jedneho viac alebo menej.
Ale kolki vychodoeuropsky studenti sa uplatnia na trhu prace v danom obore ? Alebo to bude dalsi socialny pripad, pripadne pokladnik v Tescu ?
Dáša_
02.09.18,07:55
no ved práve preto, lebo to uplatnenie z druhého oboru budé také, ake bude, tak kludne obe školy. A že kvôli nemu by niekoho do školy neprijali, to sa vôbec nebojím. Dnes sa do škôl robí nábor. Nie príjmačky. S výnimkou pár vychytených záležitostí.
marleau
02.09.18,08:42
ako budúci dokladač v Tescu to máš jedno, ak sám nevieš čo chceš, tak iná ako mnou spomínaná robota ťa asi nečaká
buchač
02.09.18,08:50
Ved to je to, ze nabor.

Onehda, ked sme mali pomaturitne stretnutie, tak triedny (stary strojar, minuly rok umrel) nam vravel, ze na strojnickej priemyslovke je studijny obor - letecky steward....nieco neskutočné.

Ze ti absolventi, co koncia skolu, nevedia nieco zlozitejsie dat na pauzak, to svedci tiez o niecom.
Dáša_
02.09.18,09:45
no teda, ani neverim, zeby na priemyslovkach nieco davali na pauzák. Teraz uz všetko v cad systémoch navrhujú tuším.
buchač
02.09.18,10:17
Ten pauzak bol len pomimo...neviem, ako to je...nebol by ale problem zistit si to.
Tie pc cady su jasne.

Ine som chcel ale. Predstav si situaciu.
Sadol by som si k jednemu stolu...ja a nejaky cadista.
Obaja mame zadanie...nieco smarit na papier...nic zlozite. Narys, bokorys, podorys ...
Co myslis, kto bude vediet splnit zadanie ?

Alebo si vo vyrobe...a proste nemas po ruke pc a nieco potrebujes nacrtnut robotnikovi, lebo opisom sa to proste neda.
Nas ucili....strojar nerozpráva, strojar kresli...a trebats aj na listok od MHD.
ja5555
02.09.18,10:32
Práveže uvažujem, moje smerovanie je do diplomacie, len dve denné štúdiá neviem, ako by sa dali zladiť, keď každá škola uvádza povinné prednášky aj cviká. Hľadal som možnosť individuálneho štúdia, ale vraj sa to nedá. Teda chcel som požiadať o individuálny štúdijný plán.
Dáša_
02.09.18,11:18
v každom prípade to aspon skús. Ja som študovala veľmi dávno, keď boli pravidlá oveľa prísnejšie ako dnes a aj vtedy sa našli takí, čo to stíhali. Za pokus to určite stojí
jakubzemko
02.09.18,11:41
Prečo si myslíte, že čľovek ktorý sa naučí po Rusky a ešte jede iný slovanský cudzí jazyk nebude uplatniteľný? Podľa mňa si takýto človek nájde uplatnenie ešte lepšie ako právnik. Právnikov je ako maku. Ruštinárov bude v budúcnosti len a len ubúdať.
ivka70
02.09.18,12:16
Ak chces ist do diplomacie, vobec nerozumiem vyberu tvojich skol - ani jedna z nich na to prave ako priprava vhodna nie je
ja5555
02.09.18,12:33
Na diplomaciu som dal len do Prahy, vyše 600 prihlásených, brali 120, SCIO testy pre Slovákov boli pomerne náročné...
ivka70
02.09.18,13:56
ak skutocne chces diplomaciu, tak si mnal rozmyslat o medzinarodnom prave alebo medzinarodnych vztahoch a ist niekam na skolu do Europy ... poznam trochu to studium ruske a vychodoeuropske studia na UK v BA a teda absolvent nic moc - keby studoval tlmocnictvo prekladatelstvo a si by urobil lepsie ....
Ferdosondo
05.09.18,11:30
SCIO testy sú práve preto také ťažké, aby sa v budúcnosti v Čechách nemuseli na školách trápiť so študentami III. cenovej kategórie. Tí si nájdu svoje uplatnenie napr. na odboroch ktoré si uviedol. Prepáč za úprimnosť, ale už ma serú tie naše akože vysoké školy.
vicktor
05.09.18,12:18
Pravnikov je tolko, ze advokatski koncipienti robia zadarmo, len aby ziskali lajstro o praxi.