marions
03.09.18,07:17
PO je registrovaná v nejakej firme a registráciou a obratom má určitú zľavu. Známi alebo rodina keď v tejto firme nakupujú, nahlásia adresu PO, aby mali tovar lacnejší. Tovar sa nepoužije pre potreby firmy, ani faktúra sa nedá do nákladov..... Nebude to podozrivé pri kontrole, že nejaké % faktúr PO nedáva do nákladov a nepriznáva v kontrolnom výkaze?
pisty01
10.09.18,18:13
:) "aby mali tovar lacnejsi..." mozeme si to predstavit tak ze kupuju veci napr. v alze a hned je lacnejsi o 20%? Ale spat k teme:
Prva cast zakona o uctovnictve §8 a pre motivaciu k dodrziavaniu zakona pripojim aj
sankcie. Povedal by som ze tie podla §38 (2) b = 2% z majetku ale max 1M€
Dáša_
10.09.18,19:14
no, pokiaľ to nie je zrovna alza a prenesenie daňovej povinnosti, prípadne niekde v metre nákup ryže a tiež prenos daňovej povinnosti, tak v pdostate nie je ako na to prísť. Firma predsa môže nakúpiť a nedá to do nákladov, lebo to vyhodnotí ako nedaňový náklad. Dokonca je povinná takto náklady rozlišovať. Takže to, že nejaké náklady nebudú niekde uvedené, teda v KV, nič nehovorí o tom, ako sa to použilo.

Ale pozor, nie je to prípad, ked sa jedná o prenos daňovej povinnost, tam to je odhaliteľné, aj keď osobne si myslím, že KV má nastavené hodnoty, pod ktoré sa nepozerá. A teda bežný nákup fakt neodhalí. ALe to nemám overené. Iba viem, že kopec chýb fakt nehlási.
veronikasad
10.09.18,19:33
platené sú v hotovosti alebo z firemného účtu ?
marions
14.09.18,04:41
Ďakujem za komentáre, samozrejme som nemyslela tuzemské ani zahraničné samozdanenie . Jedná sa o vernostné zľavy vo firmách, nič iné :)
marions
14.09.18,05:07
v hotovosti
Braňo
14.09.18,11:35
pokiaľ sa obrat viaže na obrat firmy, je nutné mať zaúčtované všetky prislúchajúce doklady. nazdávam sa, že prislúchajúci bonus zo "súkromných" nákupov je potom problém...
marions
17.09.18,12:31
obrat sa neviaže na obrat firmy, ale na základe nákupov u predajcu za predchádzajúci rok dostane zákazník vernostnú zľavu