Erika Dominova
01.09.18,18:26
Môže mi niekto poradiť prosím Vás, sused nadomnou prenajíma byt, v noci im praskla rúrka pravdepodobne v kuchyni, nájomníci nepočuli vodu a vytopili môj byt.Ja som v tom čase bola odcestovaná a vodu a aj elektrinu som mala úplne vypnuté,ale pre každý prípad som nechala kľúče od môjho bytu susede. Na škodu prišla suseda, ktorá býva podomnou,už aj ona mala vodu ktorá kvapkala z pafonu. Kedže som nebola doma moji susedia si odomkli môj bytu a začali čerpať vodu, plávajúca podlaha, nábytok, maľovka na stenách, vchodové dvere všetko je zničené.Vody bolo tolko, že pretekala popod dvere na schodisko, dokonca z lustra v obývačke kvapkala voda.Byt je momentálne neobývaťeľný, lebo nemôžeme zapnúť elektrinu, bojím sa že voda prerazila aj do elektrického vedenia. Môj problém je v tom,že ani vrchný sused a ani ja nemáme poistku proti vytopeniu. Ako dalej postupovať.

Dakujem za odpoved Erika
kopretinka
01.09.18,16:42
žiadaj od neho,nech ti zaplatí za všetky škody,je úplne jedno,že nemá poistku,nech cvaká.
Erika Dominova
01.09.18,16:51
Práve toto, ja sa bojím že nebude chcieť uhradiť škody,ked uvidí čo tam spôsobil, môžem spísať škody na neakú zmluvu aby ju podpísal s tým že robotníkov zabezpečí on a zaplatí im práce, dam mu neaký termín ukončenia prác, ja neviem či by to mohlo byť ako riešenie.
Ved to je vlasne rekonštrukcia bytu.
veronikasad
01.09.18,16:53
Píšeš, že byt je v prenájme. Kontaktovala si majitela bytu ?
Erika Dominova
01.09.18,16:59
samozrejme, skontaktovala som sa s ním, on sám mi povedal ,že nemá poistu. Sľubil že škody uhradí, ale poviem pravdu že byt je zdemolovaný a neviem či pristúpi na celkovú opravu. Je toho vela, mala som nabytok robený na mieru, elektrinu som prerábala pred pár rokmi, všetko bolo pred rokom vymaľované.
Erika Dominova
01.09.18,17:04
Vlasne preto sa pýtam či by bolo vhodné hodiť to všetko na papier, aby mi potom nepovedal že mi to neuhradí. Lebo je iné povedať do telefonu zaplatím a je iné ked uvidí spôsobené škody.
buchač
01.09.18,17:12
Hm....

Takze v prvom rade je potrebne zistit, o aku rurku ide.
Presnejsie...ci ide o rurku pred vodomerom alebo za nim.
Ak pred nim, tak by skody mali ist na vrub domu...ten by mal byt poisteny.
Ak bola rurka poškodena za vodomerom, tak smola.

Cela kauza sa moze kludne skoncit vymahanim a uplatnenim skody na sude.

P.S.
Len sa čudujem situacii. Nie jeden si kupi byt za tazke peniaze, pripadne postavi dom za este viac...no neuzavrie patrične poistenie.
kopretinka
01.09.18,17:15
a kedy sa mieni na to pozrieť,že čo sposobil?
Erika Dominova
01.09.18,17:28
Vraj rúrka za vodomerom pod kuchynskou linkou.
Erika Dominova
01.09.18,17:32
Ja osobne som mu posielala prvé fotografie a nahrané videá, to všetko mám uložene na mobile aj s dátumom. On je momentálne v cudzine, že príde pozrieť na škody ked docestuje naspäť. A dovtedy som si istá , že aj plávajúca podlaha ukáže čo sa tam dialo kedže teraz začína tak povedané kvitnúť, dvíha ju.
kopretinka
01.09.18,18:02
takže už sa z toho vyvlieka,keďže "príde,až keď docestuje" čo môže byť aj nikdy,furt bude odcestovaný. Možno by nebolo zle isť za nejakým právnikom a dať si spísať nejakú výzvu na urýchlené odstránenie spôsobenej škody.Veď sa nejedná o pár eur.
misoft
01.09.18,20:10
Takže vyfotiť škody, dať si nejakým odhadcom vyčísliť. Ak máš doklady od vecí - o to ľahšie, pretože sa z toho bude vychádzať. Poslať milému majiteľovi predžalobnú výzvu na úhradu VŠETKÝCH škôd a výdavkov (keďže byt je neobývateľný, bude musieť on hradiť/nahradiť i prípadné výdavky na náhradné ubytovanie). Ak sa nebude mať k veci - tak súd rozhodne o náhrade škody (a to ešte zaplatí i súdne trovy a prípadného právnika. Ak bude i vtedy strečkovať - tak exekútor. Potom už sa prestane zapierať. V rámci exekúcie, ak nebude mať peniaze, môže prísť i o ten byt.
Komunikácia s nim jedine a výhradne písomne a DOPORUČENE, aby sa nevyhováral, že mu SMS neprišla, alebo že sa list nedoručil.
Erika Dominova
01.09.18,21:11
No ved toto, dakujem za radu budem volat právnkovi a dám to dohromady.Ved máte pravdu nejde o málo eur,
Erika Dominova
01.09.18,21:20
Daujem za radu, všetky škody mám vyfotené musím k tomu prizvať odhadcu. Naozaj pekne dakujem , určite budem postupovať týmto smerom, ako ste mi poradil. Zatial som napísala právnikovi odkaz, už sa mi ozval v pondelok si voláme a budeme riešiť túto situáciu.
Erika Dominova
01.09.18,21:28
Toho som sa inák bála, že sa bude chcieť zbaviť zodpovednosti, čo aj predpokladám. V dnešnej dobe nie je sranda rekonštruovať vlastný byt a nieto byt susedovi čo vlasne nikdy nebolo tvoje a ani nebude, ale bohužiaľ nedá sa donekonečna odpúšťať. Treba myslieť na možné problémy, ja sama som si nedala poistiť byt, teraz to veru okamžite urobím, človek nikdy nevie čo sa môže stať, nemusí to byť naša vina, a radšej zaplatím neaké to euro ročne, ale v každom prípade čokolvek sa stane nemusím sa báť ako riešiť eventuálne problémy.
faro1
03.09.18,05:48
Bytový dom má nejakého správcu, alebo máte založené spoločníctvo vlastníkov bytov. V prvom rade treba pozvať do poškodeného bytu správcu, alebo predsedu SVB ako nestrannú osobu a svedka a spoločne obhliadnuť škodu, prípadne spísať na papier. Ostatné, ako radí @Misoft.
bodliak
03.09.18,08:18
Ak neprasklo vedenie na spoločných častiach domu, ale v jeho byte na jeho vedení, tak nie že bude platiť len škody a opravu, ale kľudne aj náhradné ubytovanie, keďže byt pod ním je neobývateľný.
misoft
03.09.18,08:29
Ešte poznámka: každá vec, zariadenie, ktoré sa používa sa opotrebuváva. Odborne amortizácia.
Z celkovej ceny by sa každý rok (nie je to ale pravidlo) malo odpočítať 10%. Takže nábytok v hodnote cca 500€ - po 1. roku má hodnotu 450€, v 2. roku 400€.......
buchač
03.09.18,09:06
Misoft, bratu...ze ako veeeeeelmi sa mylis v tej poznamke....

P.S.
Keby som nevravel z vlastnych skúseností, tak sa ani neozyvam.