mareko
01.09.18,14:20
Zvažujeme kúpu pozemku pre rekreačné účely. Uhlopriečne ponad celý pozemok vedie VN (myslím, že do 100kV - odhadujem podľa stĺpov). Pozemok má rozmery cca 15x30 m. Mali sme v pláne osadiť tam mobilný dom (čo zrejme nebude možné - žeriav), prípadne postaviť malý záhradný domček. Otázka znie, či je takýto pozemok nezávadný pre naše zdravie, ako pôsobí magnetické pole atď. na ľudský organizmus. Kúpiť alebo hľadať v inej lokalite. Ďakujem za fundované odpovede :)

Dodatočne som priložila foto. Označený stĺp je taký istý, z akého vedú drôty nad pozemkom (ten predný pozemok). Neviem, či sa jedná o vodiče s izoláciou (ochr. pásmo 15 m) alebo závesné káblové vedenie (ochr. pásmo 2 m). Vie mi to niekto identifikovať z danej, nie veľmi dobrej fotky? Ďakujem
misoft
01.09.18,12:28
No prinajmenšom tam bude elektrosmog - elektromagnetícké pole tam bude.
Pod elektrickým vedením vysokého napätia 110 kV alebo 400 kV vznikajú v blízkosti povrchu pôdy elektrické polia s intenzitou od 1 kV/m do 10 kV/m.
http://www.equark.sk/index.php?cl=article&iid=280
A za ďalšie - zabudni na kvalitný signál pre mobil, telku, rádio.
Rada - vykašli sa na ten pozemok.
Mila123
01.09.18,12:55
mareko
01.09.18,13:20
Díky, to mám už preštudované, zaujíma ma to zdravie
mareko
01.09.18,13:21
Ďakujem za radu, aj som si myslela, že lepšie nebrať.
misoft
01.09.18,15:03
Ja ešte doplním.... pod to vedenie ani mobilný dom, ani chatku, dokonca ani stan nesmieš postaviť. NIČ. A pozemok časom bude nepredajný - vhodný tak akurát na pasenie zajačikov.
mareko
01.09.18,15:20
misoft, presne tak som to vyhodnotila aj ja. Malá chatka by sa síce dala postaviť tak, aby bola mimo ochranné pásmo ... no pozemok ďalej bezcenný. Je to škoda, lebo naozaj spĺňal všetky moje kritériá ( teda až na ten bonus naviac ) :D :D :D Ale taký je život
misoft
01.09.18,19:52
To vedenie - ide priamo ponad pozemok?
http://sle.sk/ochranne-pasmo-elektrickeho-vedenia/ - ochranné pásma - podľa toho 15m na každú stranu - takže i keby bolo na hranici pozemku (krajný vodič) pripočítať 15m a podľa obr. je to asi 10 - 15 m široký pozemok.
Vedenie 110kV = neizolované vodiče.
Takéto vedenie http://elektrosmog.voxo.eu/images/201201031342421.jpg je z neizolovaných vodičov.
mareko
01.09.18,20:05
Ano, ide uhlopriecne ponad cely pozemok. Na fotke je oznaceny stlp z vedlajsieho vedenia, ano je to podla obr. neizolovany vodic. V tomto linku je to napisane jednoznacne. Ja len nechapem, ako mohli stavat rodinne domy presne pod tym vedenim. Je ich tam postavenych dost a v susedstve je dokonca dom, ktory je aj plosne rozsiahly a este aj dost vysoky - to mi len tak vrta v hlave ;). Mestsky architekt dal vyjadrenie, ze iba drobna stavba do 25 m2. To mala realitacka v ruke. Viacej dokladov nemala alebo neukazala.
misoft
01.09.18,20:18
Architekt ti napíše, že je to možné, ale ENERGETICI v tomto majú hlavné slovo.
mareko
01.09.18,20:29
Tomu rozumiem :) len tym postavenym domom nerozumiem :D
misoft
01.09.18,20:44
Niekedy povolia (niekto riadne "maže"), niekedy dom bol skôr ako vedenie, niekedy sa zmení trasovanie vedenia. Už boli prípady, že niekto mal krásny pozemok aj so sadom, prišli energetici, osadili stĺp, natiahli vedenie (zmena trasy vzdušného vedenia) a odrazu pozemok bol v ochrannom pásme a energetici (aj bez súhlasu majiteľa) vykĺčovali stromy.... a zároveň znehodnotili pozemok - lego legislatíva im to UMOŽŇUJE - bezprecedentný zásah do vlastníckych prá - majiteľ len dostane pár € odškodné (jednorázovo) a v LV pribudne VB.
Zákon o energetike je v niektorých ohľadoch NAD Ústavou!!!!!!!
vicktor
03.09.18,07:28
Ten, kto ti povie zabudni, je pravdivejsi od nadeje.