Dašena O.
04.09.18,03:28
pracovníčka išla na materskú 15.7.2015, teraz po materskej a rodičovskej si chce vyčerpať celú riadnu dovolenku - keďže materská aj rodičovská sa ráta ako výkon práce, tak má nárok za rok 2015,2016,2017 a do 31.8.2018 celkom 78 dní dovolenky- je to správne? Treba krátiť dovolenku za obdobie rodičovskej dovolenky? /1/12 za 100 dní a potom za každých 22 dní/
ivka70
04.09.18,05:29
Za vykon prace sa povazuje len materska dovolenka, rodicovska nie.
Dopln datum konca materskej, vek pracovnicky, datum navratu do prace po RD v 2018 a skus doplnit svoj vypocet, skontrolujeme.
Uz teraz ti viem povedat, ze napr. za rok 2017 narok vobec nevznikol.
A kratenie dovolenky si tiez pozri v ZP, to co tvrdis, nie je pravda.

Po doplneni udajov vypocet:
rok 2015 - cely odpracovany alebo MD, dovolenka sa nekrati, narok 25 dni (samozrejme odpocitas uz cerpanu)

rok 2016 - "odpracovane" na MD viac ako 60 dni, narok na rocnu dovolenku, ktora sa krati o neodpracovanych 190 = 100+21+21+21+21+6 dni na RD, teda kratenie o 5/12, narok 7/12 z 25 dni = 14,5 dna

rok 2017 bez naroku

rok 2018 *predpoklad - ak nebude PN, OCR do konca roka odpracuje (aj na dovolenke+sviatky) viac ako 60 dni, narok na rocnu dovolenku kratenu o 175= 100+21+21+21+12 dni na RD, teda kratenie o 4/12, narok 8/12 z 25 dni = 16,5 dna. budes si sledovat neodpracovane dni, ak by prekrocili dalsiu 21 dnovu hranicu kvoli PN, OCR, budes kratit dovolenku viac. Pripadne ak neodpracuje aspon 60 dni, vznikne narok len na dovolenku za odpracovane dni a cely rok prepocitas.
Dašena O.
04.09.18,05:37
koniec materskej 9.4.2016, pracovníčka 38 rokov, návrat do práce 1.9.2018-zost.dovolenky rok 2015 celá 25 dní, 2016 - len 7 dní? 2017 - nič? a 2018 - 8 dní?
Tweety
04.09.18,06:07
Dašena O. Dnes 08:37) koniec materskej 9.4.2016, pracovníčka 38 rokov, návrat do práce 1.9.2018-zost.dovolenky rok 2015 celá 25 dní, 2016 - len 7 dní? 2017 - nič? a 2018 - 8 dní?

Veď za r.2016 spočítaj pracovné dni aj so sviatkami na MD, ak ich bolo aspoň 60, vznikol nárok na D za KR a ten krátiš o dni RD,prvých 100 dní o 1/12 a potom každých 21 zas o 1/12. Ak dni nebolo 60, vznikol jej len nárok na D za odpracované dni, za každých 21 1/12. R. 2017 nič,2018 zatiaľ tiež nič. Ak do konca roka odpracuje 60 dní, budeš postupovať rovnako, ako za r.2016. Pozri ZP od §100- 109.
Jana Motyčková
04.09.18,06:15
Nie, r. 2016 - keďže má "odpracovaných" viac ako 60 dní, dovolenka sa kráti za prvých 100 zameškaných pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 21 dní o ďalšiu dvanástinu. To isté rok 2018 (ak už nebude mať nejakú dlhšiu PN, OČR do konca roku). Nepozerala som presne kalendár, ale vychádza mi to r. 2016 krátenie o 5/12, t.j. nárok 14,5 dňa. Rok 2018, ak nebude PN a pod., tak krátenie o 4/12, nárok 16,5.